26 Haziran 2019 Çarşamba 10:32

GÜNDEM

Aileler Gerçeği 2 Yıl Sonra Öğreniyor!

“Çocuklarımızda ‘Hayır’ deme becerisini geliştirmemiz lazım”

Aileler Gerçeği 2 Yıl Sonra Öğreniyor!
Aileler Gerçeği 2 Yıl Sonra Öğreniyor!
Aileler Gerçeği 2 Yıl Sonra Öğreniyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Uyuşturucu madde kullanımı, alınan birçok önleme rağmen son yıllarda artış göstermeye devam ediyor. Çocukların geçmiş yıllara göre çok daha erken yaşta uyuşturucu madde ile tanıştığını kaydeden Doç. Dr. Onur Noyan, ailelere önemli uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Noyan, ailelerin çocuklarının uyuşturucu madde kullanmaya başladığını yaklaşık 2 yıl sonra öğrendiğine dikkat çekerek, anne-babaların dikkat etmesi gereken durumlar hakkında önemli bilgiler verdi.

1987 yılından bu yana, sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak ve uluslararası alanda iş birliğini güçlendirmek amacıyla her yıl 26 Haziran tarihi, “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak anılıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığa karşı alınabilecek önemler hakkında ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Çocuklar uyuşturucu maddeler ile çok erken yaşta tanışıyor

“Biz ‘Uyuşturucu kullanma yaşı 14’e, 10’a, 9’a’ indi’ diyebiliriz; ama şunu çok net biliyoruz artık; çocuklar uyuşturucu madde ile geçmiş yıllara oranla çok daha erken yaşta tanışıyor” diyen Doç. Dr. Onur Noyan,

“Gerek basın yayın aracılığı ile gerek çevrelerinde görme, gerek deneme-yanılma yöntemi ile kendi kendilerini bir şekilde test ediyorlar. Uyuşturucunun erken yaşa inmesinin aslında bizim için çok büyük önem arz eden bir durumu yok” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımızda ‘Hayır’ deme becerisini geliştirmeliyiz”

Doç. Dr. Onur Noyan, “Buradaki çok daha büyük olan sorun şu; ergenlik döneminde, bütün ergenler bir şekilde maddeyi görecekler; ama bizim ergenlik dönemine kadar çocuklarımızda ‘Hayır’ deme becerisini geliştirmemiz lazım” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların zararlı maddeler olduğunu, uyuşturucu madde kullanırlarsa sıkıntılı bir süreç ile karşı karşıya olabilecekleri ile ilgili bilgileri doğru bir şekilde çocuklara, ergenlere öğretmemiz gerekiyor. Uyuşturucu madde kullanımı yaşının düşmesinden öte, uzun vadede madde kullanımının önüne geçebilecek önleyici tedbirler alabilmeyi kolaylaştırmalıyız.

Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor; aileler çocuklarının aileler çocuklarının uyuşturucu madde kullanmaya başladığını yaklaşık 2 yıl sonra öğreniyorlar. Bu çok ciddi ve çok uzun bir zaman. Aileler öğrendiğinde ise iş işten geçmiş oluyor. Alınabilecek önlemler, yapılabilecek yardımların hepsinin çok geride kaldığını görüyoruz. Bu bağlamda aileler, çocuklarının madde kullandığından nasıl şüpheleneceklerini merak ediyorsa, birkaç konuya dikkat çekmeliler.

Aileler hangi durumlarda şüphe duymalı?

•Kendisini eve, odasına daha fazla kapatmaya başladıysa,

•Odasının kapısını kilitlemeyen bir çocuk, odasının kapısını kilitleyeme başladıysa,

•Eve geç saatlerde, aileden habersiz gidip gelmeye ve aileden habersiz bir şekilde evden para almaya başladıysa,

•Ders notları iyiyken birden kötüleştiyse,

•Aile ilişkileri iyiyken, birden kötüleştiyse,

•Arkadaşlarından uzaklaştı, içine kapandı, farklı davranışlar sergilemeye başladı; ani sinirlenmeler, ani öfkeler, eve gözleri şiş, gözleri kırmızı şekilde vb. bazı bedensel ve fiziksel değişlikler de gözlenmeye başladıysa, ailelerin bu noktada bazı şeylerden şüphelenmeleri gerekiyor.

