19 Mart 2019 Salı 11:03

GÜNDEM

15 Yaşındaki Suriyeli Hamudi’Nin Sergisi 20 Mart’Ta Açılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, “Hamudi, Suriye'yi Umuduyla Aydınlatacak” başlıklı sergiyi, 20 Mart Çarşamba, saat 18.00’de, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde açıyor. Sergide, 15 yaşındaki Suriyeli engelli ressam Muhammed Hamudi’ye ait 25 resim yer alacak.

15 Yaşındaki Suriyeli Hamudi’Nin Sergisi 20 Mart’Ta Açılıyor!
15 Yaşındaki Suriyeli Hamudi’Nin Sergisi 20 Mart’Ta Açılıyor!
15 Yaşındaki Suriyeli Hamudi’Nin Sergisi 20 Mart’Ta Açılıyor!
15 Yaşındaki Suriyeli Hamudi’Nin Sergisi 20 Mart’Ta Açılıyor!
15 Yaşındaki Suriyeli Hamudi’Nin Sergisi 20 Mart’Ta Açılıyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Esed rejiminin Han Şeyhun'daki saldırılarından kaçan işitme ve konuşma engelli Hamudi, iç savaşın ilk yıllarından bu yana kendini resim yaparak ifade ediyor.

Hamudi’nin imkânsızlıklar nedeniyle resim araç gereçleri yok. O, resimlerini bulabildiğinde defterlere, diğer zamanlarda duvarlara ve çatılara kendi elde ettiği boyalarla çiziyor.

Resim Yaparak Ailesini Buldu

Hamudi, beş engelli kardeşi ve annesiyle, İdlib'de İHH İnsani Yardım Vakfı'nın yetimler için kurduğu kampta bulunan ve engelli aileler için ayrılan 20 evden birinde yaşıyor.

Hamudi’nin babası henüz savaş başlamadan (10 yıl önce) ailesini terk ediyor. Hamudi, diğer engelli kardeşleri ve annesi yaşamlarına bir şekilde devam ederken savaş patlak veriyor. Hamudi’nin bir büyüğü olan Besam ailedeki tek sağlıklı bireyken aş evine ekmek almak için giderken iki grubun çatışması arasında kalıyor. Yaralanan Besam Hamudi ile birlikte hastaneye götürülüyorlar.

Besam baygın olduğu, Hamudi ise duyup konuşamadığı için kimse nereli ve kim olduklarını bilemiyor. Hamudi, kağıt kalem alarak dayısına ulaşılabilecek bir resim çiziyor. Yetkililer Hamudi’nin resmi sayesinde dayılarına ulaşıyor ve aile tekrar bir araya geliyor. Aldığı yaralar sonucu Besam da yürüyemez hale geliyor.

Çizmiş olduğu resim sayesinde ailesine kavuşan Hamudi, o günden sonra tüm duygularını resimlere yansıtıyor.

Resimleri Umut Aşılıyor

Hamudi’nin resimlerinde; yıkılmış, yerle bir olmuş Suriye yerine, rengârenk ovaları ve dağlarıyla farklı bir Suriye göze çarpıyor. Onun resimlerindeki renkler görenlere umut aşılıyor.

Hamudi, Suriye'yi Umuduyla Aydınlatacak” başlıklı sergi, 5 Nisan’a kadar Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde görülebilir.

İlginizi Çekebilir

Swıss Days 2019'A 10 Binden Fazla Katılımcı İlgi Gösterdi

Video linkİ


Kempinski Hotel The Dome’Da Bitmeyen Yaz..

Antalya’nın benzersiz ikliminde dingin ve huzur dolu bir tatilin tam sırası! Mavi ve yeşilin buluştuğu, kum zambaklarının sahilleri süslediği Kempinski Hotel The Dome Belek’te yaz yeniden başlıyor.


Teknofest Medyanın Gündemini Belirledi

BASIN BİLDİRİSİ


İnsanın Doğa İle Savaşı Bu Sergide Vahşi Alegori

Ressam Soner Çakmak’ın ‘Vahşi Alegori/Başlangıç’ adını taşıyan sergisi 2 - 30 Ekim tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi(CKM) Sanat Galerisi'nde yer alacak.


Sinpaş, 13 Projesiyle 2019 Yılına Hız Kesmeden Devam Ediyor

45 yılın azmi, tutkusu ve güveni!


Etiketler: Hamudi, engelli, resim, için, Besam

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.