5 Şubat 2018 Pazartesi 01:18

SAĞLIK

Akşam Neden Daha fazla Yemek Yenebilir

Akşam Neden Daha fazla Yemek Yenebilir
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Bugüne kadar akşam öğününün en az olması gerektiğini söyleyen yöntemlerin aksine metabolic balance®, akşam saatlerinde yenilen besinlerin, kahvaltıda ya da öğle yemeğinde yenilenlere oranla daha rahat yakıldığının altını çiziyor. Kişiye özel olarak hazırlanan ve metabolizmaya en uygun doğal besinleri ve tüketilmesi gereken miktarları belirten metabolic balance® programında sabah, öğle ve akşam yemeklerindeki miktarlar bu bilimsel gerçeğe uygun olarak hesaplanıyor.


Mümkün olduğunca kuvvetli bir kahvaltı yapın, öğle yemeğini biraz daha hafif yiyin, akşamı ise çok hafif bir yemekle geçiştirin desek, sanırız kimse buna itiraz etmez. Hepimiz öğün miktarlarımızı bu şekilde düzenlememiz gerektiğini bir şekilde duymuşuzdur ve hiç sorgulamadan kabul etmişizdir bunu.

Bu düşünce, gün içinde sürekli hareket halinde olduğumuzdan fazla enerji harcadığımız, böylece yediklerimizi kolayca yaktığımız tezine dayanıyor. Peki bu tez doğru mu? Yani kilo sorunu ya da vücudun yağ yakma ve yağ depolama mekanizması gerçekten de bir “enerji” sorunu mu? O zaman gerçekten de sabah zengin bir kahvaltı yapmamız, akşam yemeğinden sonra genelde evde, hareketsiz oturduğumuz, sonra da uzun bir süreyi uykuda geçirdiğimiz için çok hafif bir yemek yememiz gerekiyor. Özellikle de uyku esnasında tamamen hareketsiz olduğumuzdan çok az enerji harcarız ve yediklerimizi yakamayız!

Aslında gerçek elbette böyle değil. Çünkü kilo sorunu bir enerji sorunu olmaktan çok, bir depolama sorunudur. Fazla kalorili besinler tüketmemizden çok, kandaki insülin seviyesini gereğinden fazla yükselten karbonhidratları fazla tükettiğimiz ve öğün aralarında bir şeyler atıştırarak insülin seviyesini sürekli yüksek tuttuğumuz için vücudumuz yağ depolar. Çünkü insülin yüksekliği yağ depolanmasına, insülin düşüklüğü ise depolanan yağın yakılmasına neden olur. Örneğin; bir poğaça yenildiğinde kandaki insülin seviyesi artacak ve daha uzun süre yüksek düzeyde kalacak, aynı kalori değerine sahip bir omlet yenildiğinde ise insülin hem daha az salgılanacak hem de daha kısa sürede normal seviyesine inecektir.YAĞLAR GECE UYKUDA YAKILIR
Kandaki insülin seviyemizin en düşük olduğu zaman dilimi hangisidir? Elbette en uzun aç kalınan süre, yani gecedir. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında geçen sürenin uzun olduğu, sindirim tamamlandıktan sonra uzun süreli bir açlığın yaşandığı çoğu uykuda geçen bu dönem, vücudun yağ yakması için çok elverişli bir zaman dilimidir. Kısaca şunu söyleyebiliriz: Uykuda yağ yakılır!

Peki, yağ yakımı için sadece insülin seviyesinin düşük olması yeterli midir? Elbette hayır. Yağın yakılabilmesi için aynı zamanda da oksijene ihtiyaç vardır. Vücudumuz, 1 gr. karbonhidratı yakmak için 0,7 lt, 1 gr. yağı yakmak içinse 2 lt. oksijene ihtiyaç duyar. Yani ne kadar hareketliysek ve oksijen tüketimimiz ne kadar fazlaysa o oranda az yağ yakabiliriz. Uyku esnasında ise, oksijenin büyük kısmı yağ yakımında kullanılır. Diğer bir deyişle: Uyku sırasında, her saatte, kg başına 1kcal. harcanır. Uyurken bu enerjiyi yağ yakarak elde ederiz. Egzersiz yaparken ise gereken enerji öncelikle karbonhidrat yakılarak sağlanır.

