3 Temmuz 2016 Pazar 10:13

TATİL GEZİ

Türkiye'nin Turizm Merkezlerinden Kuşadası'na Bayram Müjdesi

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Taylan YILDIRIM


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası'nda, doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 30 düşerken, fiyatlarda yüzde 40'a varan indirim oldu. Kuşadası'ndaki turizmci ve esnaf, 9 günlük bayram tatiliyle nefes alacak.


Yaklaşık 25 bin kayıtlı yatak kapasitesi bulunan Kuşadası'nda Ramazan Bayramı'nın ilk 3 gününde doluluk oranları yüzde 100'lere çıktı. TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek, tatil planını yeni yapanların ancak bayramın üçüncü gününden sonra otellerde yer bulabileceğini söyledi.


Turizmde kayıp yıl içerisinde bulunan Türkiye'de, önemli turistik merkezlerden Kuşadası'nda da krizin etkileri görüldü. Hıristiyanlar için kutsal sayılan kiliseler ile Meryemana Evi'nin de bulunduğu, İzmir'in Selçuk İlçesine yakın olan Kuşadası, deniz ve kumunun güzelliğinin yanı sıra bu önemli özelliğine rağmen turizmde beklediği ilgiyi görmedi. Yaklaşık 25 bin kayıtlı yatak kapasitesinin bulunduğu Kuşadası'ndaki otellerin doluluk oranları yüzde 30 oranında düşüş gösterdi. Fiyatlarda yüzde 40'a varan indirimlere rağmen, istenilen doluluk oranlarını yakalanamadı.


BAYRAM, NEFES ALDIRACAK


Kuşadası'nda, 9 günlük uzun bayram tatilinde turizmci ile ilçe esnafının yüzü gülecek. Bayramın 3 günüdeki doluluk oranın yüzde 100'leri buldu. Oteller, bu ilgiyi arttırmak amacıyla, kampanyalı paket satışları yapmaya başladı. Otellerin tatilcilere, en az 4'er günlük satışlar yaptıkları, bunu sağlamak için de çeşitli fiyat avantajları sundukları, ifade edildi.


BOŞ YER ÜÇÜNCÜ GÜNDEN SONRA


Bayramda önemli bir turist akını beklenen ilçede, bayram sonrası doluluk oranlarının önceki yıllardakinin altına düşeceği değerlendirmesi yapıldı. TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek, ilçedeki tesislerde tatil planı yapanların bayramın üçüncü gününden sonra, ancak otellerde yer bulabileceğini söyledi. Kuşadası'nda turist sayısındaki azalmaların ülkelere göre farklılıklar gösterdiğini söyleyen Fahrettin Çiçek, şöyle dedi:


"İlçede aktif olarak yüzde 30 oranında daralma var. İlçeye, Hollanda, Belçika ve İngiltere gibi ülkelerden beklenen turist gelmedi. Buralardaki kayıplar yüzde 30'larda. Ancak Polonya, Slovakya, Macaristan pazarlarındaki düşüşler çok daha yukarılara çıktı, yüzde 60 oranında daralma yaşandı" dedi. Terör saldırılarının turistlerin farklı ülkelere gitmesinde etkili olduğunu dile getiren Fahrettin Çiçek, "Daralma ilk etapta küresel terörle alakalı. Ancak turistler biraz da kültürler arasındaki uzaklaşmaya yönelik bir nedene takılı kaldı. Türkiye'ye yönelik sempatide azalma var. Bu önemli bir etken olarak karşımıza çıktı." 


2018 YILINDA NORMALE DÖNER


Kuşadası Otelciler Birliği Başkanı Tacettin Özden de, bayram periyodunda sektör olarak önemli bir gelişme sağladıklarını anlattı. Rus pazarındaki yaklaşık 3 milyonluk kayıbın bu yıl hemen kapatılamayacağını söyleyen Tacettin Özden, "Bir kısmı geri gelir. Ama tamamı olmaz. Önümüzdeki yıl iyi oranlara çıkabilir. Ancak, istediğimiz rakamlara ulaşamasak bile pazarın durumu 2018 yılında normale döner. Önümdeki yıl da kayıplar görülebilir. Birdenbire toparlanmayabilir.


İlginizi Çekebilir

Dolce&Gabbana 2019 Yaz Güneş Gözlüğü Koleksiyonu

DG2237


Magnum’Dan Gerçek Hazzın Hediyesi İki Maserati

MAGNUM’DAN GERÇEK HAZZIN HEDİYESİ


Lg, Yeni ‘Ses Algılama Özelliği’ İle Akıllı Ev Cihazlarına Bağlantıyı Daha Da Kolaylaştırıyor

Yeni ThinQ™ Uygulamasındaki Ses Tanıma Özelliği, Kullanıcılara


Bir Mama 500 Kalori

Sokakta yaşayan hayvan dostları için ‘Bir Mama Beş Yüz Kalori’ projesini başlatan Sports International şubeleri yüksek katılımcı ile 6543 kg mama topladı.


Türkiye Finans 400 Milyon Lira Tutarında Kira Sertifikası Halka Arzını Başarıyla Tamamladı

Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası seçilen Türkiye Finans, 15-16 Ağustos tarihlerinde talep toplaması yapılan 400 milyon lira değerindeki, 87 gün vadeli kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladı.


Etiketler: Kuşadası,

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.