5 Nisan 2019 Cuma 09:56

GÜNDEM

Albaraka Türk’Ten “Sıfır Atık” Projesiyle Doğaya Tam Destek

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, doğaya değer katan çalışmaları kapsamında başlattığı ‘Sıfır Atık’ değişim hareketiyle, 1.892 ağacın kesilmesini engellerken, 456.289 kwh enerji ve 3.116 metreküp su tasarrufunun yanı sıra 19.670 metreküp sera gazının doğaya salınımını önledi.

Albaraka Türk’Ten “Sıfır Atık” Projesiyle  Doğaya Tam Destek
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Dünyanın en iyi katılım bankası olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Albaraka Türk, insana ve çevreye duyarlı projelerini sürdürüyor. Doğaya değer katan çalışmaları kapsamında “Sıfır Atık” projesiyle büyük bir değişim hareketini başlatan Albaraka Türk, bu kapsamda yaptığı çalışmalarla karbon ayak izini önemli oranda azalttı.

Toplumsal sorumluluklarını her geçen gün yeni bir projeyle şekillendiren Albaraka Türk, Sıfır Atık değişim hareketine kağıt tüketimini azaltarak başladı. Atık kâğıtların geri dönüşümü, iş süreçlerinin sistem üzerinden yürütülmesi, eğitim programlarında dokümanların dijitalleştirilmesi, şubelerde afiş ve broşür yerine TV ekranlarının kullanılması gibi önlemlerle ilk olarak yıllık yaklaşık 22 milyon A4 kâğıttan tasarruf ederek, 1.892 ağacın kesilmesine engel oldu. Albaraka Türk, 2018 yılında sadece Genel Müdürlük binasından 6,8 ton atık kağıdı geri dönüşüme kazandırarak Ümraniye Belediyesi’nden “Geri Dönüşüm Doğaya Vefa” plaketi aldı.

“Karbon ayak izini azalttı”

Yapılan bu kağıt tasarrufu ile, 19.670 metreküp sera gazı ve 456.289 kwh enerji tüketimi azaltımı sağlanırken, 3.116 metreküp su tasarruf edilirken, Albaraka Türk, yaptığı bu çalışmalarla insanlığın doğaya verdiği zararda, kendi payına düşen tasarrufu sağlayarak karbon ayak izini büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Çelik, “Albaraka Türk olarak insana, çevreye duyarlı-dost projelerin yanı sıra toplumsal sorumluluklarımızı her geçen gün artırarak sürdürüyoruz. Bu kapsamdaki projelerimizden biri olan “Sıfır Atık” projesiyle de büyük bir değişim hareketi başlattık. Bugün geldiğimiz noktada elde ettiğimiz sonuçlar, doğaya olan saygımızın bir kanıtıdır” dedi.

Albaraka Türk’ün değişim hareketi kapsamında gerçekleştirdiği bazı çalışmalar şöyle;

Genel müdürlük binası ve tüm şubelerindeki musluklarda suyun tazyikini azaltarak daha az su ile aynı etkiyi sağlayan su tasarruf aparatları tercih edildi. Bu işlemle birlikte, personel başına su tüketimi yıllık 24,96 m³’ten 19,92 m³’e düşürülerek yaklaşık % 20 oranında daha az su tüketimi sağlandı.

Doğa dostu uygulamalarını araç filosuna elektrikli araçları da ekleyerek genişleten Albaraka Türk, Genel Müdürlük binasının dış cephesine kaplanan güneş filmi sayesinde gelen güneş ışınlarının yüzde 78’ini engelleyerek, soğutma sistemlerinin daha az çalıştırılmasını sağlayarak elektrik tüketiminde yaklaşık yüzde 15,60 oranında tasarruf elde ediyor. Yine atık pillerin doğaya karışmasını engellemek için yılda 50 kg atık pili ayrıştırarak geri dönüşüme gönderen Albaraka Türk, kablosuz klavye kullanımına son vererek de pil tüketiminde önemli oranda düşüş sağladı.

ÇEKUD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) işbirliği ile Hatay, Konya, Gaziantep, Ankara ve Kahramanmaraş’ta ağaçlandırma çalışmaları yürüten Albaraka Türk, bu proje kapsamında 10.000 fidanın toprakla buluşmasını sağladı.

Albaraka Türk, dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikası olarak kabul LEED Gold sertifikasını Türkiye’de Genel Müdürlük binası için almaya hak kazanan ilk Banka oldu.

Dünyanın en kapsamlı ve prestijli çevre projesi olarak kabul edilen Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında, iki yıl üst üste C derecesi elde eden Banka, daha üst dereceler için çalışmalarını sürdürürken, satın alma faaliyetleri kapsamında da çevreye duyarlı ürünleri tercih ediyor.

Albaraka Türk, ayrıca iç mekân hava kalitesi, aydınlatma kalitesi, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi, kullanılan kırtasiye ve temizlik malzemelerinin insan sağlığına zararsız olması, çevre dostu olması ve geri dönüşüme uygun olması gibi kriterlerde çalışmalarını titiz bir şekilde yürütüyor.

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda Ciddiye Alınması Gereken Döküntüler

Cilt üzerindeki döküntüler bazen tek başına sorun oluştururken bazen de farklı bir hastalığın ilk belirtisi olabiliyor. Özellikle çocuklardaki leke ya da döküntüler ailelerin de paniğe kapılmasına neden olabiliyor. Bazıları son derece masum olmakla birlikte bazılarında biraz daha hızlı hareket etmek gerekebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Perihan Çobanoğlu Saf, çocuklarda ciddiye alınması gereken döküntüleri sıralayarak alınması gereken önlemleri anlattı…


Machka Zarafeti İle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama

Feminen görünümü kusursuz el işçiliği ile buluşturan Machka Sonbahar Kış 2019-2020 Koleksiyonu, yılbaşı davetlerine yüksek dozda ışıltısını yansıtarak göz kamaştırıcı siluetler sunuyor.


Tarlada Hasadı Artık Robotlar Yapacak

11 Aralık 2019


Avon’Da Mavi Etkisi

Pantone’nin “Klasik Mavi”si


Kılıçdaroğlu, “Vefa Ödülleri” Töreninde Konuştu “Cumhuriyeti, Demokrasiyle Taçlandıracağız”

KILIÇDAROĞLU, “VEFA ÖDÜLLERİ” TÖRENİNDE KONUŞTU: “CUMHURİYETİ, DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRACAĞIZ”


Etiketler: Albaraka, Türk, kapsamında, Genel, Atık

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.