4 Kasım 2014 Salı 23:16

TASARIM

5 bin yıllık oyun 3 boyutlu tasarlanacak

Siirt'teki kazılarda ortaya çıkarılan ve 5 bin yıl önce oynandığı düşünülen oyun taşlarından yola çıkılarak 3 boyutlu oyun tasarlanmasına yönelik girişimde bulunulduğu bildirildi.

5 bin yıllık oyun 3 boyutlu tasarlanacak
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

AA


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur başkanlığındaki ekibin, Başur Höyük'te yaptığı kazı çalışmalarında bulunan ve Batman Müzesi'nde koruma altına alınan oyun taşlarının sırrının çözülmesi ve bu oyun taşlarına göre 3 boyutlu oyun tasarlanması için Japonya'dan bir uzman ile ABD'den bir firma çalışma başlattı.

Siirt'te 13 yıldır kazı çalışması yapan ekibin başkanı Sağlamtimur, yaptığı açıklamada, bölgede Türbe Höyük ve Motit Kalesi'nde kazı çalışmalarının tamamlandığını, Başur ve Çattepe Höyük'te halen çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Başur Höyük'te 5 bin yıl önce oynandığı düşünülen oyun taşlarının gün yüzüne çıkarıldığını anlatan Sağlamtimur, 2012 yılında oyun taşlarının kazı çalışmaları sırasında bir mezarlıkta bulunduğunu anımsattı.

Farklı taştan oluşan grubun içerisinde 2 ana figürün bulunduğunu, bunların domuz ve köpek şeklinde olduğunu ifade eden Sağlamtimur, şöyle konuştu:

"Toplam 49 parça ama bunların bazıları kendiliğinden ayrıldığı için aslında 37-38 parçadan oluşuyor. Oyun taşlarındaki her grubun farklı renklerde taştan üretilmesi bunların oyun stratejisi açısından renklerle de bir ilişkisi olduğunu gösterebilir. Ana figür iki hayvan ki burada da domuz ve köpekler var. Yani oyunun adı olasılıkla 'Domuzlar ve Köpekler.' Onun dışında da çok figüratif ve geometrik taş var."

Sağlamtimur, uluslararası bir sempozyumda oyun taşları gündeme gelince oyunla ilgilenen herkesin dikkatini çektiğini dile getirerek, taşların nasıl oynandığına dair birtakım öneriler oluşturulması gerektiğini aktardı.

"Oyunların nasıl oynandığını çözmek hem bize düşer hem de kültür, tarih, oyun tarihi hakkında çalışan herkesin ilgi alanına girer. Taşların üstünde oynandığı tahtayı bulamadık. Mezarın içerisinde bulunan oyun tahtası çürüyüp karbonize olmuş, bu nedenle ele geçirilemedi" diyen Sağlamtimur, bu nedenle taşların nasıl oynandığının tespit edilmesinin zorlaştığını vurguladı.

Sağlamtimur, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Taşlarla ilgili oyunun çözülmesine yönelik oyun tarihi uzmanı bir Japon ve ABD'den bir firma bu taşlarla oynanan oyunun çözülmesine yönelik çalışma başlatarak, 3 boyutlu oyun haline getirip piyasaya sunmak istiyor. Siirt'te bulunan oyun taşları tüm dünyanın malı oldu. Herkes bunun üstünde düşünme hakkında sahip. Evet oyun tahtasını bulamadığımız için çok zor ama, eldeki veriler bu oyun taşı ile 4 sayısıyla bir ilişki olduğunu gösteriyor. Oyun taşları arasında bulunan zar gibi bir nesnenin oyunu yönlendiren taş olduğunu düşünmekteyiz. Oyun taşlarının ele geçtiği mezardaki zengin buluntuların sıradan insanlara ait olmadığını gösteriyor."

Sağlamtimur, Batman Müze Müdürlüğü'nde koruma altına alınan oyun taşlarının önümüzdeki günlerde sergileneceğini sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

Çanakkale Zaferi Ruhunu Yansıtan Ürünler Paşabahçe Mağazaları’Nda

Türkiye’nin tarihi ve kültürel varlıklarına sahip çıkan Paşabahçe Mağazaları, Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünün anıldığı bu günlerde Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü olan 18 Mart’a özel tarihi öğelerle bezediği ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunmaya devam ediyor.


Zyxel Multy U, If Tasarım Ödülü’Nün Sahibi Oldu

Minimalist tasarımı ile Z kuşağı kadar sıra dışı olan Zyxel Multy U, telekomünikasyon alanında “IF Product Design Award 2019” ödülüne layık görüldü. İnternet ve teknoloji ile bütünleşen ve kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak tasarlanan üç bantlı Ev Wi-Fi Mesh Sistemi Multy U, stil ve teknolojiyi bir arada sunuyor. Dinamik bir tasarıma sahip olan ürün, sınırların ötesinde 3 bant Wi-Fi deneyimi yaşatıyor. Özelikle genç neslin taleplerine yönelik olarak tasarlanan Multy U, IF Tasarım Ödülleri Jürisinin de beğenisi kazanarak tam not aldı.


Su Tasarrufu Sağlayan Teknoloji Siemens’Te

İleri teknolojiyi tasarımla birleştiren Siemens Ev Aletleri, Dünya Su Günü’nde su kaynaklarının etkin kullanımının önemine dikkat çekiyor. Siemens Ev Aletleri, sunduğu akıllı teknolojiler ile çamaşır ve bulaşık yıkama süreçlerinde kontrollü su tüketimi sağlıyor.


Under Armour’Dan Özel Tasarım Koleksiyon “Arena”!

Rahat ve konforlu ürünleriyle spor tutkunlarının beğenisini kazanan Under Armour, performans ve tasarımı birleştiren yeni koleksiyonu “Arena” ile göz kamaştıran parçaları bir araya getiriyor.


Akıllı Yüz Tanıma Çözümü Kalabalık Alanların Güvenliğine Yeni Bir Boyut Getiriyor

Akıllı Yüz Tanıma Çözümü Kalabalık Alanların


Etiketler: haluk sağlamtimur, başur höyük, motit kalesi

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.