17 Ağustos 2018 Cuma 14:10

GÜNDEM

Adnan Vural "Yerli Teknoloji Altyapıları Milli Gücümüzün Anahtarı Olacak”

Son günlerde yaşanan ekonomik gelişmelerin yerli ve milli yazılımın önemini bir kez daha ortaya koymasının ardından, Digital Planet Kurucusu Adnan Vural önemli açıklamalarda bulundu: “Ülkemizin yerli ve milli yazılımlarının geliştirilmesine yönelik politikalarını, kendi öz kaynaklarıyla dünya çapında teknolojiler ve kurumsal yazılımlar üreten ödüllü bir ARGE şirketi olarak güçlü bir şekilde destekliyoruz.

Adnan Vural
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji anlayışının güçlendirilmesi için veri saklama, şifreleme, algoritma ve platformlardan bağımsız özel sunucu tasarımları gibi kritik konuların öne çıkması gerektiğini dile getiren Adnan Vural, ödeme altyapılarının tamamen yerli ve aracısız olması, yurtiçi harcamaların global kartlarla ilişkilendirilmemesi ve 5G altyapısına uygun devlet destekli içselleştirilmiş donanım ve teknoloji üretimi gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. ‘’Bu ve benzeri kritik alanları kapsayan dünya çapındaki milli teknolojilerimiz ve dijital dönüşümün hızlanması; Cumhurbaşkanımızın da her daim vurguladığı 2023 hedeflerine ulaşmamızda çok önemli bir faktör olacaktır.’’

Vural, hizmet sundukları e-Dönüşüm uygulamalarının zorunluluk haline gelmesiyle oluşacak büyük veri üzerinden yapay zekâ destekli analitik sayesinde; uzak denetim, şeffaf kurumsal yapılar oluşmasının yanı sıra devlet politikalarının ve sosyoekonomik gelişmelerin mikro-makro devlet hedeflerine etkisini anlık gözlemleme imkânı sağlayacağını ifade etti. Vural ayrıca yerli ve milli olarak geliştirilen teknolojik altyapıların dijital dönüşümde bağımsızlığı da getireceğini söyleyerek ‘’Teknolojiyle çevrildiğimiz bu yeni dünya düzeninde tam bağımsızlık için milli teknolojiler üretmek zaruri bir ihtiyaçtır’’ dedi.

Sözlerine şu şekilde devam eden Vural: “Digital Planet olarak hiçbir harici blok teknoloji kullanılmadan geliştirdiğimiz teknolojiler ve büyük ölçekli yazılımlar sayesinde büyük verinin güvenli bir şekilde saklanmasını, sıkıştırılmasını ve ulaştırılmasını başarıyla sağlıyoruz. Bu ve benzeri yerli teknolojiler ön yargısız tüm testlerden geçerek, yurtdışı örnekleriyle de kıyaslanarak devlet destekli kullanılmalı. Bu noktada devlet kurumlarının bu çözümleri sunan şirketlerimize güvenlik araştırmaları neticesinde şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde ülkemizin yerli ve milli teknolojilerini pazarda rekabet edilebilir bir konuma taşıyabiliriz.”

“Keşke şu an ülkemize yapılacak bilişim yatırımlarını konuşuyor olsaydık”

Yabancı firmaların Türkiye’ye bilişim yatırımı yapmaları için daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vural sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de genç, enerjik, eğitimli ve her geçen gün artan bilişim kadroları ve girişimci kitlelerin sayısının oldukça yüksek olduğunu yabancı yatırımcıya anlatmamız gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de yapılacak Ar-Ge merkezi yatırımları ile vergi muafiyeti ve teşviklerden yararlanılarak çok daha uygun maliyetli üretim yapabilmenin mümkün olduğunu göstermeliyiz.’’

İlginizi Çekebilir

Kadınlar Daha Sık Yaşıyor, Kliniğe Erkekler Gidiyor!

Kadınlar daha sık yaşıyor, kliniğe erkekler gidiyor!


Emel Yıldırım'ın Mucize Parfümünün Çekimleri Lazzoni Hotel'de Gerçekleşti... 22 Ağustos İtibariyle Satışta!

Muejaza By Emel Yıldırım parfümleri 22 Ağustos itibariyle satışta!


Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli

Eğitim, sürekli gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmanın mutlak yolu. Okul öncesi eğitim ise hayata hazırlanmanın ilk adımı. Peki, okul öncesi eğitim neden bu kadar önemli? Çocukları geleceğe nasıl hazırlar, onların kişiliklerine nasıl bir katkı sunar? “Okul öncesi eğitim, çocukların geleceği için yapılacak en büyük yatırımdır” diyen GEO Koleji Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Talia Büke, okul öncesi eğitim hakkında önemli bilgiler veriyor.


Albaraka Türk Icd İle Murabaha Sözleşmesi İmzaladı

İstanbul, 22 Temmuz 2019, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Grubunun özel sektör kolu olan The Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) Türkiye’de KOBİ’lerin büyüme ve verimliliğini desteklemek üzere Albaraka Türk Katılım Bankası ile 40 Milyon USD tutarında bir Murabaha sözleşmesi imzaladı. ICD CEO’su Sn. Ayman Sejiny ve Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Sn. Melikşah Utku kurumlarını temsilen sözleşmeye imza attılar.


Türk Turizminin Yükselişiyle Akfen Gyo'nun Otel Gelirleri %19 Arttı Bb

2019 yılında turizm sektöründe hem ziyaretçi hem de gelirler anlamında yükselişini devam ettiren Türkiye’nin bu performansı turizm şirketlerinin finansal tablolarına da olumlu yansıyor.


Etiketler: yerli, milli, devlet, Türkiye, Vural

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.