19 Kasım 2019 Salı 09:45

GÜNDEM

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor; “Türkiye’De 3 İla 5 Milyon Koah’Lı Hasta Bulunuyor”

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 20 Kasım Dünya KOAH günü kapsamında hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Önlenebilir ölümlerin en büyük nedenin tütün ve tütün ürünleri olduğuna dikkat çeken Direktörlük, Türkiye’de 3 ila 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğunu ve bu hastalığın solunum sistemi hastalıkları arasında en sık görülen 3’üncü ölüm nedeni olduğunu belirtiyor.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor;

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 20 Kasım Dünya KOAH günü kapsamında hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Önlenebilir ölümlerin en büyük nedenin tütün ve tütün ürünleri olduğuna dikkat çeken Direktörlük, Türkiye’de 3 ila 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğunu ve bu hastalığın solunum sistemi hastalıkları arasında en sık görülen 3’üncü ölüm nedeni olduğunu belirtiyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 20 Kasım Dünya KOAH günü sebebiyle, Türkiye’de ve dünyada sıkça rastlanan KOAH hastalığına dikkat çekti. KOAH hastalığının görülme sıklığının 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20’lere ulaştığını belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, ülkemizde 3 ila 5 milyon KOAH’lı hasta olduğunu söylüyor. Ancak hastalık nedeniyle doktora başvuran ve tanı alan hasta sayısının bu rakamın onda biri olduğu tahmin ediliyor. KOAH’ın Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları arasında en sık görülen 3. ölüm nedeni olduğu ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 60’ının KOAH nedeniyle yaşandığı biliniyor.

KOAH Nedir?(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), solunum sistemi yollarında infeksiyonlara bağlı olmayan iltihaplanma sebebiyle oluşan ilerleyici karakterde bir akciğer hastalığı. Tekrarlayan, sürekli bronşit (bronşların iltihabı) ve çeşitli nedenlerle akciğerde oksijenlenmeyi sağlayan hava keseciklerinin (alveol) tahrip olması sonucu akciğer esnekliğini kaybediyor. Akciğerin yapısının bozulması ile akciğerlere hava giriş çıkışı tam sağlanamıyor ve KOAH meydana geliyor. KOAH başlangıcıyla, nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma gibi belirtiler görülüyor. Akciğerlerde tıkayıcı ve devamlılık gösteren bir hastalık olan KOAH’ın tüm dünyada en yaygın gelişim faktörünün tütün kullanımı olduğu biliniyor. Hava kirliliği, tozlu, dumanlı ortamların da diğer riski etmenleri arasında yer alıyor.

KOAH tanısının basit bir solunum testi ile teşhis edilebileceğini söyleyen Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, bu hastalık hakkında toplumun yeterli bilgi sahibi olmadığına dikkat çekiyor.

KOAH tedavi edilebilir bir hastalık

KOAH hastalığının ilerleyici bir seyir izlemesine karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna değinen Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, hekime başvurulmasının, içiliyorsa tütün ve tütün mamullerinden uzak durulmasının önemine vurgu yapıyor.

Aynı zamanda zararlı toz ve dumandan sakınılması, hekimin önerdiği nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin düzgün bir şekilde uygulanması gerekiyor. Buna ek olarak düzenli spor da hastalık gelişimi, hastalığın ilerlemesi ve istenmeyen sonuçlarının önlenmesinde büyük önem arz ediyor. Yine hekimin uygun gördüğü aşıların düzenli olarak yapılması infeksiyon sebebiyle meydana gelebilecek durumları önlemede yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir

‘Büyük Gözaltı’ 10 Aralık’Ta!

Taner Barlas’ın kurguladığı, Rutkay Aziz’in yönettiği ve iki usta tiyatrocunun aynı zamanda rol da aldıkları ‘Büyük Gözaltı’ (1984) oyunu, 10 Aralık Salı saat 20:30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşuyor.


Ankara Zülfü Livaneli’Ye Koştu

ANKARA ZÜLFÜ LİVANELİ’YE KOŞTU


Yataş Grup Saraybosna’Da İlk Enza Home Mağazasını Açtı

Global bir marka olma hedefiyle yurtdışındaki mağaza ağını her geçen gün biraz daha güçlendiren Yataş Grup, Saraybosna’daki ilk Enza Home mağazasını açtı. Açılışa Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın’ın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Bosna Hersek Büyükelçisi Haldun Koç ve Bosna Hersek Ticari Ataşesi Sevgin Güngör de katıldı. Açılışta konuşan Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın, Bosna Hersek pazarındaki hedeflerinin 4 yıl içinde 4 mağaza açmak olduğunu söyledi.


İbb’Den Bm’Nin Aktivizm Kampanyasına Destek

8 ARALIK 2019


Vakıfbank Dünya Üçüncüsü

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası'nın üçüncülük maçında İtalyan ekibi Igor Gorgonzola Novara'yı 26-24, 25-23 ve 25-21'lik setlerle 3-0 mağlup ederek, dünya üçüncüsü oldu. Sarı-siyahlılar, katıldığı altı Dünya Şampiyonası'nda üç kez şampiyon olurken, bir kez ikinci, iki kez de üçüncü olmayı başardı. Sarı-siyahlılar, bu şampiyonalarda çıktığı 28 karşılaşmada 23 galibiyet aldı.


Etiketler: KOAH, Abdi, İbrahim, Medikal, Direktörlüğü

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.