23 Ocak 2019 Çarşamba 09:41

GÜNDEM

100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi

100 evin 49’una sanat eseri girdi

100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi
100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi
100 Evin 49’Una Sanat Eseri Girdi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Seçkin ve öğrencileri tarafından Contemporary İstanbul fuarını gezen 1286 ziyaretçi ile yüz yüze yapılan anket, sanata olan ilgiyi ortaya koydu. Anket sonuçlarına göre, sanat eserlerinin satıldığı ve sergilendiği fuarı ziyaret edenlerin yüzde 64’ü kadınlardan oluştu. ‘Duvarlarınızda ne asılı’ sorusuna ilk sırada yüzde 49 ile ‘sanat eseri niteliğinde tablo’ cevabı verildi. Tabloyu yüzde 28 ile ayna ve dekorasyon ürünleri, yüzde 24 ile de aile fotoğrafı ve posterler takip etti.

Geçen yıl eylül ayında 13. kez düzenlenen ve 74 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği Contemporary Istanbul Fuarı’nda düzenlenen anket, Türkiye’de sanat eserlerine bakış ile ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Anket, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Seçkin’in verdiği Sanat Ekonomisi dersi öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Anket sonuçlarını Prof. Dr. Aylin Seçkin, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ile birlikte açıkladı. Anketi, sanat ekonomisi dersi kapsamında öğrencileri ile birlikte yürüttüklerini ifade eden Seçkin “Ankete katılanların yüzde 64’ünün kadınlardan oluşması bizim için geleceğe dair umut verici. Yine anket sonuçları bize 18 yaş altı gençlerin sanatla ilgilendiğini gösterdi. Ankete katılanların yüzde 7’si 18 yaşının altında çıktı” dedi.

Aile fotoğrafı ve poster ikinci sırada

Hanelerde sanata verilen önemin de bu anketle ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Aylin Seçkin sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankete katılanlara ‘ev ve işyerlerinizin duvarlarında ne asılı?’ sorusu yöneltildi. Yüzde 49’u ‘sanat eseri’ cevabını verdi. Tabloyu yüzde 28 ile ayna ve dekorasyon ürünleri, yüzde 24 ile de aile fotoğrafı ve poster izledi. 1286 ziyaretçiyle yüz yüze yapılan anketin demografik bilgilerine göre ziyaretçilerin yüzde 35,5’i 19-25 yaş arası, yüzde 25’i 36-56 yaş arasıdır. Ankete katılan 19-35 yaş arası ise yüzde 55 ile en yoğun katılım gösteren yaş grubunu göstermektedir.”

Güreli: Sanat bir zevk sermayesidir

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ise araştırma sonuçları analiz edildiğinde, kurumların ve sanata destek verenlerin yatırım stratejilerine, sanat severlerin bilinçli tercihlerine, genç insanların eğilimlerine etki edeceğini belirterek genç insanların sanatı bugünün en çağdaş yatırım aracı olarak kabul etmelerine olanak sağlayacağına dikkat çekti. Güreli, “Sanata yatırım yapmak aslında zevk sermayesi olarak kabul edilmektedir. Hem gözünüzün önünde güzel bir eser vardır, hem de doğru bir yatırımınız bulunmaktadır. Sanat ekonomisi ve sanatın yatırım aracı olarak kabul edilmesi noktasında Türkiye henüz yolun başında. Sanat yatırımı yapmak için büyük rakamlar değil bilgi ve bilinç gerekiyor. Siyaset ve ekonomin yanında sanat yumuşak güç olarak yerini almıştır. Türkiye bu yüzünü ve yumuşak gücünü gösterdikçe güçlenmeye devam edecektir. Bununla birlikte araştırma sonuçları bize sanata ilgi duyan ve daha çok etkileşim içinde olunması gereken kitlenin 35 yaş altı olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Detaylı Bilgi:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

Editörlere Not:

Contemporary Istanbul:

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiren ve sanatın birleştirici gücünden destek alan Contemporary Istanbul (CI), geçtiğimiz 13 yıl boyunca ismini sanatsal çeşitlilik kavramıyla özdeşleştirdi ve yerli ve yabancı sanatseverlerin sürekli artan ilgisiyle büyümeyi sürdürdü. Sanata yatırım yapmayı bir tutkuya dönüştüren pek çok sanatseverin desteğini alarak İstanbul’un ruhu ile bütünleşen CI, çağdaş sanatın gelişmesi, yurt içi ve yurt dışında tanıtılması ve Türkiye’nin dünyanın başlıca uluslararası sanat merkezleri arasında yerini alabilmesi için çalışmalarını sürdürerek, farklı projeler ile yıl boyunca sanatseverler ile buluşuyor.

İlginizi Çekebilir

Workup Girişimcilik Programı’Nın 4. Dönemi Başladı

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı’nın 4. dönemi başladı. Ülkemizde girişimcilik ekosistemini büyüterek katma değerli iş modellerinin hayata geçirilmesine yardımcı olmak amacıyla 2017 yılının Mayıs ayında başlatılan program, 4. döneminde 12 yeni girişim ile yoluna devam ediyor.


Merck Sahtecilikle Mücadelede Çığır Açıyor

Dünyanın lider bilim ve teknoloji şirketi Merck, yapay zeka ve blockchain teknolojilerinin yardımı ile bazı fiziksel objelerin benzersizliğini ve gerçekliğini test edecek sistem ile Amerikan Patent ve Marka Ofisi’nden onay aldı. Merck'in yeni patenti yapay zeka ve blockchain teknolojisinden yararlanarak yeni bir güvenlik prosedürü oluşturuyor ve "kripto objelerin" oluşumunu düzenliyor.


Akbank Sanat’Tan Hint Sineması Günleri

Akbank Sanat, 07-27 Şubat tarihleri arasında güncel Hint sinemasından 5 seçkin filme ev sahipliği yapıyor. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşecek etkinlikte; “Kraliçe”, “Bareilly’nin Barfisi”, “Hintçe Konuşulan Ortam”, “Hikaye” ve “Dağ Adamı Manjhi” adlı filmler gösterilecek.


Tekzen’Den Türk Telekom Abonelerine 25 Tl İndirim

Türk Telekom bireysel mobil, internet veya ev telefonu müşterileri Tekzen mağazalarından veya tekzen.com.tr’den TekzenKart ile yapacakları tek seferde 250 TL ve üzeri alışverişlerde 25 TL indirim kazanacak.


Denizcilik Sektörü, Dünya İhracatındaki Payını Yüzde 3’E Çıkarmayı Hedefliyor…

Exposhipping Expomaritt İstanbul Satışlarının Yüzde 99’u tamamlandı


Etiketler: yüzde, İstanbul, Contemporary, sanat, Seçkin

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.