8 Haziran 2014 Pazar 05:29

POLEMİKLER

Ayasofya'nın Müze Olarak Kullanımı Dahi Binayı Tahrip Ediyor

Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmaları, binanın sorunlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Zira Ayasofya'nın müze olarak dahi kullanımı binayı tahrip ediyor. Bina içindeki ziyaretçilerinin nefesinden ve havalandırma yetersizliğinden dolayı olumsuz etkileniyor.

Ayasofya'nın Müze Olarak Kullanımı Dahi Binayı Tahrip Ediyor
Ayasofya'nın Müze Olarak Kullanımı Dahi Binayı Tahrip Ediyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ayasofya Müze Mi Kalsın?

Metropolitika’da Mardin Artuklu Üniversitesi'nden öğretim üyesi Uğur Tanyeli konuğumuzdu. Açık Radyo'da katıldığı bir program'da Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması için başlatılan kampanyayı ve karşılığında 1500 yaşında bir dünya mirası olan Ayasofya'nın müze olarak kalması için başlatılan "Ayasofya Müze Kalsın" kampanyasını değerlendirdi.

Ayasofya neden müze olarak kalmalıdır?

Radyoda söyleşiye katılan konuklar Ayasofya'yı enine boyuna değerlendirdi. 
İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Akarlı, Ayasofya'nın Türkiye'deki kültürel zenginliklerin en önemli temsilcilerinden biri olduğunu belirterek, Ayasofya'nın farklı estetik değerler ve dinlerin birbiriyle buluştuğu birleştirici bir mekan olduğunu dile getiren Akarlı, “Ortak tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmalıyız çünkü bugün Ayasofya zaten müze olarak bile yüce bir maksada hizmet etmektedir ve hem Doğu'yu hem Batı'yı kucaklamaktadır” dedi.

“Tedaviye muhtaç, hastalıklı bir düşünce yapısının uzantısı”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi gazeteci-yazar Murat Belge ise, konuşmasını müze-cami tartışmasını politize eden olaylara dayandırarak sosyal psikoloji bağlamında sürdürdü. Bu gerginliğin 1950'li yıllarda Osman Yüksel Serdengeçti'nin Ayasofya ile ilgili olarak kaleme aldığı saldırgan bir yazıyla başladığını söyleyen Belge, sözlerini şöyle sürdürdü: “O yazıdan sonra Ayasofya, her daim birilerinin gönlünde yatan aslan olarak bir yerlerde durmuş ve zaman zaman alevlenmiştir. O tarihten bu yana ciddi bir rövanş takıntısı vardır..." dedi. 

Medeniyetler çatışmasına karşı medeniyetler ittifakı

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk da konuşmasında çatışma zihniyetini aşmanın ve hoşgörüden yana tavır almanın mümkün olduğunu vurguladı. "Türkiye Cumhuriyeti, çatışmadan yana bir yaklaşım yerine, hoşgörü ve barıştan yana tavır koymalıdır..."dedi.

“Ayasofya'yı yerel tutkularımızla sınırlamaya çalışmak haksızlıktır”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur, "Ayasofya'yı yerel tutkularımız ve çatışmalarımızla sınırlamaya çalışmak haksızlıktır. Kültür ve anlayış açısından fakirleşmedir. Biz hala İstanbul'da zengin bir kültür ortamında yaşıyoruz ama bu gerçeği hep sıradanlığa indirgiyoruz. Bu zenginliğimizi farketmek ve ona sahip çıkmak o sıradanlıktan çıkarıyor bizi.” dedi.

“Türkiye'nin dokularına işlemiş bir sorun var ortada”

Mardin Artuklu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli ise, Ayasofya'nın camiye dönüştürülme talebinin ardında köklü bir siyasal kavganın yattığını dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada belli ki Ayasofya'nın kimse için önemi yoktur maalesef çünkü cami yapılması talebi, gerçekte yıllardır süren Bizans kavgamızdaki açık bir siyasal ve kültürel itişmenin bir tezahürüdür. Çünkü biz İstanbul'u sanki 1000 yıl Bizans başkenti değilmiş, tarihi 1453'te başlamış gibi düşünmekte diretiyoruz. Hayır, öncelikle bu tarihi gerçeği kabul etmeliyiz....Bugün müze olmasına rağmen Ayasofya'yı resmen çarşı gibi kullanıyoruz. Yani müzeyken bile koruyamadığımız bir yapıyı binlerce insanın girip çıktığı bir camiyken nasıl koruyacağız?” dedi.

Ayasofya Müzesi

İnsanlık tarihinin baş yapıtlarından biri olarak 15 yüzyıl boyunca ayakta duran Ayasofya, M.S. 532-537 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezinde bir patrik katedrali olarak inşa ettirildi. Bizans İmparatorluk Kilisesi olarak uzun süre işlev gören katedral, 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürüldü ve tam beş asır sonra Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilerek 1935 yılında yerli ve yabancı ziyaretçilere açıldı. Ayasofya Müzesi, bugün her yıl yaklaşık 3.5 milyon turist çekiyor ve Topkapı Sarayı ile birlikte Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yapıtları arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Vakıfbank Liderliğini Sürdürdü

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin 13'üncü haftasında PTT Spor'u 25-11, 25-19 ve 25-13'lük setlerle 3-0 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Ligdeki 12'nci galibiyeti alan sarı-siyahlılar, Sultanlar Ligi'nin 14'üncü haftasında 31 Ocak Cuma günü Türk Hava Yolları'yla deplasmanda karşılaşacak.


Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü Uyarıyor; “Uzun Süreli Bacak Ağrısı Periferik Damar Hastalığının Habercisi Olabilir”

ABDİ İBRAHİM OTSUKA MEDİKAL DİREKTÖRLÜĞÜ UYARIYOR;


Lc Waikiki İle Monokrom Ve Pastel Şıklık

LC Waikiki monokrom ve pastel akımlarından ilhamla özel bir koleksiyon hazırladı. Zamansız ve minimal çizgilerin pastel renklerle buluştuğu tarzıyla öne çıkan koleksiyon, sportif şıklık arayanların vazgeçilmezi olmaya aday.


Katar’In Statlarını, Otellerini Ve Hava Alanlarını Türk Mermerleri Süsleyecek

Renk ve desen zenginliği ve dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 38’i ile dünya lideri olan Türk doğal taş sektörü, Katar’da 2022 yılında yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası için inşa edilecek statlar, oteller ve hava alanlarında Türk mermeri kullanılması için harekete geçti.


Sap Sefa Bölgesi, Global Kanallar Ve Genel Sektör Direktörü Selçuk Öznal Oldu

SAP’nin Güney Avrupa ve Frankofon Afrika ülkelerini kapsayan SEFA Bölgesi Global Kanallar ve Genel Sektör Direktörü görevine SAP Türkiye Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) Selçuk Öznal atandı. Bilişim sektöründe ürün ve satış yönetimi ile iş geliştirme alanlarında 25 yılı aşkın deneyime sahip olan Öznal, yeni görevinde şirketin bölgedeki stratejik büyüme hedefine odaklanacak, SAP iş ortakları ile birlikte tüm sektörlerdeki satış operasyonlarının yönetiminden sorumlu olacak.


Etiketler: ayasaofya, istanbul, şevket pamuk, murat belge, engin akarlı, uğur tanyeli

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.