28 Haziran 2015 Pazar 03:47

POLEMİKLER

Amasya Nereye Koşuyor

Amasya cazibesini iyice yitirmeye başladı. İşsizlik yüksek, yatırımlar yok denecek kadar az. İstihdam yaratacak başarılı projeler yeterli değil. Şehir incir çekirdeğini doldurmayacak sosyal projelerle, magazinel haberlerle kamuoyu gündeminde.

Amasya Nereye Koşuyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Amasya Nereye Koşuyor?

Amasya tarih boyunca hep önemini korumuş bir şehir. Tarihi MÖ. 5.500 yıllarına kadar uzanan Amasya, Antik Çağdan günümüze kadar geçen zaman içerisinde Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı padişah ve şehzadelerinin gösterdikleri özel ilgi nedenleriyle "şehzadeler şehri" olarak da ün yapmıştır.

 

 

Amasya'da Boşa Geçen Yıllar

Ne yazık ki Amasya önemini kaybetmeye başlıyor. Amasya son yıllarda başarılı siyasetçileri seçemeyince şehire çivi çakılmaz oldu. Projeler, planlar derken yıllar yıları kovaladı ve Amasya halkı son 10 yıldır koca bir hiçi yaşamaya başladı.

 

Amasya Siyaseti Başarılı İsimler Çıkarabilecek mi?

Siyasette başarılı isimleri yok mu? Var. Naci Bostancı, Ahmet İyimaya göze batan isimlerden ama gelin görün ki Amasyalı'ya gözle görülür faydaları olmuş mu? Tartışılır!
Amasya'da siyaseten yaşanan çap düşme hali yerel gazetelere de konu oluyor. Örneğin Amasya'nın en eski yayın kurumlarından biri olan Yeşil Irmak Gazetesi'nin köşe yazarlarından Aydın Pelitli şunları yazıyor:

 

Amasya Yerel Basını Durumdan Rahatsız

"Amasya marka kent, turizm şehri denilip duruyor. Peş peşe planlar, projeler açıklanıp duruyor. Ama kaynaklar yetersiz, sponsor bulunursa halledilecek deniyor. İşsizi çok, istihdam yok. Gelir artırıcı, işsizliği azaltmaya yönelik bir tane ciddi proje yok.

Gençliğin yarınlarına, onları sokaklardan kurtaracak, geleceğine güvenle bakabileceği bir çalışma yok. Spor dibe vurmuş, spora sporcuya yönelik bir söylem bile yok. Eğitim başarısı yetersiz, üst sıralara taşınma ihtimali çok zayıf.

İlçeler yıllardır yerinde sayıyor, oralara pek bakan yok. Yatırımlarda son sıralarda deniyor, yalanlayan yok, gerçekler de zaten ortada.

Amasya da bu aralar haber çok. Şahsi çıkar kavgaları sonucu ortalık toz duman. Gücü olan, parası olan kirli işleri bir bir ortaya çıkarıyor. Mücadele siyasi, sonu hizmet yarışı değil. Tüm tencerelerin dibi kara, iç içe geçmişler olmuşlar kapkara. Halk suskun, sivil toplum örgütleri suskun. Birileri konuşuyor, ancak konuşamayacaklar konuşuyor."

... 

Yazar Amasya'nın bu içi boş tartışmalarına, kuru koşturmacasına sitem ediyor ve soruyor.

Amasya koşuyor, koşturuluyor. Ama nereye?

Bilen yok!

İlginizi Çekebilir

Başkan İmamoğlu, Deprem Felaketini Yaşayan Elazığ’Da “Deprem Bölgesinde Bulunan Şehirlerimizin Başka Hiçbir Önceliği Yok”

BAŞKAN İMAMOĞLU, DEPREM FELAKETİNİ YAŞAYAN ELAZIĞ’DA:“DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLERİMİZİN BAŞKA HİÇBİR ÖNCELİĞİ YOK”


İbb, Elazığ’Da 158 Personel 23 Araçla Çalışmalara Katılıyor

İBB, dün akşam saatlerinde Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle teyakkuza geçti. AFAD’da koordinasyon toplantısına katılan Başkan Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Elazığ’a 158 personel ve 23 araçtan oluşan arama kurtarma ve yardım ekipleri gönderildi. Arama kurtarma ekibi şehirde çalışmalara başladı. Gece boyunca süren çalışmalarda 2 vatandaş yaralı olarak göçük altından çıkartıldı.


Gyoder “Depreme Karşı Güvenli Yapılara Hızla Kavuşmamız Kentsel Dönüşümle Mümkün”

GYODER’DEN DEPREM AÇIKLAMASI:


İbb’Nin İlk Ekipleri Elazığ’A Ulaştı, Arama Kurtarma Çalışmalarına Başladı

İBB’NİN İLK EKİPLERİ ELAZIĞ’A ULAŞTI, ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI


İş Bankası Grubu’Ndan Türk Kızılay’In Başlattığı Yardım Kampanyasına 5 Milyon Tl Katkı

İş Bankası Grubu’ndan Türk Kızılay’ın Başlattığı Yardım Kampanyasına 5 milyon TL Katkı


Etiketler: amasya, turizm, magazin, yeşil ırmak gazetesi

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.