3 Ekim 2019 Perşembe 13:20

GÜNDEM

Adil Pelister “İhracatçılarımıza Verilen Desteklerin Artarak Devam Etmesini Bekliyoruz”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle elektrik fiyatlarına yüzde 14.98 zam yapmasına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Adil Pelister  “İhracatçılarımıza Verilen Desteklerin Artarak Devam Etmesini Bekliyoruz”
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Pelister, açıklamasında şunları kaydetti;

“Bilindiği üzere sanayicinin en önemli gider kalemlerinin başında enerji maliyeti geliyor. Türkiye’nin yüksek enflasyon ve yüksek faizle mücadele programının yürürlükte olduğu bir dönemden geçiyoruz. 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle elektriğe yapılan yüzde 14.98 zammın enflasyon üzerinde yaklaşık yarım (0.5) puan oranında artı yönde baz etkisinin olacağını öngörüyoruz. Daha önce elektriğe yapılan zamların, yaz aylarında sanayide elektrik kullanım oranını azalttığını da gözlemlemiş bulunuyoruz. Fakat kış aylarında tüketim miktarının yeniden artışa geçeceği de ortada. Yeniden toparlanma trendine giren Türkiye ekonomisine paralel olarak ihracatımız da aynı yönde artış trendini sürdürüyor. Elektriğe yapılan bu zammın üretim ve ihracat hedeflerinin yakalanması noktasında üretici ve sanayiciyi zorlayacağını düşünüyoruz. Sektörümüzde elektrik kullanım oranı da oldukça yüksek. Bu kapsamda sanayicinin enerji kullanımı bakımından desteklenmesi zaruri hale gelmiş bulunuyor. Biz de, en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olarak, elektrik zamlarının kimya sanayicisi ve ihracatçıları üzerinde oluşturduğu yüksek maliyet yükünün hafifletilmesi için hükümetimizin sunduğu desteklerin artarak devam etmesini bekliyoruz. Özellikle kendi enerjisini üreten yeni nesil fabrikalar ile bu alanda yatırım yapan sanayicilerimizin teşvik edilmesi de, üretimde sürdürülebilirlik sağlamamız açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla, ihracatçılarımızın üretim kapasitesini de doğrudan etkileyen enerji maliyetleri konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Amsterdam Ve Viyana’Da Tarkan Sevgisi

“Sizleri o kadar çok özledim ki, bir daha arayı bu kadar uzatmayalım.”


Piyano Festivali'nden Görkemli Açılış

PİYANO FESTİVALİ’NDEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ


İbb Runtofd’Un İlk Sabah Koşusu Belgrad Ormanı’Nda Yapıldı

İBB RUNTOFD’UN İLK SABAH KOŞUSU BELGRAD ORMANI’NDA YAPILDI


İstanbul’Da Dev Turizm Buluşması

17/11/2019


İstanbul Havalimanı, Çin Halk Cumhuriyeti Ve Güney Kore’Nin Uluslararası Havalimanları İle Anlaşmalar İmzaladı

Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyiminin yanı sıra küresel HUB olan İstanbul Havalimanı, Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Kore’nin uluslararası havalimanlarıyla anlaşmalar imzaladı.


Etiketler: yüksek, enerji, yapılan, elektrik, sanayicinin

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.