3 Temmuz 2016 Pazar 10:13

TATİL GEZİ

Türkiye'nin Turizm Merkezlerinden Kuşadası'na Bayram Müjdesi

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Taylan YILDIRIM


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası'nda, doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 30 düşerken, fiyatlarda yüzde 40'a varan indirim oldu. Kuşadası'ndaki turizmci ve esnaf, 9 günlük bayram tatiliyle nefes alacak.


Yaklaşık 25 bin kayıtlı yatak kapasitesi bulunan Kuşadası'nda Ramazan Bayramı'nın ilk 3 gününde doluluk oranları yüzde 100'lere çıktı. TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek, tatil planını yeni yapanların ancak bayramın üçüncü gününden sonra otellerde yer bulabileceğini söyledi.


Turizmde kayıp yıl içerisinde bulunan Türkiye'de, önemli turistik merkezlerden Kuşadası'nda da krizin etkileri görüldü. Hıristiyanlar için kutsal sayılan kiliseler ile Meryemana Evi'nin de bulunduğu, İzmir'in Selçuk İlçesine yakın olan Kuşadası, deniz ve kumunun güzelliğinin yanı sıra bu önemli özelliğine rağmen turizmde beklediği ilgiyi görmedi. Yaklaşık 25 bin kayıtlı yatak kapasitesinin bulunduğu Kuşadası'ndaki otellerin doluluk oranları yüzde 30 oranında düşüş gösterdi. Fiyatlarda yüzde 40'a varan indirimlere rağmen, istenilen doluluk oranlarını yakalanamadı.


BAYRAM, NEFES ALDIRACAK


Kuşadası'nda, 9 günlük uzun bayram tatilinde turizmci ile ilçe esnafının yüzü gülecek. Bayramın 3 günüdeki doluluk oranın yüzde 100'leri buldu. Oteller, bu ilgiyi arttırmak amacıyla, kampanyalı paket satışları yapmaya başladı. Otellerin tatilcilere, en az 4'er günlük satışlar yaptıkları, bunu sağlamak için de çeşitli fiyat avantajları sundukları, ifade edildi.


BOŞ YER ÜÇÜNCÜ GÜNDEN SONRA


Bayramda önemli bir turist akını beklenen ilçede, bayram sonrası doluluk oranlarının önceki yıllardakinin altına düşeceği değerlendirmesi yapıldı. TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek, ilçedeki tesislerde tatil planı yapanların bayramın üçüncü gününden sonra, ancak otellerde yer bulabileceğini söyledi. Kuşadası'nda turist sayısındaki azalmaların ülkelere göre farklılıklar gösterdiğini söyleyen Fahrettin Çiçek, şöyle dedi:


"İlçede aktif olarak yüzde 30 oranında daralma var. İlçeye, Hollanda, Belçika ve İngiltere gibi ülkelerden beklenen turist gelmedi. Buralardaki kayıplar yüzde 30'larda. Ancak Polonya, Slovakya, Macaristan pazarlarındaki düşüşler çok daha yukarılara çıktı, yüzde 60 oranında daralma yaşandı" dedi. Terör saldırılarının turistlerin farklı ülkelere gitmesinde etkili olduğunu dile getiren Fahrettin Çiçek, "Daralma ilk etapta küresel terörle alakalı. Ancak turistler biraz da kültürler arasındaki uzaklaşmaya yönelik bir nedene takılı kaldı. Türkiye'ye yönelik sempatide azalma var. Bu önemli bir etken olarak karşımıza çıktı." 


2018 YILINDA NORMALE DÖNER


Kuşadası Otelciler Birliği Başkanı Tacettin Özden de, bayram periyodunda sektör olarak önemli bir gelişme sağladıklarını anlattı. Rus pazarındaki yaklaşık 3 milyonluk kayıbın bu yıl hemen kapatılamayacağını söyleyen Tacettin Özden, "Bir kısmı geri gelir. Ama tamamı olmaz. Önümüzdeki yıl iyi oranlara çıkabilir. Ancak, istediğimiz rakamlara ulaşamasak bile pazarın durumu 2018 yılında normale döner. Önümdeki yıl da kayıplar görülebilir. Birdenbire toparlanmayabilir.


İlginizi Çekebilir

İstihdam Seferberliğimizi Devam Ettiriyoruz

İstihdam Seferberliğimizi Devam Ettiriyoruz


Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor; “Tiroid Hastalıkları Her Hastada Farklı Belirtilerle Ortaya Çıkıyor”

Tüm dünyada tiroid hastalıklarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 25 Mayıs günü Dünya Tiroid Günü olarak kutlanıyor. Tiroid hastalıklarının başta kadınlar olmak üzere tüm yaş gruplarında görülebildiğini belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörü Dr. Recep Erşahin, tiroid hastalıklarıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.


Iman, "Fresh Aır Fund"Da Tommyxzendaya Giydi

Tommy Hilfiger, süper model IMAN’ın New York’ta düzenlenen 2019 Fresh Air Fund İlkbahar Yardım Etkinliğinde TommyXZendaya giydiğini duyurdu. IMAN, etkinlikte Camp Tommy’nin 20’inci yılı dolayısıyla Tommy Hilfiger’ı onurlandırdı.


7. Giv Girişimcilik Ödülleri Sahiplerini Buldu

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen 7. GİV Girişimcilik Ödül Töreni, BAYKAR Teknik Müdürü ve T3 (Türkiye Teknoloji Takımı) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk BAYRAKTAR, üniversite rektörleri, akademisyen, iş dünyasının önde gelen isimleri, STK temsilcileri ve girişimcilerin katılımıyla gerçekleşti.


Bmd Üyeleri Geleneksel İftarda Buluştu

Bilişim Medyası Derneği’nin (BMD) 10 yıldır düzenlediği geleneksel aile iftarı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile STK başkanları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.


Etiketler: Kuşadası,

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.