“Doğru sağlık politikaları üretmek zorundayız”

Uyuşturucuya ulaşmanın hala çok kolay olduğuna dikkat çeken Onur Noyan, şunları söyledi:

“Şu çok önemli; bir maddeye ulaşım ne kadar kolaysa, o maddenin bağımlılığı ve kullanımı o kadar fazla oluyor. Yapılan çalışmalarda karşımıza çıkan sonuçlar hep şu şekilde; bir birey bir maddeye ulaşımın ne kadar kolay olduğunu düşünüyorsa, o maddeye o kadar fazla temas ediyor ve o maddeyi daha fazla kullanıyor. Buradaki en önemli sorun şu; maddelerin ulaşılabilir olduğu algısının yaygın olması; gençlerin, yetişkinlerin, tüm bireylerin maddeyi daha kullanma olasılığını maalesef artırıyor. Evet birçok önlem alınıyor, birçok yasal düzenlemeler yapılıyor ama hala maddeye karşı bizim sağlıklı ve doğru bilgilendirmeler yapmamız gerektiği konusunda bir zorunluluğumuz var. Biz hala maddenin çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere neler yaptığı ile ilgili doğru sağlık politikaları üretmek zorundayız.”

“Maddenin ulaşılabilir olduğu algısını tersine çevirmek durumundayız”

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Her bireyin bir şekilde maddenin zararlı olduğunu bildiğini biliyoruz. Ama maddenin uzun zaman içerisinde ne gibi zararlar verdiği ve vereceği konusunda daha fazla bilgilendirme yapmalıyız. Maddenin ulaşılabilir olduğu algısını tersine çevirmek durumundayız. Bizim en büyük sorunumuz aslında ergenlerin, maddenin kolay ulaşılabilir olduğuna dair algıları. Bu konuda birçok ülkede uyuşturucu maddelerin serbest olması ile ilgili merakları ya da düşünceleri oluyor. Ama gerçek olarak değerlendirdiğimizde, diğer birçok ülkede uyuşturucu madde kullanımının yanında satışının yasal olmadığını; ama toplumdaki algının yasal olduğuna dair bir algı olduğunu biliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Microsoft Türkiye Ve Bahçeşehir Koleji İnovasyon Öncüsü 6000 Öğretmen İle Türkiye’Yi Dijital Geleceğe Taşıyacak!

Microsoft Türkiye ve Bahçeşehir Koleji Londra’da gerçekleşen BETT UK 2020 Eğitim Teknolojileri Fuarı’nda yeni bir iş birliği duyurdu. Bu çerçevede Bahçeşehir Koleji'nde eğitim veren 6000 öğretmen dünya çapında geçerli teknoloji okuryazarlığı sertifikası alacak. Program, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde bir eğitim kurumu tarafından yürütülen en büyük sertifika projesi olması açısından ayrı bir önem taşıyor ve gençlerin teknolojiyle dönüşen dünyaya daha etkin hazırlanmasını hedefliyor.


Gezi Parkı’Nda Kuruyan Ağaçlar Kaldırılıyor Yenileri Dikiliyor

GEZİ PARKI’NDA KURUYAN AĞAÇLAR KALDIRILIYOR YENİLERİ DİKİLİYOR


Huaweı, Brand Finance Tarafından Dünyanın En Değerli 10 Markasından Biri Seçildi

Huawei, İngiltere merkezli lider marka değerleme ve strateji danışmanlığı şirketi olan Brand Finance tarafından ilk kez dünyanın en değerli 10 markasından biri olarak seçildi.


Marka Değerini En Çok Artıran Koçtaş Ödüle Doymuyor

Ev geliştirme perakendeciliğinin lideri Koçtaş, sektöre değer katan yaratıcı çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası alanda ödüllendirilmeye devam ediyor. Dijitalleşme projelerinin yanı sıra insan kaynağına yaptığı yatırımlar da ödüllendirilen Koçtaş, Brandfinance Türkiye’nin En Değerli Markası araştırmasında %19 ile marka değerini en çok artıran şirket oldu. 2019 yılını toplam 12 ödülle tamamlayan Koçtaş, 2020 yılında da ödüllerine yenilerini eklemeyi hedefliyor.


Sömestrde Çocuğunuzun Saçındaki İstenmeyen Misafirlerle Vedalaşın Ve Döneme Salgınlardan Korunarak Girin

Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen bit, çocuklar ve ebeveynler için kabusa dönüşebiliyor. Sömestr tatilinde bitlerden hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmak isteyenlerin yardımına Paranit yetişiyor. Paranit ile sadece 15 dakikada tüm bitler ve sirkeler tarihe karışıyor. Ayrıca Paranit bulaşmayı engellediği klinik olarak kanıtlanmış Baş Biti Kovucu Sprey ile salgınlara karşı koruma da sağlıyor.


Etiketler: madde, uyuşturucu, daha, Noyan, şekilde

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.