19 Aralık 2018 Çarşamba 11:48

GÜNDEM

Alışveriş Yapanların Üçte Biri Finansal Kimlik Bilgilerini Kaptırıyor

Sınırsız alışveriş dönemi Kasım ayındaki Kara Cuma ile başladı. Bunu yılbaşı hediyeleri takip ediyor, ardından da Ocak satışları gelecek. Ancak, bu dönemde siber suçluların da tüketicilerin banka bilgilerini veya internette alışveriş yaptıkları hesapları hedef aldığını da unutmamak gerek. Kaspersky Lab’ın “Eğlenceli günlerden parola paniğine: Bu yılbaşı internette para yönetmek” adlı raporda, çevrimiçi alışverişin e-postadan sonra internette yapılan en popüler faaliyet olduğu belirtildi. Türkiye’de insanların çoğu (%93) finansal siber tehditlerin farkında olsa da %30’u kimlik bilgilerini başkalarına kaptırmış durumda.

Alışveriş Yapanların Üçte Biri Finansal Kimlik Bilgilerini Kaptırıyor
Alışveriş Yapanların Üçte Biri Finansal Kimlik Bilgilerini Kaptırıyor
Alışveriş Yapanların Üçte Biri Finansal Kimlik Bilgilerini Kaptırıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın rahatlığı çok çekici olabilir fakat bazı kullanıcılar halen yaptıkları ödemelerin ne kadar iyi korunduğundan endişe ediyor. Ne yazık bu endişeler temelsiz değil. Finansal bilgilerini çaldıran %30’luk kesimin yaklaşık yarısı (%42) paralarını geri alamamış. Kullanıcıları maddi risk altında bırakma potansiyeline sahip etkenler arasında, farklı e-ticaret platformlarında kullanılan ödeme bilgilerini kontrol etmede yaşanan zorluklar ve mevcut ödeme yöntemlerinin çok çeşitli olması bulunuyor.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak, düzinelerce farklı e-ticaret platformundan bir şeyler satın alabildiğiniz dev bir alışveriş merkezini ziyaret etmeye benziyor. İnsanların tüm ödeme bilgilerini kontrol altında tutmada zorlanmaları hiç de şaşırtıcı değil. Türkiye’de kullanıcıların yarısından fazlasının (%56) en fazla endişelendiği şey, finansal kimlik bilgilerinin siber suçlular tarafından ele geçirilmesi. Ancak, araştırmaya Türkiye’den katılanların üçte biri (%31) finansal bilgilerini paylaştıkları web sitelerini ve uygulamaları unuttuğunu veya hatırlamaya bile çalışmadığını dile getirdi.

Tüketiciler ödeme yapmak için kullandıkları kimlik bilgilerinin kolay hatırlanabilir olmasını istiyor. Türkiye’de kullanıcıların beşte biri (%22) bu bilgileri cihazlarında saklıyor. Bu şekilde, internet üzerinden alışveriş yaparken bilgileri girmek kolaylaşıyor ve hatırlama derdi ortadan kalkıyor. Ancak, cihaz çalınır veya kaybolursa kullanıcı sadece kişisel bilgilerini değil para kaybetme riskiyle de karşı karşıya kalıyor. Cihazı bulan ya da çalan kişi akılı telefonun notlarında ilgili kimlik bilgilerini bulursa banka hesaplarına erişebiliyor.

Dijital ödeme yöntemlerinin çeşitliliği, tüketicilere ürün veya hizmet satın alırken kendilerine en uygun yolu seçme özgürlüğü sunuyor. Banka ve kredi kartları, banka hesabından aktarım ve PayPal gibi e-cüzdanlar en çok tercih edilen yöntemler olmaya devam ediyor. Ancak diğer ödeme yöntemlerinin de popülerliği artıyor. Sık alışveriş yapan kişiler sadakat programlarıyla puan toplayıp, bu puanlarla daha fazla fazla şey satın alabiliyor. Akıllı telefonlar ve akıllı saatler sayesinde tüketiciler yanlarında cüzdan, para veya kart bile taşımaya ihtiyaç duymuyor. Bu da PayPass ve Apple Pay gibi temassız cihaz ödemelerini daha popüler hale getiriyor. Türkiye’de tüketicilerin üçte biri (%31) bunları düzenli olarak kullanıyor.

“Yılbaşı dönemi insanların ailelerine ve arkadaşlarına hediyeler aldığı harika bir dönem. Ancak kimse, güvensiz işlem veya çevrim içi dolandırıcılık nedeniyle para kaybederek bu dönemin zehir olmasını istemez.” diyen Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, sözlerine şöyle devam etti: “Finansal verilerimize ve internet üzerinden yaptığımız ödemelere çok dikkat etmeliyiz. Banka kartı bilgilerimizi güvenilmez web sitelerine vermekten veya güvenlik önlemi bulunmayan cihazlardan ödeme yapmaktan kaçınmalıyız.”

Kaspersky Lab, internetten alışverişi daha güvenli hale getirmek için çevrim içi işlemleri ve alışveriş hesaplarını koruyabilen bir siber güvenlik çözümü kullanılmasını tavsiye ediyor.

“Eğlenceli günlerden parola paniğine: Bu yılbaşı internette para yönetmek” başlıklı rapordaki diğer sonuçları bu sayfada bulabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'in derin tehdit zekâsı ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dâhildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

İlginizi Çekebilir

Vodafone Onlıne Mağaza’Dan Akıllı Telefon Alana 3 Saatte Ücretsiz Teslimat Yapılacak

VODAFONE ONLINE MAĞAZA’DAN SEKTÖRDE BİR İLK


Paramanya’Ya Taksi Haritası Geldi

Paramanya’ya yeni arayüz, Taksi Haritası ve Elmas Ligi eklendi


İstanbul Gece Koşusunda Buluştu

İSTANBUL GECE KOŞUNDA BULUŞTU


Otomotiv Sektörüne Nefes Aldırıyor

Hükümetin sıfır otomobil satışlarını artırmak için devreye soktuğu ÖTV ve KDV indirimlerine rağmen, otomobil satışları 2019 Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 59 azaldı. Sektördeki olumsuzluk ikinci el pazarını da etkiledi. Araç satın almak isteyen vatandaşların bütçelerine uygun otomobil araştırmaları arasında ise bir seçenek ön plana çıkıyor. 70 aya kadar çıkan küçük taksitlerle tamamen faizsiz ister 0 isterse ikinci el otomobil sahibi olabildiğiniz Birarabam, vatandaşlara büyük kolaylık sağlarken sektöre yeni bir soluk getiriyor.


Zara’Nın Müzik Ve Oyunculuk Aşkı

Güçlü sesi ve yorumlarıyla kalplerin en derinlerine kadar inen evrensel müzik yorumcusu Zara Elexus Hotel’de sevenleriyle buluştu. Şıklığıyla göz dolduran sanatçı sevenlerine unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.


Etiketler: ödeme, güvenlik, alışveriş, bilgilerini, veya

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.