5 Temmuz 2018 Perşembe 19:02

SİNEMA TİYATRO

Ayaş Antik Tiyatrosu 2 bin yıl sonra festivalle perde açıyor

Mersin'in Erdemli İlçesindeki Ayaş Antik Tiyatrosu, 2000 yıl sonra yeniden tiyatro oyunlarına sahne olacak.

Ayaş Antik Tiyatrosu 2 bin yıl sonra festivalle perde açıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

İMAJ AJANSLARI


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Mersin'in Erdemli İlçesindeki Ayaş Antik Tiyatrosu, 2000 Yıl sonra yeniden tiyatro oyunları ile şenlenecek.

3-8 Ağustos tarihleri aralığında gerçekleşecek Ayaş Antik Tiyatro Festivali çerçevesinde; Ayaş Antik Kenti’nde, Roma Dönemi’nden kalma 2000 yıllık antik tiyatro, sanata gönül vermiş 500 konuğu ağırlayacak.

“Erdemli’de Güzel Şeyler Oluyor” sloganıyla duyurusu yapılan festivale gelen misafirler, tarihi Ayaş Antik Kenti’nde çadırlarda konaklayacak. Festival komitesi tarafından sağlanacak konaklama Akdeniz’in en güzel koylarından birinde, okaliptus ağaçlarının gölgesinde gerçekleşecek. Festival, konukların hem deniz tatiline hem de sanata doyacağı birçok etkinlik vaat ediyor.

Katılımın ücretsiz olacağı festivalde tiyatro gösterilerinin yanı sıra sanat atölyeleri, söyleşiler, iletişim atölyeleri, müzik dinletileri, çeşitli sahne gösterileri ve sürprizler sanatseverlerle buluşacak.

Mükerrem Tollu: Konuklar Sanata, Tarihe ve Tatile Doyacak

Hem Erdemli’nin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmayı hem de Erdemli halkını sanatla buluşturmayı hedefleyen Ayaş Antik Tiyatro Festivali hakkında bilgilendrime yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Erdemli’nin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına ve uzun yıllar sanat şehri olma misyonunu koruduğuna değinerek, bu misyonu korumak ve yeniden canlandırmak amacıyla tüm sanatseverlerin binlerce yıl sonra bu tarihi mekanda toplanacaklarını bildirdi. Ayaş Antik Tiyatro Festivali’nin bugüne kadar yapılmış tiyatro festivallerinin içinde tarihi ve kültürel önemi bakımından farklı bir yerde konumlanacağını ifade eden Başkan Tollu, “Binlerce yıl sonra bu sahnede yeniden oyunlar oynanacak. Zaman geçiyor, kültürler değişiyor ama tiyatronun birleştirici gücü her dönemde geçerliliğini koruyor. Ayaş’ta düzenlediğimiz bu festival; tarihin, tozlu sayfalardan çıkarılıp sahne ışıklarının altına getirilme hikayesidir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Konukların sanata, tarihe ve tatile doyacağı farklı bir festival bizleri bekliyor.” dedi.

Katılımcılar, www.ayasantiktiyatro.com adresine yapılan başvurulardan seçilerek, festival komitesi tarafından davet edilecek.

Ayaş Antik Tiyatrosu

Mersin’in Erdemli ilçesinde, Ayaş Mevkii’nde bulunan antik tiyatro 1995-1999 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda gün yüzüne çıkmıştır. Antik Roma Liman kenti olan Elaiussa Sebaste’nin yıldızının parlak olduğu dönemlerde İ.S. 2. yüzyılda yapımına başlanan tiyatronun, İ.S 3. yüzyıla kadar kullanıma açık olduğu biliniyor. Sonrasında şehrin ticari faaliyetleriyle birlikte sanatsal ve kültürel faaliyetlerinin de Korykos’a kaydığı, bu nedenle kullanılmadığı düşünülmektedir. Tiyatro Lamos Nehri’nden Elaiussa Sebaste sarnıçlarına su taşıyan, antik kanalların üzerine kurulmuştur. Bu nedenle tiyatronun içinden bir su kanalı geçmektedir. Oturma düzeni göz önünde bulundurularak bu su kanalı yeniden dizayn edilmiştir. Elaiussa Sebaste Antik Tiyatrosu yapılan hesaplamalara göre döneminde 2300 tiyatro severi misafir edebilecek kapasitededir. 23 basamaktan oluşan oturma basamaklarının orta bölümü kaya bloklarla, yan bölümler ise malta harcı ile inşa edilmiştir. Oturma basamakları diazoma ile ikiye ayrılmıştır. Oturma sıralarına diazomadan ve var olan merdivenden çıkarak ulaşılabilir.

www.arkeolojikhaber.com

İlginizi Çekebilir

Hepsiburada, 17 Binin Üzerindeki İşletmeyi E İhracat İle Dünya Pazarlarına Açıyor Ve Görselleri

Türkiye’de dijital dönüşümünün öncüsü ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın destekçisi Hepsiburada, 17 binin üzerindeki iş ortağını yurtdışı pazarlarına açan “Kolay İhracat” modelini hayata geçirdi.


Tepe Savunma Ve Güvenlik, 25. Yıl Konferansı’Nda Güvenlik Sektörünün Yol Haritasını Açıkladı

TEPE SAVUNMA ve GÜVENLİK, 25. YIL KONFERANSI’NDA


Kadıköy Çevre Festivali’Ne Başvurular Başladı

Doğaya duyarlı ve farkındalık oluşturmak isteyen tüm demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, platform ve inisiyatiflerin katılımına açık olan Kadıköy Çevre Festivali’ne başvurular başladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivale son başvuru tarihi 11 Mart 2019.


Alex De Souza Hdı Sigorta İçin İstanbul’Da

Ünlü futbolcu Alex de Souza İstanbul’a gelerek HDI Sigorta binasında HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu ve yönetim kadrosu tarafından ağırlandı.


Creavit Unıcera 2019 Değerlendirmesi

Creavit UNICERA 2019 Değerlendirmesi


Etiketler: Antik, Antik Tiyatro, Ayas, Ayaş Antik Tiyatro Festivali, Ayaş Antik Tiyatrosu, Erdemli, Erdemli Belediye Başkanı, festival, Festival takvimi, Mersin, Mükerrem Tollu, sanat, tarih, Tiyatro,

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.