30 Mart 2020 Pazartesi 14:08

GÜNDEM

Başarılı Bir Uzaktan Eğitim Programı Nasıl Tasarlanmalı

Tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde de okullarda eğitime ara verilip, 23 Mart tarihi itibarıyla online eğitim sürecine geçiş yapıldı. Okulların, öğrencilerin ve velilerin bu sistemi en verimli şekilde kullanması için nasıl bir eğitim tasarlanması ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları eğitim teknoloğu, eğitimci, yazar ve İELEV Özel 125. Yıl İlkokulu/Ortaokulu Müdürü Burcu Aybat açıkladı.

Başarılı Bir Uzaktan Eğitim Programı Nasıl Tasarlanmalı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

23 Mart tarihinde gerek devlet okulları gerekse birçok özel okul, online eğitim programlarına geçiş yaptı. Tüm okullar bu sürecin en verimli şekilde gerçekleşmesi için uzaktan eğitim stratejileri tasarlamaya başladı. Her okulun kendi sistemini oluşturduğu bu dönemde özellikle dikkat edilmesi gereken önemli hususlarla ilgili Burcu Aybat, uzaktan eğitimde erişim, öğretim materyalleri, öğrencilerin hazırbulunuşluğu, okulun ne kadar süre boyunca kapalı kalacağı gibi birçok konuya dikkat edilerek stratejiler belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Öğrencilerin ihtiyaçlarına göre planlama yapılmalı

Online eğitimde 3B dönemi

İELEV Okullarında online öğretim sürecinin 3B (Beklenti oluşturma, Bilgiyi inşa etme ve Birleştirme) yöntemine göre tasarlandığını dile getiren Burcu Aybat, “İELEV Okullarında online öğretim sürecimizi 3B (Beklenti oluşturma, Bilgiyi inşa etme ve Birleştirme) yöntemine göre tasarlıyoruz. Bu yöntem sayesinde öğrencilerimiz eğitim ve öğretim sürecine doğal şekilde dahil oluyor. Beklenti oluşturma aşamasında öğretmenlerimiz öğrencilerin dikkatini konuya çekiyor. Öğretmenler öğrencilerimizin dikkatini konuya çekerken aynı zamanda da öğrencilerimizin mevcut bilgilerini gözden geçiriyor ve üzerinde durulacak konu ile ilgili düşünmelerini ve soru sormalarını sağlıyor. Bilgiyi inşa etme aşamasında genel olarak öğrencilerimiz yeni kavramlar öğrenmeye, düşünmeye, soru sormaya, paylaşımda bulunmaya, üretmeye ve araştırmaya yönlendiriliyor. Birleştirme aşamasında ise öğrencilerimiz öğrenme sürecinde elde ettikleri kazanımların ne anlama geldiğini ve bu kazanımları nerede/nasıl kullanabileceğine ilişkin çıkarımlarda bulunuyor.” dedi.

Okulda öğrenme yöntemi olarak teknolojik nesneler yaygın şekilde kullanıldığı için İELEV öğrencilerinin uzaktan eğitim sürecine hızlı uyum sağladığını söyleyen Burcu Aybat, “İELEV Okulları olarak Türkiye’deki iki “Apple Seçkin Okul”undan biriyiz. Öğrencilerimiz iPad, MacBook, güçlü eğitsel uygulamalar, Multi-touch kitaplar ve diğer dijital öğrenim nesnelerini halihazırda okulda da kullandığı için uzaktan eğitim sürecine hızlı uyum sağladı. Biz de planlamamızı bu doğrultuda yaptık ve anaokulu/ilkokulu/ortaokul/lise dahil her düzeydeki öğrenci grubumuza özel ders programları hazırladık. Ders içeriklerinde; sunumlara, metin dosyalarına, web bağlantılarına, 10-20 dakikalık etkinliklere, 5-7 dakikalık videolara, 10-20 soruluk sınavlara, e-kitaplar üzerinden yürütülen etkinliklere ve online ders anlatımlarına yer verdik. Bu içerikleri ise Zoom, K12NET, EBA, Google Classroom ve iTunes U gibi birden fazla platformu kullanarak öğrencilerimize ulaştırdık.” diyerek sözlerini tamamladı.

İELEV Eğitim Kurumları Hakkında:

İELEV Eğitim Kurumları, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) resmi kuruluşudur.

İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV), İstanbul Erkek Lisesinde öğrencilik, öğretmenlik veya yöneticilik yapmış; Sarı Siyahlı camiayı desteklemiş yardımseverler tarafından kurulmuş ve eğitim alanında hizmet vermeyi hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur.

İELEV, çocuklarının ve gençlerinin Vakfın olanaklarından yararlanmalarını sağlamak, Sarı Siyahlılık kültürünün temelini oluşturan değerleri ve çok kültürlülüğe dayalı evrensel ülküsünü yeni kuşaklara taşımak üzere özel eğitim sektöründe var olma kararı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu amaç doğrultusunda İELEV, 1996’da İELEV Özel İlköğretim Okulu, 2005’te İELEV Özel Anaokulu ve 2006’da Acıbadem İlköğretim Okulunu eğitim camiasına kazandırmıştır. Acıbadem İlköğretim Okulu, 2009-2010 ders yılında Nişantepe’deki yeni yerleşkesine taşınmış ve İstanbul Erkek Lisesinin 125. Kuruluş yılı onuruna okulun adı “İELEV Özel 125. Yıl İlköğretim Okulu” olarak değiştirilmiştir.2014-2015 eğitim-öğretim yılında açılan İELEV Özel Lisesinde Gemischtsprachiges Internationales Baccalaureat (GIB) Diploma Programı uygulanmaktadır. İELEV Özel Lisesi Almanca, İngilizce ve Türkçe eğitim vermektedir.

İlginizi Çekebilir

Kızılay’A Destek Altın Katılım Fonu Kurulduğundan Bugüne Yüzde 60 Kazanç Sağladı

Ankara Basın Ofisi


Monster Notebook Mağazaları Açılıyor

Monster Notebook Mağazaları ve Teknik Servisleri Açılıyor;


Davranışsal Bunama Mı, Psikiyatrik Hastalık Mı

Psikiyatrik hastalık sanılıyor ama değil!


Videolu Görüntülü Başkentliler, Gölbaşı Açık Hava Sinemasına Yoğun İlgi Gösterdi

Gölbaşı'nda, Dolunayın Gölgesinde Sinema Keyfi Yaşandı...


Gebelikte Hipertiroidi Erken Doğum Nedeni

Tiroid bezinin az çalışması olan hipotiroidi, gebeliği zorlaştırırken, çok çalışması anlamına gelen hipertiroidi ise erken doğuma hatta gebelik kayıplarına dahi yol açabilir. Gebelik planlayan anne adaylarının için tiroid bezinin normal çalışmasının çok önemli olduğunu söyleyen Liv Hospital Ulus Tiroid Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Serkan Teksöz gebelikte tiroid nedenleri ve tedavisini anlattı.


Etiketler: İELEV, eğitim, Özel, online, uzaktan

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.