28 Aralık 2017 Perşembe 00:47

HAYAT

2018'in önemli 7 trendi

2018'in önemli 7 trendi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
İnsanların günlük yaşamları e-postalar, kısa mesajlar, sosyal medya, artan sayıda iş ve kişisel sorumluluklar ile tüketiliyor. Verimliliği ve üretkenliği olumsuz etkileyen bu durum, 2017’de de şirketler ve çalışanları için performansı etkileyen önemli faktörler arasında yer aldı. Çalışanların fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal, sosyal, finansal, kariyer ve çevresel alanlarda bir bütün olarak dengede yaşaması gerektiğini söyleyen SiZe Bütünsel Yaklaşım Kurucu Ortağı Sibel Yücesan, 2018’de şirketlerin ajandasında yer alacak en önemli 7 kurumsal wellness trendini açıkladı.Belirsizlik, karmaşıklık, muğlaklık ve süreklilik arz eden değişim dünyasında hepimizin yüksek seviyeli stres altında olduğu bir sır değil. “İş dünyasının ajandasını yüksek gerilim hattında tutan bu yeni dünya gerçeklikleri, çalışandan beklentileri de farklılaştırıyor.” ifadelerinde bulunan SiZe Bütünsel Yaklaşım Kurucu Ortağı Sibel Yücesan, “Daha hızlı, daha üretken, daha yaratıcı ve yüksek performans seviyelerinde olmanın yanı sıra bunu sürdürmek zorunda hissetmek çalışan için stres yaratan faktörlerin arasında yer alıyor.” diyor.2018’de Çalışanlar Stresi Wellness ile Yenecek
Çalışanlar üzerinde stresi oluşturan ana kaynaklar; kişi bazlı faktörler (çalışma arkadaşlarımızın tarzları, iletişimi ve ilişkilerimiz), artan iş yükü, sürekli iş ile bağlantıda olma zorunluluğu (evde ve sosyal yaşamda bu bağlantının sürmesi), işi kaybetme korkusu ve fiziksel ve zihinsel yorgunluk (geç saatlere kadar çalışma, uyku düzensizliği, trafikte geçirilen saatler) şeklinde sıralanabilir.
Yücesan’a göre çalışanlara destek olmak konusunda işverenlerin heveslerinin arttığı gözlemleniyor ve işverenler kurum içi çalışmalara giderek daha çok ilgi gösteriyor. SiZe Bütünsel Yaklaşım, 2018 için ufukta beliren en önemli 7 kurumsal wellness trendini şöyle sıralıyor:
Bütünsel bakış açısı: Sadece fiziksel zindeliğe odaklanmak değil, çalışanların ruhsal, duygusal ve zihinsel iyi olma hallerini desteklemek, farkındalık yaratan eğitimler ve işe yarayan pratik çözümleri onlarla buluşturmak.
Reaktif olmaktan proaktif olmaya geçiş: Çalışanların sağlığı bozulunca çözüm üretmek yerine sağlıklarını koruyacak ve geliştirecek aktiviteler yapmak. Bunlar özellikle stresi yönetmek, zorluklarla başa çıkmak, çalışanların kendi öz kaynaklarının farkına varmaları ve bunları harekete geçirmeleri ile ilgili çalışmalar.
Teknolojiden yararlanmak: Çalışanları çeşitli mobil uygulamalar ile zindelik konularındaki programları izlemeye teşvik etmek.
Kişiselleştirilmiş programlar sunmak: Her çalışanın özgün olduğunu kabul etmek, cinsiyet, yaş, mevcut sağlık durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kişiye özel programlara erişim sağlamak.
Esnek çalışma koşulları oluşturmak: Büyük şehirlerde evden işe gidişlerin yarattığı zaman kaybı ve stresi yönetmek, çalışanın evdeki sorumluluklarına destek vermek, farklı ortamlarda çalışmanın katma değerlerinden yararlanmak adına esnek çalışma modellerini uygulamak.
Sağlıklı ortamlar yaratmak: Çalışan sağlığına olumlu etki edecek fiziksel şartları sağlamak, plazalar ve iş merkezlerini sağlıklı hale getirmek, iyi besinlere erişimi artırmak, ısı ve ışık düzenlemeleri yapmak, sosyal paylaşımları ve ilişkileri destekleyecek buluşma noktaları ve fırsatları tasarlamak.
Zihinsel zindelik konusuna önem vermek: Zaman zaman çalışanların molalar alabilecekleri alanlar yaratmak, molalara izin vermek, mindfulness pratiklerini öğretmek ve yaymak, iyi ve kaliteli uyku konusunu öne çıkarmak.SiZe Bütünsel Yaklaşım Hakkında:

