5 Aralık 2019 Perşembe 14:49

GÜNDEM

Akut Vakfı, İbb’Nin Deprem Çalıştayında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Deprem Çalıştayı”, 2-3 Aralık’ta, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayda AKUT Vakfı da paydaşlardan biri olarak yer aldı. Akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve uzmanların katıldığı çalıştay iki gün sürdü.

Akut Vakfı, İbb’Nin Deprem Çalıştayında
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Dünyanın en riskli fay hatlarından biri üzerine kurulu 17 milyon nüfus ve 1,2 milyon yapılı İstanbul’da beklenen olası depremle ilgili önlenebilir çalışmalar üzerine yoğunlaşılan çalıştayda, İstanbul'u afetlere ve özellikle depremlere dayanıklı bir şehir haline getirmek üzerine çözüm önerileri tartışıldı.

Çalıştayda AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki de bir konuşma gerçekleştirdi: “Türkiye nüfusunun yüzde 80’i 31 tane büyük şehirde yaşıyor. İstanbul ise bu sorunların en çok yaşandığı illerin başını çekiyor. İstanbul, coğrafik olarak Türkiye’nin 1/140’lık bir oranını kapsıyor. Ama nüfus olarak baktığınızda tam tersi bir tablo çıkıyor. Türkiye’de neredeyse her 5 kişiden 1’i İstanbul’da yaşıyor. Bu, süper sağlıksız bir fotoğraf.” diyen Mahruki, “Bir acil durum, afet yönetiminden bahsetmek istiyorsak öncelikle sağlıklı bir durum tespiti yapmamız gerekiyor. Artık sadece deprem değil; çoklu tehlike, afet, kurum, sektör yaklaşımlarını ele almak gerekiyor. Çünkü ancak bütün sektörler ve kurumlar eşgüdümlü bir iş birlikteliği içerisinde çalışırsa bu afetleri en az zararla atlatabiliriz. Toplumun afet acil durum yönetimine bakışını değiştirmemiz gerekiyor” derken, ülkemizde depremin meydana getirdiği can ve mal kayıplarında yapısal faktörlerin yanı sıra yapısal olmayan faktörlere de dikkat çekti. Toplumun afet farkındalığı ve afetlerle ilgili bilinç düzeyine de değinen Mahruki, önlenebilir nedenlerle yaşanacak can kayıplarını en aza indirmenin önemini vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin olası İstanbul depremine yönelik çok ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu ve afetlerle mücadelenin belediye tarafından büyük bir titizlikle ele alındığını belirten Mahruki, AKUT Vakfı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu özverili çalışması içerisinde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. AKUT Vakfı gönüllülerinin arama-kurtarma ve acil durum yönetimi konularında 25 yıllık bir bilgi birikimi olduğunun altını çizen Mahruki, sözlerini “AKUT Vakfı olarak yaşam odaklı, insan hayatını önceleyen ve ülkemizi destekleyen tüm projelerin içinde seve seve yer alacağız.” diyerek tamamladı.

İlginizi Çekebilir

Bu Sefer Karda Değil Çölde Oynandı Fotoğraflı

Dünyanın ilk çöl polo turnuvası Suudi Arabistan'da yapıldı


Tatlı Krizlerine Son Vermenin 8 Etkili Yolu!

Tatlı yerken adeta kontrolümü kaybediyorum, yedikçe daha fazla yemek istiyorum… Aç olmasam bile tatlı yeme isteği zihnimi sürekli meşgul ediyor… Yemekten sonra tatlı yemezsem doyduğumu hissetmiyorum… Açlığımı dindiren, ruhumu dinlendiren tek şey; tatlılar… Bir daha tatlıların cazibesine kapılmayacağımı söylüyor, ancak kısa bir süre sonra kendimi koca bir porsiyon tatlı yerken buluyorum… Her seferinde tatlı yedikten sonra pişman oluyorum ama nafile…


Kışın Sağlıklı Kalmanızı Sağlayacak Öneriler

Kış hastalıklarının artış göstermesi ile birlikte pek çok kişi soğuktan korunmak için dışarı çıkamıyor, kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor ve insanlarla temastan kaçınıyor. Kışı hastalanmadan atlatmak için ise bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Memorial Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Pınar Balcı, kuvvetli bir bağışıklık sistemi için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


Abdi İbrahim’Den Yeni Yılda Yeni Görevlendirmeler

Abdi İbrahim Yeni Atamalarla Organizasyon Yapısını Kuvvetlendiriyor


Zamanı Üreterek Tüketiyoruz

Eğitim ve okul mobilyalarından ofis mobilyalarına, kütüphane sistemlerinden konferans sistemlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veren Çilingirler Grup, eğitim alanlarının da aynı çağdaş iş ortamları gibi ihtiyaçlarına göre fonksiyonel, esnek ve konforlu seçenekler sunuyor. Öğrencinin zihin sağlığı kadar beden sağlığına da dikkat çeken Çilingirler Grup, anti-kanserojen, ortopedik, ergonomik ürünlerin üretimine önem veriyor. "Zamanı üreterek tüketiyoruz" mottosuyla 43 yıldır ofis mobilyaları üretiminde Türkiye'nin tek en büyük firması olması ve "En zengin çeşit, en uygun fiyat" tutumuyla üretime devam ediyor.


Etiketler: İstanbul, Mahruki, AKUT, Vakfı, olarak

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.