20 Nisan 2015 Pazartesi 03:16

POLEMİKLER

Amasya'nın Suluova İlçesine Termik Santral Geliyor!

Amasya'da bir akıl tutulması yaşanmak üzere. Amasya siyaseti tıkanmışlık yaşıyor. Amasya'nın en büyük tarımsal alanlarından biri olan Suluova'da Termik Santral kurulacağı iddialarına tek tepki CHP'den geliyor. Amasya'da, Suluova'da sadece CHP'li vatandaşlarımız mı yaşıyor!

Amasya'nın Suluova İlçesine Termik Santral Geliyor!
Amasya'nın Suluova İlçesine Termik Santral Geliyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT » Yorum / Osman Bolat


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye tarımda yaşanan pahalılıktan dersini alamamış olacak ki en önemli tarım alanlarını kirletmeye ve verimli arazilerinde çevre kirliliği yaratmaya devam ediyor. Amasya ilinin Suluova ilçesinde yapılmak istenen termik santral için yoğun bir çaba var.

TÜRK SAĞININ YENİ ÇELTEK TERMİK SANTRAL PROJESİ AYIBI! 

Yeni Çelteğe kurulması düşünülen Termik Santral için Türk sağından ve muhafazakar kesimlerden kamuoyuna yansımış ortak bir tepki yok! Bu konuda Türk solu üzerine düşeni yapmaya çalışıyor CHP Milletvekili Ramis Topal ve Melda Onur Yeşil Suluova Platformu üyelerinin düzenlediği "Termik santrale hayır" protestosuna katıldı. 

 

Şimdi, tüm bunlara rağmen biri çıkar CHP'nin işi engellemek gibi bir laf ederse onu şimdiden yazalım "tüy dikmiş" olur. Bu projenin savunulacak bir tarafı var mı bilinmez!

 

Amasya muhafazakarlarının, milliyetçilerinin üzerine bu konuda ölü toprağı serpilmiş sanki, belli ki Yeni Çeltek Termik Santrali diye bir dertleri yok. Belli ki toplum sağlığı diye bir dertleri de yok! Bu sessizliğin vebalini Amasya sağı çok ağır öder, şimdiden yazayım dedim! Gümüşhacıköy, Merzifon derken Suluova'da belediye CHP'li olur! Tozu dumanı yutan Amasya'nın CHP'li olması termik santralin gitmesi için yeterli olmaz!

 

TOPLUM SAĞLIĞINA RAĞMEN YENİ ÇELTEK'E TERMİK SANTRAL NASIL İNŞA EDİLECEK

Sivil toplumun hayır demesine rağmen çeşitli ikna süreçlerinin işletildiği ve verilen vaatlerle vatandaşların tepkilerinin savuşturulmaya çalışıldığı belirtiliyor. Suluova gibi tarım ve hayvancılık memleketinde neden termik santral yapılmak istendiğinin bir karşılığı yok. Suluova'ya yapılacak satralin kirliğinin boğaz şehri olan Amasya'yı da yoğun bir şekilde etkileyeceği belirtiliyor.

 

İŞ GÜVENLİĞİ PROBLEMLERİNİ BİLE ÇÖZMEYEN, SOMA'DA TÜRKİYE'YE BÜYÜK BİR ACI YAŞATAN ŞİRKETE KİM GÜVENECEK?

Soma Holding tarafından yapılacağı iddia edilen satral Suluova Yeni Çeltek bölgesinde kurulmak isteniyor. Santralin ÇED sürecinde olduğu ve kolaylıkla ÇED raporu verileceği ilçe halkını tedirgin etmiş durumda Amasyalı ve Suluovalılar geleceğini zehirleyeceğini düşündükleri bu proje için çok endişeliler.

 

Soma Holding patronundan ibretlik konuşma! Amasyalıya termik santral müjdesi aşağıdaki videonun 1:55 saniyesinde başlıyor! Ama siz baştan dinleyin ibreti alem için!

 

 

AMASYA'NIN SAĞ YANI AKSIYOR!

Amasya siyasetinde Ramis Topal dışında sahada olan etkisi olan milletvekili yoktu, dolayısı ile siyaseten bu projenin geçebileceği konusunda vatandaşlar tedirgin. Naci Bostancı hoca nerede? Avni Erdemir nerde? Ahmet İyimaya nerede? İyimaya'nın mazereti olabilir o Ankara vekili!

AMASYALI SİYASETEN YETİM KALMIŞTIR!

Sayın vekiller, memleketinizin geleceği gidiyor! Gelecek nesillerinizin havası, toprağı, suyu gidiyor! Sesinizin çıkmaması için önemli ne mazeretiniz olabilir! Amasya sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin memleketi mi?

Alacağımız nefesi kirletenlere karşı dur demek yok mu!

 

SULUOVA EKONOMİSİNİ TERMİK SANTRAL Mİ KURTACACAK!

Görüştüğümüz Suluovalılar Yeni Çektek bölgesine yapılacak termik santralin Suluova ekonomisine hareket getireceği gibi absürd bir düşünceyi ticaret odalarının kabul etmiş olabileceğini anlatıyor. Termik satralin Suluova halkının sağlığını kimsenin çok da önemsemediği düşünülüyor. Suluova tarımı ve hayvancılığı yapılacak termik santralden dolayı onarılamaz yaralar alacak. Tersakan çayı ve çayın buluştuğu Yeşilırmak için de tehlike çanları çalıyor.