Bütünsel yaklaşım bakış açısı ile yaklaşan ve bu doğrultuda kişileri ve kurumları desteklemek için çeşitli çalışmalar yürüten SiZe Bütünsel Yaklaşım, 2014 yılında Sibel Yücesan ve Zeynep Balcı’nın hayallerinin bir amaca dönüşmesiyle yolculuğuna başlamıştır. Bu yolculukta 2015 yılından beri, hem bireylere hem de kurumlara hayata bütünsel bir yaklaşım felsefesiyle çok çeşitli çalışmalar sunmaya devam etmektedir. SiZe çatısı altında güçlü bir ekiple bütünsel zindeliği destekleyen danışmanlık hizmeti ve programları sunulmaktadır. Tüm programlar yüksek nitelikli ve sertifikalı uzmanlar tarafından yürütülmektedir. SiZe, merkezi Londra’da olan Mindfulness at Work şirketinin lisanslı temsilcisidir.Bütünsel yaklaşım, kişinin fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal, sosyal, finansal ve çevresel alanlarda farkında ve bir bütün olarak dengede yaşamasını ifade etmektedir. Wellbeing (esenlik) sadece iyi bir kariyere sahip olmak, iyi bir insan olmak ya da iyi görünmek değil bunların mükemmel dengesidir.

İlginizi Çekebilir

Düzeltme Overwatch'ın Yeni Haritası Havana Karşınızda

18.04.2019 - Overwatch’ın yeni haritası Havana ile Küba’nın kalbini keşfetmeye hazır mısınız? Sömürge döneminden kalma eski duvarlarda gezinin ve bu büyüleyici şehrin rengarenk sokaklarında düşmanlarınıza kafa tutun. Havana haritası bugün itibariyle PC platformunda oynayan tüm oyunculara açık test alanında (PTR) keşfedilmeyi bekliyor.


Çimento Sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı Ve Fuarı’Nda Bir Araya Geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’na katılan ve değerlendirmelerde bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, çimento sektörünün yerli kömür tüketimine ilişkin bilgiler verdi ve sektörün, özellikle katkılı çimento üretiminde uçucu kül kullanımına dikkat çekti.


Hopi’Yle Her 2 Saniyede 1 Alışveriş

Hopi 4’üncü yaşını 7 milyon üyesiyle kutluyor


Yılın Yenilikçi Lastik Ödülü ‘Mıchelın Crossclımate+’In Oldu

Lider lastik üreticisi Michelin, tüketici odaklı kazandığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. ‘Yılın Seçilmiş Ürünü’ programı kapsamında, Nielsen’in gerçekleştirdiği 18 – 55 yaş arasındaki 4.000’i aşkın tüketici ile bağımsız olarak yapılan yenilikçi ürünler araştırması sonucunda Michelin, lastik kategorisinde 1’inci seçildi. Michelin’i tüketici gözünde birinciliğe taşıyan ürünü ise uzun lastik ömrü, enerji verimliliği ve konfor özellikleriyle sürücülerin aynı lastik ile dört mevsim boyunca seyahat edebilmesine imkân tanıyan CrossClimate+ oldu.


Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Atomexpo Awards 2019”Da Zirvede Yer Aldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Atomexpo Awards-2019”da zirvede yer aldı


Etiketler: Bütünsel, SiZe, sosyal, fiziksel, Yaklaşım

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.