3 Ekim 2019 Perşembe 13:20

GÜNDEM

Adil Pelister “İhracatçılarımıza Verilen Desteklerin Artarak Devam Etmesini Bekliyoruz”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle elektrik fiyatlarına yüzde 14.98 zam yapmasına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Adil Pelister  “İhracatçılarımıza Verilen Desteklerin Artarak Devam Etmesini Bekliyoruz”
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Pelister, açıklamasında şunları kaydetti;

“Bilindiği üzere sanayicinin en önemli gider kalemlerinin başında enerji maliyeti geliyor. Türkiye’nin yüksek enflasyon ve yüksek faizle mücadele programının yürürlükte olduğu bir dönemden geçiyoruz. 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle elektriğe yapılan yüzde 14.98 zammın enflasyon üzerinde yaklaşık yarım (0.5) puan oranında artı yönde baz etkisinin olacağını öngörüyoruz. Daha önce elektriğe yapılan zamların, yaz aylarında sanayide elektrik kullanım oranını azalttığını da gözlemlemiş bulunuyoruz. Fakat kış aylarında tüketim miktarının yeniden artışa geçeceği de ortada. Yeniden toparlanma trendine giren Türkiye ekonomisine paralel olarak ihracatımız da aynı yönde artış trendini sürdürüyor. Elektriğe yapılan bu zammın üretim ve ihracat hedeflerinin yakalanması noktasında üretici ve sanayiciyi zorlayacağını düşünüyoruz. Sektörümüzde elektrik kullanım oranı da oldukça yüksek. Bu kapsamda sanayicinin enerji kullanımı bakımından desteklenmesi zaruri hale gelmiş bulunuyor. Biz de, en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olarak, elektrik zamlarının kimya sanayicisi ve ihracatçıları üzerinde oluşturduğu yüksek maliyet yükünün hafifletilmesi için hükümetimizin sunduğu desteklerin artarak devam etmesini bekliyoruz. Özellikle kendi enerjisini üreten yeni nesil fabrikalar ile bu alanda yatırım yapan sanayicilerimizin teşvik edilmesi de, üretimde sürdürülebilirlik sağlamamız açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla, ihracatçılarımızın üretim kapasitesini de doğrudan etkileyen enerji maliyetleri konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Saran Portekiz Ligi 4 Haziran’Da Başlıyor Karşılaşmalar S Sport2 Ekranlarında Ve S Sport Plus’Ta!

Mayıs ayında Bundesliga’nın sahalara geri dönmesinin ardından, Kovid-19 salgını sebebiyle askıya alınan Danimarka Ligi ve Portekiz Ligi de kaldığı yerden devam ediyor. Her iki ligin Türkiye’deki yayın hakları sahibi olan S Sport veS Sport2 karşılaşmaları canlı olarak futbolseverlerle buluşturmaya devam edecek. Maçlar ayrıca S Sport Plus uygulaması üzerinden de izlenebilecek.


Evde Kalan Çocuklara Michelin’Den Eğitici Oyun

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin, yol ve yolcu güvenliğini gözeten farkındalık çalışmalarına devam ediyor. 2014 yılından bu yana okul çağındaki çocukları ‘İyi Dersler Şoför Amca’ projesiyle trafik güvenliği konusunda bilgilendiren Michelin, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü sebebiyle çocuklara eğitici bir oyun hediye etti. COVID-19 sebebiyle Michelin, eğitimlerine evde devam eden çocuklar için hem eğlendiren hem de eğiten çevrimiçi bir oyun hayata geçirdi.


Genç Müsiad Pandemi Süreci Boyunca En Aktif Gençlik Yapılanması Oldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) gençlik yapılanması Genç MÜSİAD, mart ayından bu yana devam eden karantina dönemi boyunca gerçekleştirdiği organizasyonlarla en aktif rol oynayan Gençlik Sivil Toplum Kuruluşu olmayı başardı


İbb Bilim Kurulu Uyardı Toplu Ulaşımdaki Tedbirler Devam Edecek

TOPLU ULAŞIMDAKİ TEDBİRLER DEVAM EDECEK


İbb Araçları Normelleşmenin İlk Gününde Tam Kapasite Çalışacak

İBB ARAÇLARI NORMELLEŞMENİN İLK GÜNÜNDE TAM KAPASİTE ÇALIŞACAK


Etiketler: yüksek, enerji, yapılan, elektrik, sanayicinin

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.