 

AMASYA TİCARET ODALARI ÇEVREDEN YANA TAVIR KOYMALI

Amasya'nın ticaret odalarının bu projeye sıcak bakabileceği düşünülüyor! Amasya halkının, özellikle suluova ve Amasya boğazının bu satralden doğrudan etkilenmesi söz konusu. Vatandaşlar, ticaret odaları termik santral konusunda taraf olacaksa çevreden, doğadan, habitattan yana tavır almaları gerektiğini belirtiyor.


2008 yılında Amasyalının gündemine gelen termik santral tehlikesi tekrar en ateşli hali ile yine gündemde yapılacak bir termik santalin yapıldıktan sonra taşınması neredeyse mümkün değil. Amasya, ve Suluova halkı hava kirliliğinden dolayı hem hayvancılıktan hem de tarımdan olacak!

 

SULUOVA HALKI SOMA HOLDİNG'E NASIL GÜVENECEK

Soma'da yaşanan facia ortada iken Soma Holding'e nasıl Termik Santral Kurma izni verilecek! Buna kimler aracılık edecek! Türk kamuoyu dikkatle takip edecek! Türkiye kamuoyu ile başı dertte olan Soma Holding bakalım Amasya Suluova ilçesinde Termik Santral kurmayı başarabilecek mi? Suluova halkı durumdan endişeli!

 

ENERJİ LOBİSİ MAHALLELERDE NE VAAT EDİYOR!

Enerji lobisinin dolmuşuna binmeme konusunda Amasya halkının duyarlı olması gerekiyor. Suluova ve Amasya tarım ve hayvancılık bölgesi. Toplum sağlığına onarılmaz yaralar açacak bir termik santral projesinin Suluova'da yapılması için tam bir akıl tutulması yaşanması gerekiyor.  Birileri para kazanacak diye Merzifon ve Suluova ovası kirletilmemeli!

 

AMASYA HALKI KENDİ ELLERİYLE GELECEK NESİLLERİNİN KATİLİ OLMAMALI

Termik santrallerin çevreye olan zararı konusunda çevre STK'ları mutabık. Türkiye çevreyi kirleten teknolojilere yatırım yapmaktan vazgeçmeli daha inovatif daha temiz enerji kaynakları için kafa yormalı! Amasya halkı kendi elleri ile kendi evlatlarının geleceğinin ipini çekmemeli!

 

SULUOVA'DA KURULACAK TERMİK SANTRAL YEŞİLIRMAK VE SULUOVA'NIN FELAKETİ OLABİLİR!

Görüştüğümüz Suluovalılar, Suluova'ya termik santral kurulması için destek veren herkesin gelecekte doğabilecek sağlık sorunları ve çevre felaketleri için sorumlu tutulacağını görmeli bu destekten vazgeçmelidir diyor. Türkiye en önemli ovaları olan Merzifon ve Suluova ovasını, en güzel Irmaklarımızdan biri olan Yeşilırmak ve onun kolu tersakan çayının katilliğine soyunmamalıdır!

 

Merzifon'un mis gibi öğleden sonu rüzgarı, Suluovalının gözü gibi baktığı besiciliği, Amasyalının elması, kirazı termik santral için kurban edilmemelidir!

 

Şehzadeler şehri Manisa-Soma gibi şehzadeler şehri Amasya-Suluova aynı kaderi paylaşmamalı! Sayın Amasya Milletvekillerimize, Milletvekili Adaylarımıza, Amasya lobisi'ne, çevre STK'larına saygı ile duyuruyorum!

İlginizi Çekebilir

Avrupa’Daki Dizel Yasakları Türkiye’Ye Zorunlu Emisyon Testini Getirdi

AVRUPA’DAKİ DİZEL YASAKLARI


Turizmin Zirvesi Emıtt Fuarı İçin Geri Sayım Başladı Hatırlatma

24. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Fuarı, 30 Ocak Perşembe günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlıyor. Fuarı bu yıl 60 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.


Vakıfbank Liderliğini Sürdürdü

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin 13'üncü haftasında PTT Spor'u 25-11, 25-19 ve 25-13'lük setlerle 3-0 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Ligdeki 12'nci galibiyeti alan sarı-siyahlılar, Sultanlar Ligi'nin 14'üncü haftasında 31 Ocak Cuma günü Türk Hava Yolları'yla deplasmanda karşılaşacak.


Sevgililer Günü’Ne Okka’Lı Bir Lezzet!

Arzum OKKA, Sevgililer Günü'nde mutlu anılara eşlik edecek bir hediye alternatifi sunuyor. OKKA Ailesi'nin en yeni üyesi OKKA Minio Pro ile sevdiklerinizin kalbini yeniden kazanın.


Ptt Aş’Den “Millî Egemenliğin 100. Yılı” Konulu Anma Pulu

PTT AŞ’DEN “MİLLÎ EGEMENLİĞİN 100. YILI” KONULU ANMA PULU


Etiketler: amasya, yeni çeltek termik santral, çevre kirliliği

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.