8 Nisan 2019 Pazartesi 09:46

GÜNDEM

Akciğer Ve Kalbe De Zarar Verebilen Kifoza Dikkat!

Toplumda sık görülen omurga şekil bozukluklarından biri olan kifoz her ne kadar skolyoz kadar çok bilinen bir sorun değilse de, hastalar açısından daha tehlikeli olabiliyor. Özellikle çocuklukta başlayan kifoz, çok ciddi boyutlara varabilen akciğer ve kalp sorunlarına yol açabiliyor. Yaşlılık kifozları da ağrılı olması ve akciğerin kapasitesini azaltması nedeniyle hayat kalitesini düşürüyor. Memorial Ankara Hastanesi Omurga Sağlığı Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Emre Acaroğlu, kifoz ve tedavi yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Akciğer Ve Kalbe De Zarar Verebilen Kifoza Dikkat!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Duruş bozukluğu ile ortaya çıkabilir

Kifoz hastalığı (kamburluk) omurganın sağa ya da sola kaymadan normalden fazla öne eğilmesidir. Aslında her sırtta biraz kamburluk bulunmaktadır. İdeal omurga şeklinin sırtta makul bir kamburluk ve bunu dengeleyen belde makul bir çukurluk olduğu kabul edilmektedir. Bu durumda, hastalık olması için “makul” sınırların dışında olması gerekmektedir. Eğer açı 45 derecenin altında ise normal, 60 dereceye kadarsa muhtemelen duruşa bağlı, 60 dereceden fazla ise artık ‘’anormal’’ olarak değerlendirilebilir. Yani kifoz duruş bozukluğu ile ortaya çıkabilen bir hastalıktır ancak tüm kifozlar duruş bozukluğu değildir.

Doğuştan ya da sebepsiz görülebilir

Kifozun birden çok sebebi ve türü bulunmaktadır;

Erken çocuklukta başlayan kifozlar mutlaka konunun uzmanı bir hekim tarafından izlenmelidir. Ameliyat için 18 yaşına kadar beklenmeli gibi bir yanlışa kesinlikle inanılmamalıdır. Yaşlılarda ortaya çıkan ağrılı kifozlar da bu kişilerin hayatını zorlaştıran ve hatta bazen kısaltan nedenler arasında olabildiğinden takip edilmelidir.

Kifoz ilerlerse ameliyat önerilir

Aslında kifoz 80’li derecelere ulaşmadan gerçek anlamda tıbbi sorunlar yaratmamaktadır. Zaten günümüzde bu kadar ileri ve tedavi edilmemiş kifoz vakaları çok nadir görülmektedir. Eğer kifoz 40-60 derecelere gelmiş ise, orta yaşa yaklaşan ve vücudu ağırlaşan hastalar için ağrı kaynağı olabilirler. Bu durumda hastalara ağrı yaşamaya başladıklarında tedavi olmaları ya da görüntülerinden rahatsızlar ise daha erken tedaviye başlamaları önerilmektedir. Ameliyatın bir ceza değil bir tedavi türü olduğu unutulmamalıdır. Diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda ve doğru endikasyonlarla hem hastaları sakatlık psikolojisinden kurtarır hem de çok ileri eğriliklerde hayat kurtarıcı olabilir.

Kifoz cerrahisinden sonra kısa sürede normal yaşama dönmek mümkün

Kifoz ameliyatları ciddi ve büyük ameliyatlar olmalarına rağmen hastalar çok uzun sayılmayacak bir süre içinde günlük yaşamlarına geri dönebilmektedirler. Çocuk ve yetişkinlerde kifoz cerrahisinden sonra (istisnalar dışında) hasta ameliyatın ertesi günüayağa kaldırılarak kontrollü bir şekilde hareket ettirilmekte, kendine yeterli hale geldiği 3. veya 4. günde hastaneden eve çıkarılmaktadır.4. haftadan sonra hasta okula gidebilir,3.ayın sonundan itibaren hafif koşu ve spor amaçlı yüzme yapabilir.6. ayın sonundan itibaren de koşu ve diğer ferdi sporları (yarışma amaçlı olmayan sporlar) yapabilir. Hasta 1. yıldan sonra ise dövüş sporları ve paraşüt, bungee jumping gibi tehlikeli etkinlikler dışında serbest bırakılır.

İlginizi Çekebilir

Avıs Kış Mevsiminde De Güvenli Sürüş Keyfini Yaşatmaya Devam Ediyor

En İyisi Kirala, Avis ile Kirala mottosuyla müşterileri ile buluşan, Türkiye’nin lider araç kiralama markası Avis, müşterilerine kış mevsiminde güvenli sürüş deneyimi yaşatmak amacıyla hazırlıklarını tamamladı. Avis, en iyi marka ve modellerden oluşan zengin araç filosundaki tüm araçları antifrizli cam suyundan, zincir ve buz kazıyıcıya kadar tüm donanım ve bakımlarıyla kışa hazır hale getirdi. Ayrıca isteyen müşterilerine kış lastikli kiralama imkanı sunan Avis, farkını kış mevsiminde de yaşatmaya devam ediyor.


Vakıfbank, Dünya Şampiyonası'nda Yarı Finalde

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası'ndaki üçüncü maçında Çin ekibi Tianjin Bohai Bank Volleyball Club'ı 25-15, 25-14 ve 25-19'luk setlerle 3-0 mağlup ederek, üst üste dördüncü toplamda da altıncı kez yarı finale yükseldi. İki galibiyet aldığı B Grubu'ndan ikinci olarak yarı finale çıkan sarı-siyahlılar, yarın İtalyan ekibi Imoco Volley Conegliano'yla finale yükselmek için karşılaşacak.


Görütülü Haber Ford, Mcdonald’S’In Kahve Atıklarından Otomobil Parçası Üretecek

Ford Motor Company ve McDonald’s, sabah rutininin olmazsa olmaz kahve çekirdeklerinin atıklarını otomobil parçalarında kullanmak üzere çevreci bir iş birliğine imza atıyor. Ford, McDonald’s’ın kahve çekirdeği atıklarını üreteceği otomobil parçalarının far yuvaları başta olmak üzere ve diğer farklı bileşenlerinde kullanmayı planlıyor.


Signify, Austrails Seafoods Deniz Ürünü Çiftliklerini Aydınlatacak

Australis Seafoods, Şili’deki sürdürülebilir deniz ürünü çiftliklerinin LED aydınlatmasında ana tedarikçi olarak Signify’ı tercih etti


Samsung İnovasyon Merkezi’Nde Belediyelerin Dijital Dönüşümü Masaya Yatırıldı

Samsung İnovasyon Merkezi’nde


Etiketler: kifoz, Kifoz, sonra, bozukluğu, ortaya

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.