12 Mayıs 2018 Cumartesi 11:48

SİVİL TOPLUM

Amasya GÖKBİR'den 24 Haziran Seçimleri İle İlgili Basın Bidirisi

Amasya GÖKBİR Platformu alınan erken seçim kararıyla birlikte ülke gündemine oturan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir basın açılaması yaptı.

Amasya GÖKBİR'den 24 Haziran Seçimleri İle İlgili Basın Bidirisi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Amasya GÖKBİR (Gönüllü Kuruluşlar Birliği) 24 Haziranda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve gündemdeki konulara ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu.

 

24 Haziranda yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi ülkemizin geleceği açısından bir hayli önem taşımakta. İç politikada yaşanan kutuplaşmayla birlikte, dışarıdan ülkemize yönelik baskıların arttığı ve yaşanan bu gelişmeleri göz ardı etmenin mümkün olmadığı bir süreçten geçiyoruz. Emperyalist küresel sisteme karşı dış politikada ‘’Dünya Beşten Büyüktür’’ söylemiyle mazlumlardan yana tavır takınılarak, sonrasında El Bab ve Afrin operasyonuyla birlikte, ülkemiz sahada söz sahibi olduğunu tüm dünyaya net olarak göstermiştir. Ülkemizin dışa dönük bu kararlılığına karşı Küresel haramiler tarafından daha da fazla sıkıştırılmaya çalışıldığını, bu minvalde ülkemizin geleceği açısından duruşumuzun bu noktada net olduğunun açıkça bilinmesini isteriz.
Sivil toplum kuruluşları olarak iç politikada fetö ile mücadelenin kesintisiz devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, yaklaşan 24 haziran seçimleriyle birlikte iç politikada yaşanan bazı konularda, gördüğümüz eksiklikleri ve aynı zamanda önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

 

Milletvekili Adayları Amasya Halkını temsil Edebilme Kabiliyetine sahip olmalıdır.

24 Haziranda yapılacak milletvekili seçimlerinde adayların niteliği konusunda bazı önemli gördüğümüz hususların altını çizmek istiyoruz. Başta ülke genelinde olmak üzere özellikle yerelde Amasya’da adayların niteliği konusunda taleplerimiz şunlardır.

Milletvekilleri aday seçiminde, tepeden atananlar yerine halka yakın olacak adayların olmasını bu doğrultuda, topluma tepeden bakmayan, inançlı, ilim sahibi, Amasya halkını temsil edebilme kabiliyetine sahip insanlar olmalıdır. Halkıyla iç içe, herkese adalet ve liyakat ilkesiyle yaklaşacak, mütevazi, samimi, milletvekili adaylarının belirlenmesinde azami derecede önem gösterilmelidir. Milletvekilliği adaylıklarıyla ilgili yukarda saydığımız hususların hafife alınması durumunda telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğurabileceği kaygısını taşıdığımız ayrıca bilinmelidir. Bu kaygımızın deliline gelince Amasya’da çarşı Pazar dolaşıp halkımıza sorulması yeterlidir.

Fetöyle Mücadelede Yargı ve Bürokratik Mağduriyetlere Son Verilsin.

Fetöyle mücadelede yargı ve bürokraside yaşanan hatalar ve hakların iadesinde yaşanan gecikmelere yönelik muhafazakar tabanda hafife alınmayacak rahatsızlıkların yaşandığını, bu minvalde Rabbimizin ‘’Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah'a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkiyle bilmektedir. (Maide-8) '' ayeti gereği fetö ile mücadelede yaşanan mağduriyetler giderilmelidir.
Mor beyin kumpası sonrası mağdur edilen insanların bir kısmının halen mahkeme süreçlerinin devam edip beraat etmediklerini gözlemliyoruz. Berat edenlerin ise yine bir kısmının görevlerine iade edilmemesinden dolayı ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Bu mağduriyetler en kısa sürede giderilmelidir. Süre uzadıkça da mağduriyetlerin toplum vicdanını yaralayan bir hale dönüştüğü görülmelidir. Öte yandan fetö üyeliği iddia edilenlerin öncelikle şüphe ve kanaate göre değil, deliller esas alınarak yargılamalar yapılmalıdır.

Muhafazakar kimlikli, sakallı, namaz kılan insanlarında delil olmadan fetö sepetine konarak şüphe üzerine yargılama yapılmasının adaletle bağdaşmayacak uygulamalar olduğunu ve hükümetin fetö ile mücadelede yargı ve bürokrasiyi bu hususta acilen sağlıklı bir hale getirmesi gereklidir.

 

28 Şubat Mağduriyetleri İçin En Kısa Sürede Adım Atılmalıdır.

Fetö yargısı eliyle 28 Şubatta haksız yere mahkum edilmiş ve hala 20 yıldır beton duvarlar arasında tutsak olan kardeşlerimiz var. Hükümetin 28 Şubat mağdurlarına yeniden yargılama yolunun açılacağını söylemesi sevindirici bir haber olup, yargılamaların en kısa sürede hayata geçirilmesi ise en büyük beklentimizdir.

