22 Şubat 2018 Perşembe 10:44

AİLE

Ünlü Yazar Radyo Programında

Ünlü Yazar Radyo Programında
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Gülten Dayıoğlu, Radyo Trafik Marmara stüdyolarında, Mert Erdoğan’ın sunduğu “Yazarın Dilinden” programının konuğu oldu. Programda öne çıkan başlıklar şöyle;


“Çocuk kitaplarında savrukluk başladı”

“Ben çocuk edebiyatının yok sayıldığı yıllardan geliyorum. Çok mücadeleler verdim çünkü bana Üniversite hocaları çocuk edebiyatı diye bir şey yok, edebiyat edebiyattır derlerdi. Ben öğretmenim, anneyim ve görüyorum. Benim çocuğumun anlamadığı bir şeyi altından sayfa dökseler neye yarar. Bugün Üniversitelerde çocuk edebiyatı kürsüleri kuruldu. 1979 yılı çocuk yılıydı. O yıl herkes çocuk kitabı yazmaya başladı. Çalakalem yazılmış çok üzüntü verici kitaplar çıktı. O günlerden bugünlere üç ya da dört kişi kaldık. O furyadan kurtulduk diyorduk ama bugünlerin içine düştük. Çocuk kitaplarında bir savrukluk başladı. Acele yazmaya çalışıyorlar. Yılda üç roman yazılmaz. Öyle romanlar var ki eski kitabın kurgusu üzerine konuları, kişileri değiştirmişler. Nasıl üzülüyorum anlatamam. Bir de türkçe perişan halde. Birinci olarak biraz sakin olmak, yavaş yavaş yazmak gerekir. Yapacağımız her yanlış beşikten mezara götürür, düzeltemeyiz. Konuşurken düzeltiriz ama kitapta olmaz. Her şey yaş düzeyine, çocuğun kavrayışına göre olmalı. Yaş düzeyleri de birbirine girmiş durumda. Veliler çocuklarına kitap alırken, işlediği konuya, kullandığı dile mutlaka baksınlar.”


“Reşat Nuri Güntekin sayesinde bana kütüphane anahtarı verildi”

“Bizim yazar olarak beslenmemiz şart. Bu konuda hoş bir anım var; İstanbul’a göç ettiğimizde ortaokula yazıldım. Ders yaparken müfettiş geldi. Müfettiş; Reşat Nuri Güntekin idi. Öğretmenim beni müfettiş ile tanıştırdı; ‘bu çocuğun doğuştan yeteneği var, yazar olacağına kesin gözüyle bakıyorum, bu çocuğa nasıl yardım edebiliriz, yol gösterin bana’ dedi. Müfettiş Bey gülümsedi, ‘kütüphanenin anahtarını verin, hem orayı temizlesin hem bu sayede sürekli kitap okusun’ dedi. Böylece Reşat Nuri Güntekin sayesinde bana kütüphane anahtarı verildi.”

İlginizi Çekebilir

Alican Yücesoy Gonca Vuslateri’nin ‘Kırmızı Başlıklı Kız Uzayda’ masalını anlatacak

Bakırköy Belediye Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği de yapan başarılı oyuncu Alican Yücesoy Gnca Vuslateri'nin masalını anlatacak.


Etiketler: çocuk, bana, başladı, Reşat, Nuri

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.