17 Ağustos 2018 Cuma 14:10

GÜNDEM

Adnan Vural "Yerli Teknoloji Altyapıları Milli Gücümüzün Anahtarı Olacak”

Son günlerde yaşanan ekonomik gelişmelerin yerli ve milli yazılımın önemini bir kez daha ortaya koymasının ardından, Digital Planet Kurucusu Adnan Vural önemli açıklamalarda bulundu: “Ülkemizin yerli ve milli yazılımlarının geliştirilmesine yönelik politikalarını, kendi öz kaynaklarıyla dünya çapında teknolojiler ve kurumsal yazılımlar üreten ödüllü bir ARGE şirketi olarak güçlü bir şekilde destekliyoruz.

Adnan Vural
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji anlayışının güçlendirilmesi için veri saklama, şifreleme, algoritma ve platformlardan bağımsız özel sunucu tasarımları gibi kritik konuların öne çıkması gerektiğini dile getiren Adnan Vural, ödeme altyapılarının tamamen yerli ve aracısız olması, yurtiçi harcamaların global kartlarla ilişkilendirilmemesi ve 5G altyapısına uygun devlet destekli içselleştirilmiş donanım ve teknoloji üretimi gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. ‘’Bu ve benzeri kritik alanları kapsayan dünya çapındaki milli teknolojilerimiz ve dijital dönüşümün hızlanması; Cumhurbaşkanımızın da her daim vurguladığı 2023 hedeflerine ulaşmamızda çok önemli bir faktör olacaktır.’’

Vural, hizmet sundukları e-Dönüşüm uygulamalarının zorunluluk haline gelmesiyle oluşacak büyük veri üzerinden yapay zekâ destekli analitik sayesinde; uzak denetim, şeffaf kurumsal yapılar oluşmasının yanı sıra devlet politikalarının ve sosyoekonomik gelişmelerin mikro-makro devlet hedeflerine etkisini anlık gözlemleme imkânı sağlayacağını ifade etti. Vural ayrıca yerli ve milli olarak geliştirilen teknolojik altyapıların dijital dönüşümde bağımsızlığı da getireceğini söyleyerek ‘’Teknolojiyle çevrildiğimiz bu yeni dünya düzeninde tam bağımsızlık için milli teknolojiler üretmek zaruri bir ihtiyaçtır’’ dedi.

Sözlerine şu şekilde devam eden Vural: “Digital Planet olarak hiçbir harici blok teknoloji kullanılmadan geliştirdiğimiz teknolojiler ve büyük ölçekli yazılımlar sayesinde büyük verinin güvenli bir şekilde saklanmasını, sıkıştırılmasını ve ulaştırılmasını başarıyla sağlıyoruz. Bu ve benzeri yerli teknolojiler ön yargısız tüm testlerden geçerek, yurtdışı örnekleriyle de kıyaslanarak devlet destekli kullanılmalı. Bu noktada devlet kurumlarının bu çözümleri sunan şirketlerimize güvenlik araştırmaları neticesinde şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde ülkemizin yerli ve milli teknolojilerini pazarda rekabet edilebilir bir konuma taşıyabiliriz.”

“Keşke şu an ülkemize yapılacak bilişim yatırımlarını konuşuyor olsaydık”

Yabancı firmaların Türkiye’ye bilişim yatırımı yapmaları için daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vural sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de genç, enerjik, eğitimli ve her geçen gün artan bilişim kadroları ve girişimci kitlelerin sayısının oldukça yüksek olduğunu yabancı yatırımcıya anlatmamız gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de yapılacak Ar-Ge merkezi yatırımları ile vergi muafiyeti ve teşviklerden yararlanılarak çok daha uygun maliyetli üretim yapabilmenin mümkün olduğunu göstermeliyiz.’’

İlginizi Çekebilir

Qnb Finansbank Tales Matematik Müzesi Tır’I Yaratıcı Çocuk Festivali’Nde Çocuklarla Buluştu

QNB Finansbank “Minik Eller Büyük Hayaller” sosyal sorumluluk platformu kapsamında hayata geçirdiği QNB Finansbank Tales Matematik Müzesi Gezici TIR’ı içerisinde yer alan 17 matematik modülüyle 25-26 Mayıs’ta Küçükçiftlik Park’ta düzenlenen Yaratıcı Çocuk Festivali’nde binlerce çocuğu ağırladı. Gezici TIR ayrıca 27-31 Mayıs tarihleri arasında da Maltepe’de Hasan Şadoğlu Ortaokulu’nda olacak.


Türkiye Kuru Meyvelerin İhraç Fiyatlarında Da Belirleyici Olacak

Türkiye üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı da, dünya genelinde fiyatların oluşmasında da belirleyici ülke olmak için harekete geçti.


Günün Manşetini Ağlayarak İmamoğlu'na Sarılan Minik Asmin Attı

Günün manşetini ağlayarak İmamoğlu'na sarılan minik Asmin attı: Her şey çok güzel olacak. Sen kazanacaksın!


Cem Yılmaz İzmir’De

CEM YILMAZ İZMİR’DE


Arçelik İklim Değişikliği Mücadelesini Everest’İn Zirvesine Taşıdı

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla sürdürülebilirlik konusunda önemli çalışmaları hayata geçiren Arçelik, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmaya dönük çalışmalarında hedef büyüterek dünyanın zirvesi olan 8 bin 848 metrelik Everest Dağı tırmanışını gerçekleştirdi. Yaklaşık dört hafta süren Everest tırmanışını tamamlayan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu “Arçelik olarak, iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Everest Dağı tırmanışımızın bu konuda farkındalık yaratacağını ve insanları, üstlerine düşeni yapmaya teşvik edeceğini umuyoruz” dedi.


Etiketler: yerli, milli, devlet, Türkiye, Vural

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.