26 Haziran 2019 Çarşamba 09:44

GÜNDEM

‘Bağdat Paktı’Nı Türkiye’De İlk Kez Vbky Yayımlıyor

Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa “Bağdat Paktı: İngiltere ile Amerika'nın Ortadoğu Savunma Politikaları”nda, kitaba da adını veren yapılanmayı her yönüyle inceliyor. Türkiye, Irak, İran, Pakistan, İngiltere ve ABD’nin 1950’li yıllardaki siyasi hedeflerini değerlendiren Yeşilbursa, “Pakt, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan Sovyet yayılmacılığına karşı İngiltere ve Amerika’nın Ortadoğu’da oluşturmaya çalıştıkları savunma projelerinin vücut bulmuş halidir” diyor.

‘Bağdat Paktı’Nı Türkiye’De İlk Kez Vbky Yayımlıyor
‘Bağdat Paktı’Nı Türkiye’De İlk Kez Vbky Yayımlıyor
‘Bağdat Paktı’Nı Türkiye’De İlk Kez Vbky Yayımlıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetler Ortadoğu’ya hâkim olmak istedi ama İngiltere ile ABD buna karşı çıktı. İsrail 1948’de kurulunca Ortadoğu’da artan Arap milliyetçiliği nedeniyle Batılı devletler tutunamadı. Bunun üzerine ABD komünizm ideolojisine karşı alternatif yollar aradı. Ardından Sovyet yayılmacılığını durdurmak için Türkiye, Irak, İran, Pakistan ve İngiltere’nin asil üyesi olduğu, ABD’nin ise gözlemci olarak yer aldığı “Paktı Baktı” kuruldu. Yıl: 1955’ti.

Adnan Menderes imzaladı

Türkçe’de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) okura sunduğu “Bağdat Paktı: İngiltere ile Amerika’nın Ortadoğu Savunma Politikaları” isimli kitapta, sürecin tüm hatları anlatılıyor. Çevirisini Nur Nirven’in yaptığı kitabın yazarı Ortadoğu tarihi uzmanı Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa, “Pakt, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan Sovyet yayılmacılığına karşı İngiltere ve Amerika’nın Ortadoğu’da oluşturmaya çalıştıkları savunma projelerinin (Ortadoğu Komutanlığı, Ortadoğu Savunma Organizasyonu, Kuzey Kuşağı) vücut bulmuş halidir” sözlerini kaydediyor. Yeşilbursa, dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in davet üzerine 6 Ocak 1955’te Irak’a gittiğini, görüşmeler sonunda ise 12 Ocak 1955’te Ortadoğu’da komünizme karşı iş birliği yapma kararının açıklandığını söylüyor.

Anti Sovyetler harekâtı

Menderes’in görüşmelerinin neticesinde Türk-Irak ortak bildirisinin yayımlandığını belirten Yeşilbursa, şöyle devam ediyor: “Bildiride, Ortadoğu bölgesinin istikrarı ve güvenliği için bir antlaşma yapılması, bununla, ne yoldan olursa olsun ortaya çıkabilecek saldırılara karşı iş birliği yapılacağı açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından 24 Şubat 1955’te Bağdat’ta bu defa Menderes ile Nuri Said Türkiye-Irak Karşılıklı İş birliği Antlaşması’nı (Bağdat Paktı’nı) imzaladılar. Böylece ABD’nin komünizm tehlikesine karşı kurmak istediği Atlantik’ten Pasifik’e uzanan bir savunma sistemi zincirinin son halkası da eklenmiş oluyordu.”

