20 Eylül 2019 Cuma 09:01

MODA

Aydınlatma Eğitimi Türkiye’De Yetersiz

Türk aydınlatma sektörünü dünya pazarları ile buluşturan IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı’ başlıklı oturumda Obey İnsan Kaynakları kurucusu Berna Öykü, insan kaynaklarına yapılan yatırımın işverenler tarafından görünmez kaynak olarak görüldüğüne vurgu yaptı. Aydınlatma eğitiminin Türkiye’de yetersizliğine dikkat çeken Prof. Dr. Banu Manav ise ortak bir terminoloji için lisansüstü bir programın açılmasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Aydınlatma Eğitimi Türkiye’De Yetersiz
Aydınlatma Eğitimi Türkiye’De Yetersiz
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul Fuar Merkezi’nde 21 Eylül’e kadar devam edecek olan IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı’ başlıklı oturumda Türkiye’de bu alanda verilen eğitimler ve insan kaynaklarına işveren tarafının bakış açısı ele alındı. Başkanlığını Prof. Dr. Müjgan Şerefhanoğlu Sözen’in yaptığı oturumda Prof. Dr. Banu Manav ve Prof. Dr. Önder Güler ‘Aydınlatma Eğitimine Bakış ve Güncel Yaklaşımlar’, Doç. Dr. Nazım Akseker ‘Karanlığı Kaybetmek: Işık Kirliliği’, Rengin Kocaoğlu ve Prof. Dr. Nilgün Olguntürk ‘Işığın Renk Sıcaklığının Öğretim Ortamlarında Üniversite Öğrencilerinin Dikkat ve Duygu Durumu Üzerine Etkisi’,Elif Harputluoğu ve Prof. Dr Alpin Köknel Yener’de ‘Işığın Renk Sıcaklığının Öğretim Ortamlarında Üniversite Öğrencilerinin Dikkat ve Duygu Durumu Üzerine Etkisi’ üzerine görüşlerini aktardılar.

İşveren insan kaynaklarına yatırımda çekimser davranıyor

Oturuma davetli konuşmacı olarak katılan Obey İnsan Kaynakları kurucusu Berna Öykü, insan kaynaklarına yapılan yatırımın görünmez kaynak olarak görülmesi nedeniyle ne yazık ki işverenlerin kısa vadede bir kazanç getirmeyeceğine inandıkları için bu alana yatırım yapmakta çekimser davrandıklarını vurguladı. Öykü, "Değişime ve gelişime ayak uydurabilmek için donanımlı çalışanın önemini gözardı etmemeliyiz. Bir çalışanı işe alım sürecinden son ana kadar değerlendirmeye tabi tutarak sürdürülebilirlik, hesap verebilirlik, takım çalışmasına uygunluk, hız ve sorumluluk alabilme gibi kriterleri sağlayıp sağlamadığı incelenmeli." şeklinde konuştu.

Lisansüstü program önemli bir ihtiyaç

Aydınlatma eğitiminin Türkiye’de yetersiz olduğunun altını çizen Prof. Dr. Banu Manav, “Meslek pratiğinde ekip çalışmasıyla aydınlatma projesi yürütecek meslek sahiplerinin ortak bir terminolojiye sahip olabilmeleri için lisansüstü bir programın açılması önemli bir ihtiyaç.” dedi. Aydınlatma eğitimi konusunda bilinç yaratmak, hem sektörde çalışan hem de lisansüstü kişilere aydınlatma terminolojisini aktarmak amacıyla Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) tarafından 2014'den beri yılda 2 defa olmak üzere 5 hafta süren, toplam 30 saatlik Aydınlatma Eğitim seminerleri verdiklerini söyledi.

"Dikkat çekici olma. geceleri daha güvenli ortam yaratma, tarihi ve önemli yapılara vurgu yapmak amacıyla yapılan aydınlatmalar hem enerjii kaybına hem de hem de büyük bir görüntü kirliğine sebep oluyor." uyarısında bulunan Doç. Dr. Nazım Akseker, dış alanlarda yapılan aydınlatmanın görüntü kirliğinin temel nedeni olduğunun altını çizdi.