Siyaset dili ayrıştırıcı değil kuşatıcı olmalıdır.

Siyaset açısından da toplum açısından da stresli günler yaşıyoruz. Ancak dozajı giderek yükselen stresli hallerin en azından bir kısmının içeriden üretildiğini de unutmayalım. Siyasetçilerin dili keskinleşmeye, medya üzerinden piyasaya sürülen ihanet ve kumpas gibi, işbirlikçi veya kripto gibi ithamlar yoğunlaşmaya başladığı dönemler bir ihtimal cephe mantığını kuvvetlendirip mücadeleyi kolaylaştırabilir. Fakat siyasette cephe mantığının tasfiyeye değil esnemeye hatta kuşatıcılığı merkeze alıp merkezi tahkim etmeye yönelmesi şartıyla. Ayrışma noktalarından değil müştereklerden hatta asgari müştereklerden hareket ederek hedefe doğru ilerlemek ve mevcut ya da potansiyel tehditleri bertaraf etmeye yönelmek en makul yoldur. Bunun aksine olan tasfiye mantığı ise en yakınlardan başlayarak süreç içerisinde yaşanan farklı görüş ve pratikleri bir düşmanlık vesilesi saymayı, en uzak ihtimalleri yegâne tercih şeklinde sunmayı ilke haline getirme tehlikesi yaşatır.

Son söz olarak 24 Haziranda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başta ülkemiz olmak üzere ümmet coğrafyası için hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz.

 

Gökbir (Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği)

Ader - Altınoluk Derneği - Amasya İmam-Hatipler Derneği - Amasya Eğitim Kültür Vakfı - Amasya Kültür Derneği -  Askon - Buhara Derneği - Din Görevlileri Derneği - Dünya Gençlik Ve Çocuk Derneği - Ensar Vakfı - Evrensel Hafızlar Derneği - Hayrat Vakfı - İhh Amasya (İnsan Hak Ve Hürriyetleri İ.Y.V) - İlim Yayma Cemiyeti - Memur-Sen - Nehir Derneği - Özgür-Der Amasya Temsilciliği - Özlenen Ay Derneği - Dosta Doğru Derneği - Sultan Beyazıt Vakfı – Tümsiad - Yarım Elma Vakfı – Cihannuma - Osman Hulusi Efendi Vakfı - Eğitim Bir-Sen – Hayder - Adaleti Savunanlar Derneği

İlginizi Çekebilir

Örav Sohbetleri’Nde Bu Ay Kelimelere Yolculuk Yapılıyor

Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) her ay konusunda bir uzmanı ağırladığı etkinliği “ÖRAV Sohbetleri”nin Ekim ayı konukları, kelimelerin kökenlerinin anlatıldığı dijital proje NerdenGeliyo.com’un kurucuları Yiğit Hadi İrde ve İpek Dupont olacak. Bugün kullandığımız birçok kelimenin kökenine, ardında yatan hikayelere dair örnekler vererek dinleyicileri kelimelerin zengin ve eğlenceli dünyasına götürecek olan Yiğit Hadi İrde ve İpek Dupont, etimolojinin bir eğitim aracı olarak kullanımına dair paylaşımlarda bulunacak. Etkinlik, 24 Ekim Çarşamba günü saat 18.30 – 20.00 arasında SALT Galata’da gerçekleşecek.


Feriköy Hakkında Basın Açıklaması

Basın Açıklaması


Eyüpsultan'ın 2019 Yılı Bütçesi Onaylandı

Eyüpsultan Belediyesi Meclisi, 2019 mali yılı bütçesini görüşmek ve karara bağlamak için toplandı.


Michelin, Omsan Lojistik Ve Bp Türkiye Çalışanlarına Lastik Eğitimi Verildi

Bütün dünyada lastik ve lastik teknolojileriyle ilgili çözümler geliştirerek müşterilerine 360 derece hizmet sunan Michelin, 40’tan fazla ülkeye uluslararası karayolu taşımacılığı, 81 ile yurtiçi dağıtım hizmeti sağlayarak öncü lojistik hizmet sağlayıcıları arasında yer alan Omsan Lojistik’in filosunda enerji taşımacılığı yapan araçların bakımını üstleniyor. Omsan’ın filosunda yer alan ve bu kapsamda BP Türkiye için enerji taşımacılığı yapan araçlara hizmet veren Michelin Solutions, güvenlik ve lastik yönetimi konusunda verdiği eğitimlerle de farkındalık düzeyinde önemli artış sağlıyor.


Dünya Hali Fragmanı Ve Set Arkası Klibi Yayınlandı

DÜNYA HALİ’NİN FRAGMANI YAYINLANDI


Etiketler: Amasya, Derneği, yaşanan, Vakfı, fetö

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.