20 Mayıs 2019 Pazartesi 15:50

GÜNDEM

26 Milyar Dolara Ulaşacak Pazardan Pay Almak İsteyen Üreticilere Mediatek Desteği

26 Milyar Dolara Ulaşacak Pazardan Pay Almak İsteyen Üreticilere MediaTek Desteği

  26 Milyar Dolara Ulaşacak Pazardan Pay Almak İsteyen Üreticilere Mediatek Desteği
  26 Milyar Dolara Ulaşacak Pazardan Pay Almak İsteyen Üreticilere Mediatek Desteği
  26 Milyar Dolara Ulaşacak Pazardan Pay Almak İsteyen Üreticilere Mediatek Desteği
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

MediaTek

Akıllı Cihazlarda

Zengin IoT Dönemini Başlatıyor

Küresel teknoloji devi MediaTek, Nesnelerin İnterneti (IoT) uyumlu akıllı cihazlarda ses ve yapay zeka teknolojilerinin kullanımı amaçlı, açık standart uyumlu yonga seti çözümleri gelişiminde, aralarında BayLibre ve StreamUnlimited’in de yer aldığı uluslararası tasarım kuruluşlarıyla iş birliği yapıyor. Yapay Zeka destekli Nesnelerin İnterneti (IoT) uyumlu cihazlar pazarının, 2023 yılında 26 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Bağımsız endüstriyel araştırma kuruluşu Market and Research’ün araştırmalarına göre, IoT uyumlu ürünler, 2023 yılında Yapay Zeka özellikli yonga seti pazarının yüzde 83’ünü oluşturacak. Öte yandan 2023 yılında, Yapay Zeka destekli Nesnelerin İnterneti (IoT) uyumlu cihazlar küresel pazarının, 26 milyar dolar büyüklüğe ulaşması öngörülüyor.

Bağlantılı cihazların artan uç birim işlemci gücü ihtiyacı ve bu özelliklerin entegre edildiği yeni ürünlerin gelişimi, Yapay Zeka destekli IoT uyumlu cihaz pazarının büyüme potansiyelini artırıyor. Bu pazara uygun, rekabetçi cihazları, hızlı bir şekilde geliştirebilen cihaz üreticileri, hızlı büyüyen bu pazarda marka ve ölçek bağımsız rekabet avantajı kazanma ve yüksek satış rakamlarına ulaşma imkanına sahip bulunuyor. MediaTek Zengin IoT Programı da, bu avantajdan yararlanmak isteyecek cihaz üreticilerini desteklemeyi hedefliyor.

MediaTek bu doğrultuda, sesli kontrol, görüntüleme, obje tanıma gibi günümüzün IoT uyumlu akıllı cihazların sahip olması gereken özellikleri ve bunların gerektirdiği güçlü Yapay Zeka teknolojisini barındıran yeni yonga setlerini pazara sunuyor.MediaTek aynı zamanda, aralarında BayLibre ve StreamUnlimited gibi ABD, Avrupa ve Çin merkezli bağımsız tasarım kuruluşlarıyla da iş birliği içerisinde çalışıyor. Bağımsız tasarım kuruluşları, iş birliği kapsamında, MediaTek’in Yapay Zeka destekli IoT platformlarını kullanan Yapay Zeka özellikli cihaz tasarımlarına, açık standart uyumlu yazılım, donanım ve teknik destek sağlıyorlar.

MediaTek’in IoT ürünlerine teknolojileri ve yonga setleriyle sağladığı Yapay Zeka desteğini, katma değerli iş birlikleriyle farklı sektörlerden müşteriler için daha kolay erişebilir hale getirdiğini söyleyen MediaTek Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Akıllı Cihazlar İş Grubu Genel Müdürü Jerry Yu, sözlerine şöyle devam etti: “Nesnelerin İnterneti (IoT), yeni bir döneme girmiş bulunuyor. Akla gelebilecek her tüketici ürününe, her uç birime Yapay Zeka özellikleri entegre edilebiliyor. Bu, bağlantılı cihazların, konvansiyonel mikro kontrol üniteleri yerine Yapay Zeka uygulamalarını destekleyen işlemcilere ihtiyaç duyması anlamına geliyor. MediaTek’in Zengin IoT Programı, sektördeki büyük küçük tüm üreticilerin, ileri düzey Yapay Zeka, multimedya ve bağlantı özellikleri taşıyan ürünler geliştirip, pazara sunabilmelerini sağlayacak.”

Bağımsız tasarım kuruluşlarının desteğiyle geliştirilen ve açık standartlara uyum sağlayan MediaTek yonga setlerinin sahip olduğu özellikler arasında şunlar da yer alıyor:

MediaTek’in Zengin IoT Programı kapsamında geliştirdiği, yüksek işlemci gücü ve batarya enerji tasarrufu özelliğine sahip Yapay Zeka destekli IoT uyumlu yonga setleri, Arm’s TrustZone güvenlik birimi gömülü olarak üretiliyor, sistem güncellemeleri ve güvenlik yamaları da dahil olmak üzere yedi yıla kadar kullanıcı desteği sunuyor.

MediaTek, günümüzün sesli asistan sistemleri (voice assistant devices / VAD) ve akıllı hoparlör ürünleri için dünyanın 1 numaralı yonga seti üreticisi olma özelliği taşıyor. MediaTek, Zengin IoT Programı kapsamında, Yapay Zeka inovasyon etki alanını genişletmeyi; ses, yüz ve obje tanıma gibi Yapay Zeka özellikli IoT ürünlerinin gelişimi için her ölçekten üretici firmalara destek olmayı amaçlıyor.

