1 Ağustos 2017 Salı 02:13

YURTTAN

Amasya 23. Kabaoğuz Yayla Şenliklerine Siyasi İlgisizlik

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Gümüşhacıköy Kabaoğuz Yayla Şenliklerinde sona erdi. Bölge halkının büyük önem verdiği şenliklere Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Gümüşhacıköy İlçe Kaymakamı Adem Balkanlıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu, Dernek Başkanı İsmail Çintaş, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Amasya 23. Kabaoğuz Yayla Şenliklerine Siyasi İlgisizlik
Amasya 23. Kabaoğuz Yayla Şenliklerine Siyasi İlgisizlik
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Amasya'nın Gümüşhacıköy İlçesi Kabaoğuz Köyleri Kabaoğuz Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen 23. Yayla Şenlikleri sona erdi. Geleneksel hale getirilerek, bu yıl 23'üncüsü düzenlenen festivalde bölge halkı bir araya gelerek geleneklerini yaşatma fırsatı buldu. Onlarca köyden oluşan Kabaoğuzlular bölgedeki köylerin dışında yoğun olarak Amasya'nın Suluova, Gümüşhacıköy  ve Merzifon ilçelerinde yaşıyorlar.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol Kabaoğuz Şenliklerinde Konuştu:

“Yaklaşık 1000 yıl önce ecdadımız Orta Asya’da belirli bir güzergâhı izleyerek, Anadolu’ya yürümeye başladı. Sonrasında adım adım bu toprakları kendimize yurt eyledik. Yavaş yavaş bu toprakları şenlendirdik. İnancımızla, kültürümüzle ve töremizle bu toprakları yeniden ayağa kaldırdık. İşte o zamandan beri bu geldiğimiz yollarda bizim ecdadımız yürüdü. Bu yaylalarda ecdadımızın kadınları, çocukları değişik etkinliklerde bulundu. Çocuklarımız buraları şenlendirdi. 1000 yıllık süre içerisinde çok zor günler geçirdiğimizde, yine milletimiz hep bir arada durarak omuz omuza verdi. Bütün bu zorlukları aşmayı bildik. Bunu yaparken de çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Tarih içerisinde Anadolu’yu kendimize yurt edinmemize katkıda bulunan, canıyla, kanıyla destek vermiş tüm Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Şuan hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum. Sahip olduğumuz birçok şey onlar sayesindedir.

Tabi daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı köylerimizdeki nüfusumuz azaldı. Yaylalarımızda çocuklarımızın cıvıltılarını duyamaz olduk. İşte bu tip etkinliklerle ilgili söyleyeceğim şeyler burada devreye giriyor. Bir avuç gönüllü insanımız töresini, inancını ve yaşam tarzını tekrar hatırlatmak için belirli tarihlerden itibaren bu tip etkinlikler düzenlenmeye başladı. İşte bu sayede binlerce vatandaşımız birkaç gündür burada konaklıyor. Çocuklarımız çayırlar üzerinde koşuşturarak oynuyorlar. İnsanlarımız bu güzel yaylada ağaçların ve ormanların içerisinde çadırlarını kurarak kaynaşıyorlar. Belki uzun yıllar birbirini görmemiş yakınlar, akrabalar, komşular bir araya geliyorlar. Tekrardan hasret gideriyorlar. Çocuklarımız atalarının nerede yaşadıklarını gelip burada öğreniyorlar. Kültürlerinden, inançlarından, törelerinden ayrı kalmamaları gerektiğini görüyorlar. Doğanın güzelliğini tekrar yaşıyorlar. Bu organizasyonun 23.’sü düzenleniyor. Bugüne kadar bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçmiş herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yılki etkinliğin gerçekleşmesinde büyük payı olan dernek yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum. Bugün bu güzel günde binlerce vatandaşımızla birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirterek sözlerimi sonlandırıyorum. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

 

Amasya'daki Güreş Ligi Karşılaşmasında Çorumlu Sporcuların Büyük Başarısı

Geleneksel karakucak güreşleri lig müsabakaları, yöresel oyunlar, halk müziği konserleri ve yarışmalarla eğlenen bölge halkı Aphaz Çayırı'nda buluşma ve kaynaşma fırsatı elde etti. Amasya protokolünün katıldığı festivale Amasya Milletvekillerinin katılmadığı görüldü. Bu nedenle bölge halkının siyasetçilere kırgın olduğu ifade ediliyor.

 

Türkiye Güreş Federasyonu Gençler Türkiye Karakucak Şampiyonasının da yapıldığı şenlikler renkli görüntülere sahne oldu.Festival kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Gençler Karakucak Şampiyonası'nda Çorum Belediyespor takım halinde birincilik elde ederek büyük başarı gösterdi. 23 yıldır yerel olarak düzenlenen şenliklere bölge halkı büyük önem veriyor. Oğuz köylerinde yaşayan insanların kaynaşması, Türk ata sporu olan güreşin yaşatılmasını gibi önemli misyonları yerine getiren festival tüm zorluklara rağmen devam ediyor.


İlginizi Çekebilir

Hd İskender Ve Hd Döner, Maltepe Piazza Avm’De

Türkiye’nin en büyük yerli restoran zinciri olan HD Holding, HD Döner ve HD İskender markaları ile Maltepe Piazza AVM’de 2 restoran açılışı birden yaparak hızla büyümeye, daha fazla misafiri dışarıda daha iyi bir yemek yeme deneyimi ile buluşturmaya devam ediyor.


1.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali, 7 11 Mayıs Tarihlerinde Sinemaseverler İle Buluşacak!

“Siirt Kısa Film Festivali” 7 Mayıs’ta başlıyor


Under Armour’In Recovery Pijama Serisi İle Zinde Uyanın

Under Armour’ın Recovery Pijama Serisi ile Zinde Uyanın


Aygaz’Dan 25 Tl Maxıpuan Sürprizi

AYGAZ’DAN 25 TL MAXIPUAN SÜRPRİZİ


Zekası Kadar Güzelliğiyle De Dikkat Çekti! Yapay Zeka Gerçek Güzellik

Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketinin 2015 yılında etkinleştirdiği Sophia, bu yıl 5’incisi düzenlenen Marketing Meetup’ta merak edilen soruları sahneden yanıtladı.


Etiketler: Amasya, Kabaoğuz, bölge, halkı, toprakları

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.