28 Ekim 2019 Pazartesi 09:46

GÜNDEM

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü 'Dünya Sedef Hastalığı Günü'nde Bildiriyor; “Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değildir”;

29 Ekim Dünya Sedef Hastalığı Günü kapsamında hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaşan Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen psoriasisin sanılanın aksine bulaşıcı bir hastalık olmadığına vurgu yaptı. Deride kızarıklık, kaşıntı ve pul pul döküntü ile seyreden hastalığın, bulaşıcı olduğu kanısının yaygın olması nedeniyle hastaların sosyal yaşamlarının olumsuz etkilendiğine de dikkat çekti.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü “Dünya Sedef Hastalığı Günü’nde Bildiriyor;

29 Ekim Dünya Sedef Hastalığı Günü kapsamında hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaşan Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen psoriasisin sanılanın aksine bulaşıcı bir hastalık olmadığına vurgu yaptı. Deride kızarıklık, kaşıntı ve pul pul döküntü ile seyreden hastalığın, bulaşıcı olduğu kanısının yaygın olması nedeniyle hastaların sosyal yaşamlarının olumsuz etkilendiğine de dikkat çekti.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 29 Ekim Dünya Sedef Hastalığı Günü’nde, hasta yakınlarının ve toplumun farkındalığını ve bilgi düzeyini arttırmak amacıyla hastalıkla ilgiliönemli bilgiler paylaştı. Uluslararası Psoriasis Federasyonu tarafından belirlenen bu günde halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen psoriasisle yaşayan hastaların tedaviye erişimlerine katkı sağlanması ve yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmesi amaçlıyor.

Hastalık, 2400 sene önce Hipokrat’ın, hastalarda rastladığı derinin üzerinde kaşıntı ve pullanma ile seyreden lezyonlara “psöra” ismini vermesiyle ilk kez tanımlandı. Ancak o dönem tüm deri hastalıkları da yine bu isimle anılıyordu. 1841 yılında Ferdinand Hepra ise hastalığı bugün bildiğimiz kriterlere uygun olarak tanımlayan ilk kişi olarak tarihe geçti. Bugün hastalığa “sedef hastalığı” denilmesinin sebebi ise derideki lezyonların sedefi beyaz renkte olmasından kaynaklanıyor.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etkili olduğu düşünülüyor. Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, ebeveynlerinde psoriasis olmayan bir çocukta hastalık gelişme riskinin yüzde 1-2 iken, anne veya babasında psoriasis olanlarda bu oranın yüzde 10’a, hem anne hem babada var ise yüzde 50’lere ulaşabileceğini belirtiyor. Sadece genetik faktörler ile açıklanamayan hastalıkta farklı etmenler de söz konusu olabiliyor.

Türkiye’de psoriasis görülme sıklığı yüzde 1,5

Dünya genelinde dermatoloji polikliniklerine başvuran hastaların yüzde 6-8’ini sedef hastaları oluşturuyor. Hastalığın görülme sıklığı ülkelere göre farklılık gösterirken, sedef hastalığının en sık görüldüğü ülke ise Norveç olarak öne çıkıyor. Siyah ırkta ve Asyalılarda daha seyrek görülen psoriasisin ülkemizde görülme sıklığının ise yüzde 1,5 olduğu tahmin ediliyor.

Hastalar kendilerini toplumdan dışlanmış hissediyor

Deride kızarıklık, kaşıntı ve pul pul döküntü ile seyreden hastalığın psikiyatrik faktörlerden de etkilendiğine dikkat çeken Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, hastaların kendini toplumdan dışlanmış hissettiğini vurguluyor. Sedef hastaları, kızarıklık ve döküntülerin görünmemesi için şapka, eldiven gibi aksesuar kullanıyor, sıcak ve güneşli havalarda ise uzun kollu giysiler tercih ederek hastalığını gizlemeye çalışıyor.

Sedef hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığına önemle dikkat çeken Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, tedavi ile hastalığın çoğu zaman iz bırakmadan iyileşebildiğini, ancak bazen lezyonların yeniden ortaya çıkabildiğini belirtiyor. Hastanın bilinçli olması hastalığı daha kolay yönetilebilir hale getiriyor. Bu sebeple hasta-hekim ilişkisinin lezyonlar geçse de devam etmesi büyük önem taşıyor.

Referanslar

1.Gürer MA, Adışen E. Türkderm 2008; 42 Özel Sayı 2: 15 – 17

2.Mercan S, Kıvanç Altunay İ. Türk Psikiyatri Dergisi 2006; 17(4):305-313

3.Küçükünal A, Kıvanç Altunay İ, Aktaş E, Tükenmez Demirci G. Türkderm 2013; 47: 103-108

4.Kalkan G. Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereolgy 2017;51:71-77

İlginizi Çekebilir

Kobi’Lerin İlk Tercihi Sodexo

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, 26 ilde faaliyet gösteren KOBİ’ler üzerinde gerçekleştirdiği Türkiye Yemek Kartı Pazar Araştırması’nı tamamladı. Araştırma sonuçlarına göre Sodexo; KOBİ’ler arasında en fazla tercih edilen ve yüzde 81,4 ile bilinirliği en yüksek yemek kartı oldu.


Moda Endüstrisinde Sürdürülebilirlik Büyük Bir Devrim

Kaynakların verimli kullanılması ve doğaya duyarlı üretim eksenli “Sürdürülebilirlik” kurumların kamuoyunun dikkati çekmek için üzerinde yoğun mesai harcadığı bir kavram haline geldi.


Başkan İmamoğlu, Genç Lider Adaylarına Seslendi “Kamuda Liyakat Ötesi Kavramları Çatır Çatır Yıkacağız”

Başkan İmamoğlu, genç lider adaylarına seslendi:


Evlilik Hazırlıkları Fuarı’Nda Altınyıldız Classics Şıklığı

Erkek giyim sektörünün öncü markası Altınyıldız Classics, 17-19 Ocak tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nda, farklı düğün konseptlerine farklı tarzlar sunan özel kreasyonunu, stil sahibi damat adaylarıyla buluşturdu.


Galatasaray Espor'un Vodafone Freezone Şampiyonluk Lig'inden İhracı Hakkında

Galatasaray Espor’un 2020 Kış Mevsimi’ne katılım hakkının askıya alınması kararı, tarafların ortak mutabakatıyla devam edecektir. Yeni yönetimle gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, Galatasaray Espor’un lige katılım devamlılığı konusunda mutabakata varılmış ve Galatasaray Espor’a 2020 Yaz Mevsimi’ne katılma hakkı verilmiştir. Galatasaray Espor’un taahhüt ettiği yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda, 2020 Yaz Mevsimi ile ilgili alınmış karar tekrar tarafımızdan gözden geçirilecektir.


Etiketler: Abdi, İbrahim, Medikal, Direktörlüğü, olarak

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.