MediaTek Zengin IoT Programı kapsamında, Yapay Zeka destekli IoT uygulamaları alanında öncelikli olarak üç segmente odaklanıyor:

Kamera, ekran, video ve zengin multimedya uygulamaları ve bağlantı gibi, günümüzün IoT ürünlerinin olmazsa olmazı halini almış durumdaki sistemlerin gerektirdiği çip teknolojilerinin önde gelen geliştiricisi olarak tanınan MediaTek, bu gücünü iş birlikleriyle daha da ileriye taşıyor.

Ek Bilgi: İş Program Kapsamındaki İş Birlikleri

MediaTek Zengin IoT Programı kapsamında, kendi alanlarında lider firmalarla iş birlikleri gerçekleştiriyor.

İş birliği yapılan firmalar arasında, IoT gelişimi ve işlemci endüstrisi arasında bir köşe başı oluşturan BayLibre da yer alıyor. İşlemci üreticileri için Linux ve U-boot sürücüleri geliştirmeye odaklanan BayLibre, pazara ses çözümlerinde kullanılan ve sesli asistanları destekleyen, açık kaynak uyumlu Rity SDK (yazılım geliştirme kiti) çözümleri sunuyor. BayLibre CEO’su Michael Turquette, MediaTek iş birliği ile ilgili olarak şöyle konuştu: “MediaTek ile yakın bir iş birliği içerisinde geliştirdiğimiz, açık kaynak kodlu Rity SDK, esnek ve kaliteli yapısıyla, üreticilerin IoT ve Sesli Asistan pazarlarına yönelik rekabetçi ürünleri çok hızlı bir şekilde geliştirebilmelerini sağlayacak.”

MediaTek’in program kapsamında iş birliği yaptığı bir diğer kuruluş olan StreamSDK (StreamUnlimited) ise, önde gelen sesli asistan ve streaming cihazları için akıllı ses çözümleri geliştirmeye odaklanıyor. StreamUnlimited Kuzey Amerika İş Geliştirme ve İş Ortaklıkları Bölüm Başkanı Jawad Haider, MediaTek iş birliği ile ilgili olarak şöyle konuştu: “MediaTek’in Zengin IoT programı, yeni nesil akıllı ses cihazlarının gelişimine öncülük ediyor.Yazılım geliştirme kitimizin sunduğu özellikleri, IoT fonksiyonuyla genişletiyoruz. Bu sayede, sesli asistan, müzik odaklı streaming ve akıllı ev fonksiyonlarını bir arada sunan ürünlerin yolu açılıyor.”

MediaTek, Zengin IoT Programı kapsamında, üretim ve dağıtım hizmetleri yoluyla yeni nesil Yapay Zeka uyumlu IoT ürünlerini dünya çapında geniş kitleler için erişebilir kılmaya katkı sağlayan Seeed Studios ile de iş birliği yapıyor. Seeed Studios CEO’su Eric Pan, bu iş birliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “MediaTek’in Zengin IoT Programına destek vermekten gurur duyuyoruz. Geniş tedarik zincirimizin ve bu alanda 10 yılı aşkın tecrübemizin gücüyle, üreticilerin hızlı üretim ve küresel dağıtım olanaklarına katkı sağlıyoruz.”

###

MediaTek Hakkında

Yıllık bazda dünya çapında 1,5 milyar ağ bağlantılı cihaza güç veren işlemcileri geliştiren global kuruluş MediaTek, mobil cihazlar, bağlantılı cihazlar, ev ve eğlence teknolojileri, Nesnelerin İnterneti ürünleri için inovatif çip üzerinde sistemlerinin (SoC) geliştirilmesinde pazara liderlik etmektedir. Inovasyon tutkusuyla hareket eden MediaTek, akıllı telefonlar ve tabletler, dijital TV’ler, OTT TV’ler, giyilebilir cihazlar ve otomobillerde kullanılan elektronik ürünleri kapsayan geniş bir yelpaze için geliştirdiği ileri düzey multi medya çözümleri ve düşük enerji tüketimli mobil teknolojiler de dahil olmak üzere anahtar öneme sahip teknoloji alanlarında pazarın gelişimine yön veren lider oyuncu kimliği taşımaktadır. MediaTek, sunduğu akıllı teknolojilerle insanlara, ufuklarını genişletmek ve hedeflerine kolay bir şekilde erişmek için güç ve ilham kaynağı olur. Yaptığımız her şeyi bunun için yapıyor ve buna ‘Everyday Genius’ diyoruz.

Süheyla İlhan / PRactice Communication Management

İlginizi Çekebilir

Masallar Artık Youtube Üzerinden Dinleniyor

Türkiye’nin uyku ürünlerinde kalite, konfor ve yeni teknoloji denince ilk akla gelen markası Yataş, Uyku ve Çocuk by Yataş YouTube kanalındaki onlarca masalla 2.5 milyonu aşkın izlenmeye ulaştı.


Sürdürülebilirlik Ve Entegre Raporlama Daha İyi Bir Geleceğin Yol Haritası

SKD Türkiye üyesi 25 şirketin sürdürülebilirlik ve entegre raporların analizine yer veren Reporting Matters raporun ikincisi TSKB ev sahipliğinde tanıtıldı. Reporting Matters metodolojisi ile finansal olmayan raporların kalitesinin ve etkisinin artırılması hedefleniyor.


Omurga Sağlığını Korumanın Yolları

Duruş bozukluğu kız çocuklarında daha çok görülüyor


2019’Un En Çok İndirilen Mobil Uygulamaları Belli Oldu

BASIN BİLDİRİSİ


F 35’Lere Parça Üreten Fabrika Siber Saldırıya Uğradı, Üretim Durdu

SİBER SALDIRI ÜRETİMİ DURDURDU, ÇALIŞANLAR EVE GÖNDERİLDİ


Etiketler: MediaTek, Yapay, Zeka, uyumlu, Zengin

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.