23 Ocak 2019 Çarşamba 09:41

GÜNDEM

100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi

100 evin 49’una sanat eseri girdi

100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi
100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi
100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Seçkin ve öğrencileri tarafından Contemporary İstanbul fuarını gezen 1286 ziyaretçi ile yüz yüze yapılan anket, sanata olan ilgiyi ortaya koydu. Anket sonuçlarına göre, sanat eserlerinin satıldığı ve sergilendiği fuarı ziyaret edenlerin yüzde 64’ü kadınlardan oluştu. ‘Duvarlarınızda ne asılı’ sorusuna ilk sırada yüzde 49 ile ‘sanat eseri niteliğinde tablo’ cevabı verildi. Tabloyu yüzde 28 ile ayna ve dekorasyon ürünleri, yüzde 24 ile de aile fotoğrafı ve posterler takip etti.

Geçen yıl eylül ayında 13. kez düzenlenen ve 74 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği Contemporary Istanbul Fuarı’nda düzenlenen anket, Türkiye’de sanat eserlerine bakış ile ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Anket, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Seçkin’in verdiği Sanat Ekonomisi dersi öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Anket sonuçlarını Prof. Dr. Aylin Seçkin, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ile birlikte açıkladı. Anketi, sanat ekonomisi dersi kapsamında öğrencileri ile birlikte yürüttüklerini ifade eden Seçkin “Ankete katılanların yüzde 64’ünün kadınlardan oluşması bizim için geleceğe dair umut verici. Yine anket sonuçları bize 18 yaş altı gençlerin sanatla ilgilendiğini gösterdi. Ankete katılanların yüzde 7’si 18 yaşının altında çıktı” dedi.

Aile fotoğrafı ve poster ikinci sırada

Hanelerde sanata verilen önemin de bu anketle ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Aylin Seçkin sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankete katılanlara ‘ev ve işyerlerinizin duvarlarında ne asılı?’ sorusu yöneltildi. Yüzde 49’u ‘sanat eseri’ cevabını verdi. Tabloyu yüzde 28 ile ayna ve dekorasyon ürünleri, yüzde 24 ile de aile fotoğrafı ve poster izledi. 1286 ziyaretçiyle yüz yüze yapılan anketin demografik bilgilerine göre ziyaretçilerin yüzde 35,5’i 19-25 yaş arası, yüzde 25’i 36-56 yaş arasıdır. Ankete katılan 19-35 yaş arası ise yüzde 55 ile en yoğun katılım gösteren yaş grubunu göstermektedir.”

Güreli: Sanat bir zevk sermayesidir

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ise araştırma sonuçları analiz edildiğinde, kurumların ve sanata destek verenlerin yatırım stratejilerine, sanat severlerin bilinçli tercihlerine, genç insanların eğilimlerine etki edeceğini belirterek genç insanların sanatı bugünün en çağdaş yatırım aracı olarak kabul etmelerine olanak sağlayacağına dikkat çekti. Güreli, “Sanata yatırım yapmak aslında zevk sermayesi olarak kabul edilmektedir. Hem gözünüzün önünde güzel bir eser vardır, hem de doğru bir yatırımınız bulunmaktadır. Sanat ekonomisi ve sanatın yatırım aracı olarak kabul edilmesi noktasında Türkiye henüz yolun başında. Sanat yatırımı yapmak için büyük rakamlar değil bilgi ve bilinç gerekiyor. Siyaset ve ekonomin yanında sanat yumuşak güç olarak yerini almıştır. Türkiye bu yüzünü ve yumuşak gücünü gösterdikçe güçlenmeye devam edecektir. Bununla birlikte araştırma sonuçları bize sanata ilgi duyan ve daha çok etkileşim içinde olunması gereken kitlenin 35 yaş altı olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Detaylı Bilgi:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

Editörlere Not:

Contemporary Istanbul:

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiren ve sanatın birleştirici gücünden destek alan Contemporary Istanbul (CI), geçtiğimiz 13 yıl boyunca ismini sanatsal çeşitlilik kavramıyla özdeşleştirdi ve yerli ve yabancı sanatseverlerin sürekli artan ilgisiyle büyümeyi sürdürdü. Sanata yatırım yapmayı bir tutkuya dönüştüren pek çok sanatseverin desteğini alarak İstanbul’un ruhu ile bütünleşen CI, çağdaş sanatın gelişmesi, yurt içi ve yurt dışında tanıtılması ve Türkiye’nin dünyanın başlıca uluslararası sanat merkezleri arasında yerini alabilmesi için çalışmalarını sürdürerek, farklı projeler ile yıl boyunca sanatseverler ile buluşuyor.

İlginizi Çekebilir

Serkonder Başkanı Halil Kozan “2019’Da Yüzde 70 Oranında Büyüme Öngörüyoruz”

Sera A.Ş. 25 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak


Üniversiteliler Bizz@Kampüs’Te Ülker Oneo İçin Yarıştı

Üniversite öğrencilerinin katıldığı ve pazarlama fikirlerinin yarıştığı “bizz@kampüs”te, “Aurora” takımının Ülker Oneo için geliştirdiği proje birinci oldu.


Axis İstanbul’Dan 23 Nisan’A Özel Eğlence Paketi

Axis İstanbul AVM’de geçtiğimiz günlerde başlayan ve 15 Ekim’e kadar devam edecek Hediye Dükkanı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününe özel tüm çocukları unutamayacakları bir eğlenceye davet ediyor. Çocukların en özel gününde Axis İstanbul AVM’den 50 TL ve üzeri alışveriş yapacak ziyaretçiler, 50 puan değerinde hediye puanın sahibi olarak eğlence paketini almaya hak kazanacaklar.


Endüstriyel Temizlik Sektörünün İnovasyonu, Interclean İstanbul’Da Sergilendi

Endüstriyel temizlik sektörü, yılda ortalama 10,5 milyar Avro/60 milyar TL ciro ve yaklaşık 5.000 firma ile 1,5 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Sektörün yenilikçi ürün ve hizmetleri, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan Interclean İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri & Hizmetleri Fuarı ve Konferansı’nda tanıtıldı.


İstanbul Modest Fashıon Week’ Davetlilerden Tam Not Aldı

‘İSTANBUL MODEST FASHION WEEK’ DAVETLİLERDEN TAM NOT ALDI


Etiketler: yüzde, İstanbul, Contemporary, sanat, Seçkin

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.