14 Haziran 2019 Cuma 10:08

GÜNDEM

Babalar Günü’Nde Babalara Tavsiyeler Bebeğinizin Oyun Arkadaşı Olun!

Bebeklerin hayatlarında anneleri dışında ilk bağ kurdukları kişi babaları… Prima Uzman Kurulu Üyesi, Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, bu yıl 16 Haziran’da kutlanacak Babalar Günü vesilesiyle babalara bebekleriyle geçirdikleri zamanları biraz daha renklendirmek için önerilerde bulunuyor.

  Babalar Günü’Nde Babalara Tavsiyeler  Bebeğinizin Oyun Arkadaşı Olun!
  Babalar Günü’Nde Babalara Tavsiyeler  Bebeğinizin Oyun Arkadaşı Olun!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bir bebeğin sağlıklı gelişimi için en az annesi kadar önemli bir diğer varlık da babalarıdır. Babalar, anne bebek arasındaki ikili ilişkinin genişleyerek üçlü bir ilişkiye dönüşmesine destek olur. Babaların, bebeklerine ayırdıkları zaman içerisinde onlarla gelişimsel becerilerine uygun oyunlar oynamaları ise aralarında gelişen duygusal bağın güçlenmesi açısından son derece önemlidir. Anne ve babaların konuşma ve oyun oynama şekillerinin birbirinden farklı olmasının bebekler için deneyimsel zenginlik sunduğuna dikkat çeken Prima Uzman Kurulu Üyesi, Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, Babalar Günü vesilesiyle baba-bebek ilişkisine dair önemli bilgiler veriyor.

Bebeğimle ne oyunu oynayabilirim diye düşünen babalara, öncelikle bebekleriyle ilişki kurmalarını ve birlikte geçirdikleri vakitten keyif almalarını tavsiye eden Çaylaklı, bu vakti renklendirecek önerilerde bulunuyor.

Duyularıyla Keşfe Çıkın

Bebeğiniz duyularıyla keşfetmekten, dokunmaktan hoşlanır. Duyularını harekete geçiren oyunlar bebeğinizin beyin gelişimini desteklemenin dışında merak ve keşfetme arzusunu pekiştirir. Evde ve dışarda bebeğinizle geçirdiğiniz zamanlarda farklı dokulardaki ve renklerdeki malzemelere (kum, sünger, keçe, pamuk, su, vb) dokunmasına fırsat verebilir ve bu malzemelerin özellikleri hakkında onunla konuşabilirsiniz.

Karşılıklı Oyunlara Vakit Ayırın

Karşılıklı etkileşim kurmayı deneyimlemesine fırsat vermek için bebeğiniz desteksiz bir şekilde oturmaya başladıktan sonra ondan kısa bir mesafe uzaklaşarak yumuşak bir topu yuvarlayabilirsiniz. Bu esnada yaptığınız hareketleri sözlü olarak da dile getirdiğinizde (atıyorum, attım vb) bebeğinizin yeni kelimeler öğrenmesine destek olabilirsiniz. Ayrıca, top ile birden fazla oyun üretmeyi deneyebilirsiniz: topu bir elinden diğer eline geçirmesini, topu bir örtü altına saklamayı veya topu bir kutunun içine bırakmasını bebeğinize gösterebilirsiniz.

Kitap Okuyun

Bebeğiniz, ona kitap okurken sesinizi duymaktan ve yüz ifadelerinizi izlemekten hoşlanır. İlk başlarda kitabın sayfalarını ağzına almakla meşgulken zamanla daha istekli ve dikkatli bir şekilde sizi takip etmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizin yaşına uygun kitaplar okumaya her gün zaman ayırmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Müzik ve Ritmin Tadını Çıkarın

Bebeğinizle birlikte müzik dinlemeye; onun yaşına uygun şarkılar söylemeye ve parmak oyunlarına vakit ayırabilirsiniz. Evinizde bulunan tahta veya plastik kaşıkları, tahta kutuları kullanarak bebeğinizle birlikte farklı ritmler oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ellerini kullanmaktan keyif alan bebeğiniz bu sayede ilk müzik deneyimini de yaşayabilir.

Prima Uzman Kurulunun Önerilerini Prima Kulübü ile Takip Edin

Anne-bebek sağlığı, baba-bebek ilişkisi, jinekoloji, beslenme, dermatoloji, psikoloji gibi birçok farklı konuda önerilerde bulunan Prima Uzman Kurulu’nun paylaşımları artık Prima Kulübü mobil uygulamasıyla cebe taşınıyor. Prima Kulübü mobil uygulaması ile ebeveynler, çeşitli kampanyalardan yararlanırken; bebek bakımıyla ilgili güvenilir bilgilere de kolaylıkla erişebiliyor. Uygulamayı Apple App Store ve Google Play mağazalarından indirmek mümkün.

İlginizi Çekebilir

Sanatın Kalbi İstmarina’Da Atacak!

Sosyal ve kültürel etkinlikleri denize nazır konumunda sunan şehrin sanat merkezi İstMarina Sanat, yeni bir resim ve heykel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Bu Ben Değilim!” isimli resim ve heykel sergisi 21 Ekim Pazartesi günü sanat severlerin beğenisine sunulacak.


Zeytinburnu’Nda Perde ‘Reis Bey’ İçin Açıldı

Zeytinburnu’nda Perde ‘Reis Bey’ İçin Açıldı


İzmir’De Kapalı Gişe Sıla Gecesi

SILA İZMİR’DE HAYRANLARIYLA BULUŞTU


B.Bulteni.. A101 Teknolojide Bu Hafta

A101 Teknoloji’de Bu Hafta


Tügiad, Harekât Sonrası Akçakale'de

TÜGİAD, Harekât Sonrası Akçakale'de


Etiketler: Prima, farklı, Uzman, topu, için

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.