19 Kasım 2019 Salı 09:45

GÜNDEM

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor; “Türkiye’De 3 İla 5 Milyon Koah’Lı Hasta Bulunuyor”

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 20 Kasım Dünya KOAH günü kapsamında hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Önlenebilir ölümlerin en büyük nedenin tütün ve tütün ürünleri olduğuna dikkat çeken Direktörlük, Türkiye’de 3 ila 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğunu ve bu hastalığın solunum sistemi hastalıkları arasında en sık görülen 3’üncü ölüm nedeni olduğunu belirtiyor.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor;

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 20 Kasım Dünya KOAH günü kapsamında hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Önlenebilir ölümlerin en büyük nedenin tütün ve tütün ürünleri olduğuna dikkat çeken Direktörlük, Türkiye’de 3 ila 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğunu ve bu hastalığın solunum sistemi hastalıkları arasında en sık görülen 3’üncü ölüm nedeni olduğunu belirtiyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 20 Kasım Dünya KOAH günü sebebiyle, Türkiye’de ve dünyada sıkça rastlanan KOAH hastalığına dikkat çekti. KOAH hastalığının görülme sıklığının 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20’lere ulaştığını belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, ülkemizde 3 ila 5 milyon KOAH’lı hasta olduğunu söylüyor. Ancak hastalık nedeniyle doktora başvuran ve tanı alan hasta sayısının bu rakamın onda biri olduğu tahmin ediliyor. KOAH’ın Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları arasında en sık görülen 3. ölüm nedeni olduğu ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 60’ının KOAH nedeniyle yaşandığı biliniyor.

KOAH Nedir?(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), solunum sistemi yollarında infeksiyonlara bağlı olmayan iltihaplanma sebebiyle oluşan ilerleyici karakterde bir akciğer hastalığı. Tekrarlayan, sürekli bronşit (bronşların iltihabı) ve çeşitli nedenlerle akciğerde oksijenlenmeyi sağlayan hava keseciklerinin (alveol) tahrip olması sonucu akciğer esnekliğini kaybediyor. Akciğerin yapısının bozulması ile akciğerlere hava giriş çıkışı tam sağlanamıyor ve KOAH meydana geliyor. KOAH başlangıcıyla, nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma gibi belirtiler görülüyor. Akciğerlerde tıkayıcı ve devamlılık gösteren bir hastalık olan KOAH’ın tüm dünyada en yaygın gelişim faktörünün tütün kullanımı olduğu biliniyor. Hava kirliliği, tozlu, dumanlı ortamların da diğer riski etmenleri arasında yer alıyor.

KOAH tanısının basit bir solunum testi ile teşhis edilebileceğini söyleyen Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, bu hastalık hakkında toplumun yeterli bilgi sahibi olmadığına dikkat çekiyor.

KOAH tedavi edilebilir bir hastalık

KOAH hastalığının ilerleyici bir seyir izlemesine karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna değinen Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, hekime başvurulmasının, içiliyorsa tütün ve tütün mamullerinden uzak durulmasının önemine vurgu yapıyor.

Aynı zamanda zararlı toz ve dumandan sakınılması, hekimin önerdiği nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin düzgün bir şekilde uygulanması gerekiyor. Buna ek olarak düzenli spor da hastalık gelişimi, hastalığın ilerlemesi ve istenmeyen sonuçlarının önlenmesinde büyük önem arz ediyor. Yine hekimin uygun gördüğü aşıların düzenli olarak yapılması infeksiyon sebebiyle meydana gelebilecek durumları önlemede yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir

Deprem Bölgesindeki Çocuklar İçin “Tek Gecede 5 Bin Mont Toplandı”

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrasında bölgeye yardım kampanyaları başladı. Deprem; Malatya, Gaziantep, Adana ve Hatay başta olmak üzere 14 ilde hissedildi. Depremde binalarda oluşan hasar sonucu evlerine giremeyen pek çok kişi mağdur oldu. Baumit Türkiye özellikle çocukların bu soğuk kış gününde yanında olabilmek adına, mont projesi başlattı. Geçen yıl ilki başlatılan ‘Geleceğimizi Mantoluyoruz’ projesinde şimdiye dek 6 bin mont dağıtıldı. Bu yıl kampanyanın ikinci ayağı olan Patronlar Zirvesi’nde bayiler tarafından 10 bin mont toplandı. Montlar öncelikli olarak Elazığ başta olmak üzere deprem bölgesindeki çocuklara ulaştırılacak…


Sevgililer Günü’Ne Okka’Lı Bir Lezzet!

Arzum OKKA, Sevgililer Günü'nde mutlu anılara eşlik edecek bir hediye alternatifi sunuyor. OKKA Ailesi'nin en yeni üyesi OKKA Minio Pro ile sevdiklerinizin kalbini yeniden kazanın.


Çocukları Da Afetlere Hazırlamalıyız

Çocukları da afetlere hazırlamalıyız


Doğru Proteinin Sırrı Her Gün İki Bardak Süt!

Birçok besin kaynağını içinde bulunduran süt, vücudumuzun güçlü ve sağlıklı kalabilmesi için sudan sonra en çok protein alımını da karşılıyor. Her gün süt içmenin önemine dikkat çeken uzmanlar; sütün en iyi protein kaynaklarından biri olduğunun altını çizerek, çocukların büyümesinin yanı sıra; kalp damar hastalıkları, hipertansiyondan obeziteye kadar birçok hastalıkla mücadele için önemli olduğunu belirtiyor.


Yeni Mevsim Twıst Pre Sprıng 2020 Koleksiyonu’Yla Kanatlanmaya Hazır!

YENİ MEVSİM TWIST PRE-SPRING 2020 KOLEKSİYONU’YLA KANATLANMAYA HAZIR!


Etiketler: KOAH, Abdi, İbrahim, Medikal, Direktörlüğü

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.