27 Kasım 2019 Çarşamba 10:31

GÜNDEM

Bankalar İçin Siber Ve Jeopolitik Risklerin Yönetimi Önem Kazanıyor

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’nin bu yıl 10.’sunu gerçekleştirdiği ‘Global Bankacılık Risk Yönetimi Araştırması’, bankaların önümüzdeki yıllarda siber güvenlik, jeopolitik gelişmeler ve iklim değişikliği gibi finans dışı risklerin yönetimine odaklanacaklarını ortaya koyuyor

Bankalar İçin Siber Ve Jeopolitik Risklerin Yönetimi Önem Kazanıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Dünyanın lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY (Ernst & Young), 43 ülkeden 115 bankanın üst düzey risk yönetimi uzmanıyla yapılan anket ile oluşturan ‘Global Bankacılık Risk Yönetimi Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) işbirliğiyle bu yıl onuncusu hazırlanan araştırma, bankaların risk yönetimi gündemlerini ve gelecek planlarını mercek altına alıyor. Haziran-Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre; bankalar için önümüzdeki 10 yıllık dönemde siber güvenlik, jeopolitik gelişmeler ve iklim değişikliği kaynaklı finans dışı risklerin yönetimi önem kazanacak.

Bankaların yönetmesi gereken 10 risk

Araştırmada; bankaların risk yönetimini gelecek 10 yılda bugüne kıyasla güçleştireceği öngörülen 10 ana potansiyel risk faktörü şöyle sıralanıyor:

Bankalar bilanço risklerinin yönetiminde ilerleme kaydetti

Geçen 10 yıllık dönemin ilk yarısında bankaların ana hedefinin sermaye ve likidite odaklı olarak finansal risklerin yönetilmesi olduğunun belirtildiği araştırmada; yönetişim ve düzenleme modellerinin gelişmesiyle birlikte bankaların kriz öncesi döneme göre daha sağlıklı hale geldikleri ve bu sayede bilançoları risklerini azaltmada başarılı oldukları ifade ediliyor. Araştırmada; geçen 10 yıllık dönemin ikinci yarısında ise siber güvenlik, veri, yürütme ve kültür gibi finans dışı risklerin önem kazandığına vurgu yapılıyor.

Siber saldırı ve kişisel verilerin gizliliği öne çıkan riskler arasında

Araştırma sonuçlarına göre; her beş bankadan dördü bankacılık sektöründe geniş çaplı bir siber saldırının gelecek 5 yıl içerisinde gerçekleşme ihtimalinin olduğuna inanıyor. Üçte biri ise bu ihtimalin yüksek olduğunu düşünüyor. Araştırmaya katılan bankaların yaklaşık dörtte biri (%23), kişisel veri gizliliğini gelecek 12 ay için önemli riskler arasında görürken, yarısından fazlası ise (%53) kişisel veri gizliliğine ilişkin risklerin gelecek 5 yılda artacağını öngörüyor.

ABD-Çin ilişkileri jeopolitik risk oluşturuyor

Bankaların %64’ü jeopolitik riskleri gelecek 5 yıl için önemli riskler arasında gösterirken, %47’si siber saldırılar ve ABD-Çin ilişkilerinin gelecek 10 yıllık dönemde bankaları en çok etkileyecek jeopolitik riskleri oluşturacağını öngörüyor.

İklim değişikliğine yönelik politikalar hazırlanıyor

Araştırma sonuçları bankaların %79’unun iklim değişikliğini risk yönetimi yaklaşımlarına dâhil ettiğini, %41’inin ise iklim değişikliğine yönelik hâlihazırda politikalar oluşturduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte bankaların %52’si iklim değişikliğini gelecek 5 yılda öne çıkacak riskler arasında görüyor. 2018’de söz konusu oran %37 seviyesindeydi.

Riskler bankaların ayakta kalma ve büyüme kabiliyetlerini test edecek

Bankaların risk yönetiminde 10 yıl önceye göre çok daha iyi bir konuma geldiğini dile getiren EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Damla Harman, konu ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Bankaların risk yönetimi yaklaşımlarını sadeleştirmelerine ve risklere ilişkin organizasyon genelinde bütüncül bir bakış açışına sahip olmalarına yardımcı olacak hala pek çok kayda değer fırsat bulunuyor. İnovatif yaklaşımlarla ile birlikte ileri veri analizinin kullanılması risk yönetimini çok daha etkin hale getirebilir. Önümüzdeki 10 yılda karşı karşıya kalınacak riskler bankaların ayakta kalma ve büyüme kabiliyetlerini test edecek." "Bankaları etkileyen riskler arasında ise küresel çaplı yeni bir ekonomik durağanlık olasılığı ön plana çıkıyor” diyen Harman, “Böyle bir risk görünümü ortamında üst düzey risk yönetimi uzmanlarının, bankalarının sermaye ve likidite desteklerini kullanmalarına gerek bırakmadan, bankalarına rehberlik edebilme yetkinliklerini ortaya koymaları gerekecek. Bankalar, gelecekte finansal yapılarının sağlamlığını korumanın yanı sıra önemi gittikçe artan ve karmaşıklaşan finans dışı risklerin yönetimine odaklanacaklar. İklim değişikliği, kişisel verilerin korunması ve sistematik siber tehditler bu riskler arasında yer alıyor. Her bir risk tek başına zorlayıcı olacak ancak bir bütün olarak bankaların uzun vadeli başarısını test edecekler” yorumunu yaptı.

EY Hakkında

EY, denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde bir dünya lideridir. Dünya genelinde toplam 260.000 çalışanımız, ortak değerlerimizi ve kaliteyi ön planda tutan kararlı tutumumuzu hep birlikte paylaşmaktadır. Daha fazla bilgi için, lütfen www.ey.com adresini ziyaret ediniz. EY her biri ayrı bir tüzel kişiliğe sahip Ernst & Young Global Limited'e üye firmalardan oluşan global bir organizasyon olup tüm hizmetlerini bu üye firmalar tarafından sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Moda Endüstrisinde Sürdürülebilirlik Elçileri Belli Oldu

Moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin tasarımdan başladığına inan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 15. Moda Tasarım Yarışması'nı sürdürülebilirlik eksenli tespit etti. EİB Moda Tasarım Yarışmasında, Moda endüstrisinde sürdürülebilirlik elçileri olacak olan 10 finalist iki aşamalı eleme sonrasında belirlendi.


Kral Selman Ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’Dan Erdoğan’A Elazığ Mesajı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Elazığ’daki deprem sonrasında meydana gelen ölüm ve yaralanmalardan dolayı taziye mesajı gönderdi.


‘Plastik Aşklar’ 28 Ocak Salı Trump Sahne’De

Usta oyuncu Oya Başar ve başarılı oyuncu Begüm Birgören, ‘Plastik Aşklar’ oyunuyla, 28 Ocak Salı günü saat 20:30’da Trump Sahne’de izleyiciyle buluşacak.


Beşir Derneğinden Afetzedelere Destek

BEŞİR DERNEĞİNDEN AFETZEDELERE DESTEK


Dünyanın Önde Gelen Otel Markaları Ve Yatırımcıları Turizm Yatırımları Forumu İçin Türkiye’De

Dünyanın Önde Gelen Otel Markaları ve Yatırımcıları


Etiketler: risk, bankaların, gelecek, arasında, riskler
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Gündem   -  - Genel Elazığ Depremi Uyardı  Riski Tespit Edin!
Elazığ Depremi Uyardı Riski Tespit Edin!

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.