Öğrenim kurumlarında florasan yerine led ışıklandırma kullanılmalı

Öğrencinin başarı durumunu artırmak amacıyla ışığın öğrenme düzeyine etkileri üzerine bir araştırma yaptıklarını söyleyen Rengin Kocaoğlu, “Öğrencinin öğrenme sürecinde ısı, ışık, ses gibi birçok uyarıcıyla karşılaştığını belirtti. Öğrencinin duygu durumunu ve öğrenme düzeyini ölçmek amacıyla belirlenen bir grup öğrenci üzerinde D2 ve Panos testi uyguladıklarını ve öğrenme düzeyinde çarpıcı farklar gözlemlediklerini ifade eden Prof. Dr. Nilgün Olguntürk ise başta üniversiteler olmak üzere tüm öğrenim ortamlarında florasan yerine led ışıklandırma kullanılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Informa Markets hakkında:

Informa Markets farklı endüstri ve uzmanlaşmış pazarların ticari faaliyetlerini yürütmelerini, yenilikçi girişimlerde bulunmalarını ve büyümelerini destekleyen platformlar geliştirmektedir. Portföyü; aralarında Sağlık Hizmetleri ve İlaç Ürünleri, Altyapı, İnşaat ve Emlak, Moda ve Hazır Giyim, Turizm, Yiyecek ve İçecek, ve Sağlık ve Beslenme sektörlerinin de bulunduğu çeşitli pazarlarda 550 uluslararası B2B organizasyon ve markadan oluşmaktadır. Geliştirdiği yüz-yüze fuarlar, uzmanlaşmış dijital içerikler ve aksiyonlanabilir veri çözümleri vasıtası ile tüm dünyadaki iş ortaklarına birbirleri ile etkileşime geçme, tecrübe kazanma ve yeni iş fırsatlarını değerlendirme fırsatları sunmaktadır. Dünyanın önde gelen fuar organizasyon firması olarak, çok çeşitli uzmanlaşmış sektörleri canlandırıyor, onlara yeni iş fırsatları sağlıyor ve yılın 365 günü büyümelerini mümkün kılmaktadır. Daha fazla bilgi için: www.informamarkets.com.

İlginizi Çekebilir

Huawei’Den Gsm Şirketlerine Ticari 5G Tüyoları

Huawei Başkan Yardımcısı ve Taşıyıcı İş Birimi CEO'su Ryan Ding şirketin önemli küresel etkinliklerinden Global Mobil Geniş Bant Forumu 2019'da (MBBF 2019) gerçekleştirdiği açılış konuşmasında hem tüketiciler hem de dikey endüstriler özelinde 5G’ye yüksek bir talep olduğunu söyledi. Dünya çapında önemli oranda 5G ürünün piyasaya sürülmeye başlandığını söyleyen Ding, GSM şirketlerinin 5G’yi ticarileştirilebilecek hizmetleri hızla geliştirerek, 5G'den önemli gelirler elde edebileceğinin de altını çizdi.


Penti'ye İnsan Kaynakları Alanında Prejtijli Ödül

Türkiye’nin lider çok kategorili iç giyim moda perakende markası Penti, Türkiye'nin en prestijli insan kaynakları ödülü olan PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’nde İşveren Markası Yönetimi ve Bağlılık kategorisinde birinci oldu.


Garanti Bbva ‘Girişimci Kadın Buluşmaları’Nın Yeni Durağı Bursa Oldu

Garanti BBVA’nın Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile birlikte düzenlediği ve her yıl Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen ‘Girişimci Kadın Buluşmaları’nın 2019’daki son durağı Bursa oldu.


Eureka’19 Altın Sponsoru Peerbie’Den Gençlere Öneriler “Girişim Fikrini Uzakta Değil, Hayatınızda Arayın”

Türkiye’nin yeni nesil ve yerli sosyal ağ uygulaması olmak üzere yola çıkan çok amaçlı şebeke tabanlı uygulamaları bir araya getiren PeerBie, üniversite öğrencilerine sunduğu avantaj ve kolaylıkları İstanbul Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından bu yıl 2’nci kez “Explore the Universe” temasıyla düzenlenen EUREKA’19 girişimcilik etkinliğinde girişimci adaylarıyla paylaştı.


İş Yerinde Tükenmişlik Sendromu Kilo Aldırıyor

Tükenmişlik, kişinin fiziksel ve duygusal kaynaklarının tükenmesi anlamına geliyor. Kişinin hem iş hem de günlük yaşamına olumsuz yönde etkilenmesine neden olan bu durum kilo almaya neden olabiliyor. Uzman Klinik Psikolog ve Uzman Diyetisyen Merve Öz, tükenmişliğin neden olduğu iş yükü ve bitkinliğin kontrolsüz ve duygusal beslenmeyi tetiklediğini bunun da doğal olarak kilo kontrolünü zorlaştırdığını söylüyor.


Etiketler: Prof, Aydınlatma, amacıyla, öğrenme, insan

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.