22 Mayıs 2015 Cuma 09:37

DEKORASYON

Bahçe Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta!

Yaz aylarının gelmesiyle evde zaman geçirmenin zorlaştığı bugünlerde, dışarıda vakit geçiren insanlar için bitki ve yeşil alanların bakımı daha da önem kazanıyor. Aynı zamanda peyzaj düzenlemeleriyle birlikte ilaçlamaların ve tedavi yöntemlerinin de bilimsel metodlarla uygulanması gerekiyor. Peki, bahçe bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken püf noktalar neler?

Bahçe Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Tesislerde ya da bahçelerde yer alan bitki ve yeşil alanların bakımı, peyzaj düzenlemeleri, ilaçlama, budama gibi hizmetlerin bilimsel yöntemlerle çözülmesi gerekiyor. Özellikle dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta ise, bahçe bakımının iyi planlanması, dikkatli gübreleme, toprağın düzenli havalandırılması, yaprak döken ağaçların ilaçlanması ve bitkilerin her hava koşuluna uygun korunması.

1. Bahçe Düzenlenmesinin İyi Planlanması;


Bahçe düzenlemesinin iyi planlanması, güneşlik ya da gölgelik alanlara göre düzenlenebilir. Aynı zamanda gizlenmesini istenilen kötü görüntüler, gürültü merkezleri, görmek istenmeyen manzaralı yönlere göre de düzenleme yapılabilir. Bunun için yüksek ve yoğun tekstürlü, herdemyeşil bitkiler seçilmelidir.

2. Dikkatli Gübreleme


Doğal gübreler genellikle dikimden ve ekimden önce verilir. Kökler, tomurcuklanmadan 15-20 gün önce faaliyete geçer. Tomurcuklar şişmeye başladığında verilmesi uygundur. Çiçek açmayan herdemyeşil bitkilerde, kış sonundan sonbahar başına kadar gübreleme önerilir. Gübrelemede gün içerisinde saat önemlidir. Akşama doğru gölgede yapılmalıdır.

3. Toprağın Düzenli Havalandırılması


Özellikle yaz aylarında tasarım ve uygulama yapılan bahçeler, kışın geride bıraktığı izleri taşıdıkları için iyi bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Kışın yoğun yağışlar ve kar nedeniyle toprak sertleştiğinden hava alma özelliğini kaybediyor. O yüzden öncelikle toprağı çapa ile havalandırmak gerekiyor.

4. Yaprak Döken Ağaçların İlaçlanması


Baharda oluşacak hastalık ve zararlılara karşı önlem almak gerekiyor. Genellikle yaprak döken ağaçlarda ilaçlama yapılır. Meyve ağaçları ve diğer yaprak döken süs ağaçlarınız eğer baharda yoğun hastalık ihtiva ettilerse tüm gövdenin yaprak dökümünden 45 gün sonra böcek yumurtalarına karşı kışlık yağ ile ilaçlanması ve bir ay sonra oluşabilecek mantari hastalıklara önlem olarak bakırsülfat uygulaması gerekiyor.

5. Bitkilerin Her Hava Koşuluna Uygun Korunması


Bitkiler ancak kendileri için normal sınırlar içerisinde cereyan eden çevre koşullarında sağlıklı yaşayabilirler, çevre koşullarının normalin dışına çıkması, özellikle toprak ve atmosferde meydana gelen anormallikler bitkilerin hastalanmalarına neden olur. Elverişsiz toprak koşulları içerisinde bitki sağlığını etkileyen fiziksel nitelikteki durumlar, toprak ısısı, su, hava kapasitesi ve toprağın kimyasal yapısıdır.

İlginizi Çekebilir

Yks'nin Ardından Yapılacaklar

Seçimini tercih dönemine bırakma


Ford, 21. Geleneksel Dünya Mükemmeliyet Ödülleri’Nde Bir Kez Daha Pırellı’Yi Onurlandırdı

Pirelli, 21. geleneksel Ford Dünya Mükemmeliyet Ödülleri’nde en iyi performans gösteren küresel tedarikçi olarak sürdürülebilirlik ödülüne layık bulundu. Pirelli’nin Sürdürülebilirlik Dünya Mükemmeliyet Ödülünü Ford Motor Company Ürün Geliştirme ve Satınalmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hau Thai-Tang ile Kalite ve Yeni Model Programları Başkan Yardımcısı Linda Cash takdim etti.


Castrol Ford Team Türkiye Avrupa Ralli Kupası’Nın Türkiye Ayağı Eskişehir Rallisi’Ni Zirvede Tamamladı!

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Markalar Şampiyonluğu ve genel klasmanda ilk sırada bulunan Castrol Ford Team Türkiye, sezonun üçüncü yarışı olan Eskişehir Rallisi sonrası liderliğini pekiştirdi.


Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor

Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği sağladığı Somali ile Türkiye arasındaki devletlerarası ilişkilerin ulaştığı düzeyden hareketle, GSD’nin 3'ncü uluslararası konferansı Yunus Emre Enstitüsü'nün desteğiyle İstanbul’da düzenleniyor.


Jazeera Havayolu’Nun Sabiha Gökçen’Den Kuveyt Uçuşları Başladı

Kuveyt’in önde gelen havayolu şirketlerinden Jazeera Airways, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçmaya başladı. A320 tipi uçaklarla haftada 3 gün (Çarşamba, Cuma ve Pazar) Kuveyt’e uçacak olan şirket, 26 Ekim tarihine kadar uçuşlarını bu şekilde sürdürecek.


Etiketler: bahçe bakımı

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.