Mısır engellemeye çalıştı

Yeşilbursa, Bağdat Paktı’nın imzalanmasından sonraki ilk önemli gelişmenin 4 Nisan 1955’te İngiltere ile Irak arasında, paktın beşinci maddesinde öngörülen bir özel antlaşmanın imzalanması olduğunu belirtiyor. Pakta aynı yıl 5 Nisan’da İngiltere, 23 Eylül’de Pakistan ve 3 Kasım’da İran katıldı ancak ABD, Mısır’ı kışkırtmamak ve İsrail ile olan özel ilişkilerinde bir problem oluşturmamak adına pakta tam üye olmadı. ABD bunun yerine, paktın bakanlar konseyine gözlemci olarak katıldı. Yeşilbursa, konuyla ilgili şunları anlatıyor: “Ayrıca konseyin Nisan 1956’da Tahran’da yapılan toplantısında Paktın Ekonomik ve Yıkıcı Eylemlerle Mücadele Komiteleri’ne, Haziran 1957’de Karaçi’de yapılan toplantısında da, Askeri Komitesi’ne üye olmuştur. Türkiye ve Irak diğer Arap devletlerinin de pakta üye olmasını sağlamaya çalışmıştır. Bu amaçla Başbakan Adnan Menderes Suriye ve Lübnan’a gitmiş ve bu ülkeleri Pakta davet etmiştir. Ayrıca Ürdün’ün pakta girmesi için büyük çaba harcanmıştır. İlk etapta pakta sıcak bakan bu ülkeler, Mısır’ın etkisi ile pakta girmeye cesaret edememişlerdir.”

VBKY’nin yayımladığı “Bağdat Paktı: İngiltere ile Amerika’nın Ortadoğu Savunma Politikaları”, paktın doğuşunu, iptalini, ülkelerin tutumu ile 1950’lerdeki uluslararası siyasi atmosferi enine boyuna değerlendiren kapsamlı bir başucu kaynağı.

KÜNYE

Kitabın adı: Bağdat Paktı: İngiltere ile Amerika’nın Ortadoğu Savunma Politikaları

Yazarı: Behçet Kemal Yeşilbursa

Çevirmen: Nur Nirven

Sayfa sayısı: 368

Fiyatı: 38 TL

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) hakkında

Milli sanat yaşamımızı evrensel açıdan zenginleştirmek, kültürel değerlerimizi de yaygınlaştırarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan VakıfBank Kültür Yayınları, nesillerdir büyük, güçlü ve köklü bir aile olarak yoluna devam eden, vakıf kültürünün bugünkü emanetçisi VakıfBank’ın bünyesinde 2018 yılında kuruldu. “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket eden VBKY, kitapseverlere beşeri bilimler ile klasikler ağırlıklı altyapısı güçlü ve edebi eserler sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Abdi İbrahim’Den, Kazakistan’Da 30 Milyon Dolarlık Ek Yatırım Müjdesi

Kazakistan Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov, Türkiye temasları kapsamında, Abdi İbrahim’in Esenyurt’taki üretim kompleksine ziyarette bulundu. Abdi İbrahim CEO’su Dr. Süha Taşpolatoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan ziyaret sırasında, Abdi İbrahim’in Kazakistan pazarındaki devam eden faaliyetlerinin yanı sıra önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı 30 milyon dolarlık ek yatırım hedefi de gündeme getirildi.


Atama Haberi Henkelde Ceo Pozisyonuna Carsten Knobel Geliyor

Hans Van Bylen, CEO pozisyonunu 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak şekilde Carsten Knobel’a devredecek. Henkel’e 1995 yılında katılmış olan Carsten Knobel, 2012 yılından bu yana Yönetim Kurulu’nda yer alıyor, ayrıca Finans, Satın Alma ve Entegre İş Çözümleri alanlarında liderlik gerçekleştiriyor.


Fibabanka, 186 Milyon Tl Vergi Öncesi Kâr Elde Etti

Fibabanka, 2019 üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı


Omega Constellatıon Manhattan Aventurın

Modern Constellation Manhattan'ın yeni görünümünün ardından OMEGA, mavi aventurin kadranlarıyla öne çıkan bir dizi model tanıtıyor.


Yenilenebilir Enerji Kapasitesinin 5 Yılda %50 Artması Bekleniyor

YENİLENEBİLİR ENERJİNİN GELİŞİMİ


Etiketler: Ortadoğu, İngiltere, karşı, Bağdat, Yeşilbursa

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.