Kısacası, oksijenimizin bol, insülinimizin düşük olduğu uyku, en rahat yağ yakılan dönemdir. Bu açıdan, akşam yemeğinde yediklerimiz, içeriklerine bağlı olarak ve belli bir saatte yemek yemeyi kesmek kaydıyla kahvaltıda ya da öğle yemeğinde yediklerimize oranla daha rahat yakılır. Tabii ki akşam televizyon karşısında oturup yüksek karbonhidratlı, şekerli sağlıksız yiyecekleri tüketmeyi kastetmiyoruz. Saat 21.00’de sona eren sağlıklı bir akşam yemeğinden bahsediyoruz.

Şimdi başa dönelim ve günlük öğün miktarlarımızı nasıl düzenleyelim, diye yeniden sorgulayalım. Cevabımız çok net: Sabah hafif bir kahvaltı ile güne başlamalı, öğlen daha kuvvetli bir öğün ile güne devam etmeliyiz. Akşam yemeğinde ise öğle yemeğine oranla biraz daha fazla yememizde hiçbir sakınca yoktur.

Tamamen kişiye özel olarak hazırlanan ve herkesin metabolizmasına en uygun doğal besinleri ve tüketilmesi gereken miktarları hassasiyetle hesaplayan metabolic balance® programında sabah, öğle ve akşam yemeklerindeki miktarlar bu bilimsel gerçeğe uygun olarak hesaplanıyor.

metabolic balance® sayesinde sağlıklı yaşama dair bir sır daha ortaya çıkmış durumda: Ağır spor yerine hareketli bir yaşam, az uyku yerine günde 7-8 saat düzenli uyku ve akşam yemeklerinde, diğer öğünlere oranla biraz daha fazla yemek.

İlginizi Çekebilir

Pure Beauty Urban Shield Illuminating Serisi İle Cildiniz Aydınlansın!

Doğadan aldığı ilhamla geliştirdiği ürünleriyle sevilen Kore markası Pure Beauty, yeni serisi Urban Shield Illuminating ile cilt bakımında ezber bozmaya geliyor.


Nefise Karatay Hepsiburada Facebook Sayfasında Ve Görselleri

Ünlü manken, oyuncu ve sunucu Nefise Karatay Facebook sayfasında canlı olarak yayınlanan, “Hepsiburada Anne Söyleşileri”nde annelerin hamilelik süreci ve çalışan anne olmakla ilgili deneyimlerini paylaşacak. Söyleşi kapsamında gün boyunca “Anne Söyleşileri” kategorisindeki seçili çocuk kitapları ve anne bebek ürünlerinde indirimli fiyatlar satışa sunulacak. Nefise Karatay samimi sohbetiyle, 23 Mayıs Çarşamba günü saat 15.00’te Burçak Birben’in sunumuyla Hepsiburada Facebook sayfasında okurlarla buluşacak.


Deloitte’Un “Türkiye’Nin En İyi Yönetilen Şirketleri” Programı Başladı!

Deloitte’un programı, uluslararası en iyi uygulamalar çerçevesinde yüksek standartlı yönetim performansı gösteren ‘Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketleri’ni seçiyor. Koç Üniversitesi’nin desteği ile bu sene başlayacak programın bağımsız jüri takımında iş ve akademi dünyasının önemli liderlerinden Ali Koç, Ali Sabancı, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Hamdi Akın, Hanzade Doğan Boyner, Lucien Arkas, Umran İnan ve Ümit Boyner yer alıyor.


Vodafone Akıllı Köy’De Ortak Sağım Sistemi’Ne Geçen Çiftçilerin Hayvancılık Gelirleri Yüzde 75 Arttı

Vodafone ve TABİT işbirliğiyle aile çiftçilerinin verimliliklerini dijital teknolojilerle artırmak üzere hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy’de kurulan Ortak Sağım Sistemi ile hayvancılık gelirlerinde yüzde 75 artış sağlandı. Sistemin Türkiye’nin diğer köylerinde de kullanılabilecek bir model haline getirilmesi hedefleniyor.


Genç Ve Özgür Ruhlara A|X Armanı Exchange İle Renkli Bir Yaz

İkonik İtalyan tasarımcı Giorgio Armani'nin, genç neslin stil kodlarından esinlenerek yarattığı, giyim ve aksesuar markası A|X Armani Exchange, ilkbahar yaz sezonunu kadınsı ve yenilikçi bir görünümle karşılıyor. Mini elbiselerin ön plana çıktığı yeni koleksiyonda, spor kıyafet tasarımları şıklık ve rahatlığı bir arada sunuyor.


Etiketler: daha, akşam, insülin, fazla, öğle

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.