22 Mayıs 2015 Cuma 09:37

DEKORASYON

Bahçe Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta!

Yaz aylarının gelmesiyle evde zaman geçirmenin zorlaştığı bugünlerde, dışarıda vakit geçiren insanlar için bitki ve yeşil alanların bakımı daha da önem kazanıyor. Aynı zamanda peyzaj düzenlemeleriyle birlikte ilaçlamaların ve tedavi yöntemlerinin de bilimsel metodlarla uygulanması gerekiyor. Peki, bahçe bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken püf noktalar neler?

Bahçe Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Tesislerde ya da bahçelerde yer alan bitki ve yeşil alanların bakımı, peyzaj düzenlemeleri, ilaçlama, budama gibi hizmetlerin bilimsel yöntemlerle çözülmesi gerekiyor. Özellikle dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta ise, bahçe bakımının iyi planlanması, dikkatli gübreleme, toprağın düzenli havalandırılması, yaprak döken ağaçların ilaçlanması ve bitkilerin her hava koşuluna uygun korunması.

1. Bahçe Düzenlenmesinin İyi Planlanması;


Bahçe düzenlemesinin iyi planlanması, güneşlik ya da gölgelik alanlara göre düzenlenebilir. Aynı zamanda gizlenmesini istenilen kötü görüntüler, gürültü merkezleri, görmek istenmeyen manzaralı yönlere göre de düzenleme yapılabilir. Bunun için yüksek ve yoğun tekstürlü, herdemyeşil bitkiler seçilmelidir.

2. Dikkatli Gübreleme


Doğal gübreler genellikle dikimden ve ekimden önce verilir. Kökler, tomurcuklanmadan 15-20 gün önce faaliyete geçer. Tomurcuklar şişmeye başladığında verilmesi uygundur. Çiçek açmayan herdemyeşil bitkilerde, kış sonundan sonbahar başına kadar gübreleme önerilir. Gübrelemede gün içerisinde saat önemlidir. Akşama doğru gölgede yapılmalıdır.

3. Toprağın Düzenli Havalandırılması


Özellikle yaz aylarında tasarım ve uygulama yapılan bahçeler, kışın geride bıraktığı izleri taşıdıkları için iyi bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Kışın yoğun yağışlar ve kar nedeniyle toprak sertleştiğinden hava alma özelliğini kaybediyor. O yüzden öncelikle toprağı çapa ile havalandırmak gerekiyor.

4. Yaprak Döken Ağaçların İlaçlanması


Baharda oluşacak hastalık ve zararlılara karşı önlem almak gerekiyor. Genellikle yaprak döken ağaçlarda ilaçlama yapılır. Meyve ağaçları ve diğer yaprak döken süs ağaçlarınız eğer baharda yoğun hastalık ihtiva ettilerse tüm gövdenin yaprak dökümünden 45 gün sonra böcek yumurtalarına karşı kışlık yağ ile ilaçlanması ve bir ay sonra oluşabilecek mantari hastalıklara önlem olarak bakırsülfat uygulaması gerekiyor.

5. Bitkilerin Her Hava Koşuluna Uygun Korunması


Bitkiler ancak kendileri için normal sınırlar içerisinde cereyan eden çevre koşullarında sağlıklı yaşayabilirler, çevre koşullarının normalin dışına çıkması, özellikle toprak ve atmosferde meydana gelen anormallikler bitkilerin hastalanmalarına neden olur. Elverişsiz toprak koşulları içerisinde bitki sağlığını etkileyen fiziksel nitelikteki durumlar, toprak ısısı, su, hava kapasitesi ve toprağın kimyasal yapısıdır.

İlginizi Çekebilir

Aksa Jeneratör Dünya Çapında 168 Ülkeye Ulaştı

Türkiye’nin lider jeneratör üreticisi Aksa, dünyanın her yerinde her an kesintisiz enerji desteği sunmaya devam ediyor. Son olarak Okyanusya’da Vanuatu Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen bir enerji santrali projesine enerji desteği sağlayan Aksa Jeneratör, satış ağındaki ülke sayısını 168’e çıkardı.


Faizsiz Otomobil Satışlarına Yoğun İlgi

FAİZSİZ OTOMOBİL SATIŞLARINA YOĞUN İLGİ


Kalben Şarkılarıyla Emaar’Da Kalplere Dokundu

450'den fazla mağazası, en büyük kapalı akvaryumu ve Gold Class sinemasıyla İstanbul’un en büyük alışveriş merkezi Emaar bünyesinde bulunan Hayal Kahvesi, dün akşam Türkiye’deki alternatif müzik akımlarının en başarılı temsilcileri arasında yer alan Kalben’i ağırladı


Öğrenciler Sınavlara Dersaneyle Değil Telefonla Hazırlanıyor

Yeni nesil öğrenciler dijital dünyanın imkanlarından en üst seviyede faydalanıyor. Dersaneler ve özel derslerin yerini artık mobil uygulamalar almaya başladı. Öğrenciler ders çalışırken ve sınava hazırlanırken çözemedikleri problemleri eğitmenlere kolayca sorarak dakikalar içinde cevap alıyor. Üstelik tüm bunları akıllı telefon ile yapmak mümkün oluyor.


Bodrum Müzik Festivali’Nde Dünya Tangolarıyla Muhteşem Bir Gece

15. BODRUM MÜZİK FESTİVALİ’NDE ÜÇÜNCÜ GÜN


Etiketler: bahçe bakımı

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.