19 Nisan 2014 Cumartesi 17:31

ŞEHİR

Başbakan Erdoğan, Yıldırım Beyazıd'la Avrasya Tüneli'ni Açma İşlemini Başlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Bayezid adı verilen tünel açma makinasıyla Avrasya Tüneli'ni açma işlemini başlattı. Haydarpaşa'da yeraltına indirilen makinayı butonuna basarak harekete geçiren Erdoğan, daha sonra kendisine eşlik eden gazetecilerin baretlerini imzaladı.

Başbakan Erdoğan, Yıldırım Beyazıd'la Avrasya Tüneli'ni Açma İşlemini Başlattı
Başbakan Erdoğan, Yıldırım Beyazıd'la Avrasya Tüneli'ni Açma İşlemini Başlattı
Başbakan Erdoğan, Yıldırım Beyazıd'la Avrasya Tüneli'ni Açma İşlemini Başlattı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Özgür ALTUNCU - Cemal KÖYÜK


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Avrasya Tüneli Yıldırım Bayezid Tünel Açma Makinası İşbaşı Yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Bayezid adı verilen tünel açma makinasıyla Avrasya Tüneli'ni açma işlemini başlattı. Haydarpaşa'da yeraltına indirilen makinayı butonuna basarak harekete geçiren Erdoğan, daha sonra kendisine eşlik eden gazetecilerin baretlerini imzaladı. 

Çalışmalar Çatladıkapı'da başladı

Delme işlemini başlatmadan önce düzenlenen törende konuşan Erdoğan, "Bu bir temel atma töreni değil, veya bir başlangıç da değil. Bunun merasimini yağmurlu bir günde daha önce yapmıştık" dedi. Geçen yıl 27 Mayıs'ta Çatladıkapı'da inşaat çalışmalarının başladığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Almanya'da özel bir tünel kazma makinası yapıldı. Bu dev makina buraya getirildi, montajı tamamlandı. Bugün de tüneli kazmaya başlıyor" diye konuştu.

Bugün İstanbul Boğazı'nın altından lastikli araçların geçeceği tüp geçidin tünel delme işlemini başlattıklarını kaydeden Erdoğan, "Burada kullanılacak TBM makinasının bir özelliği var. Her gün yaklaşık 20 metre delme işlemi yapacak. İnşallah Asya'dan Avrupa'ya geçmiş olacağız. Önemli bir aşamanın başlangıcındayız . Tıpkı Marmaray'da olduğu gibi denizin altından gidiş gelişli tüp yerleştirecek. Lastikli araçların iki kıta arasında seyahat etmesini sağlayacağız" diye konuştu.

İstanbul trafi·ği·ni· rahatlatacağız

Avrasya Tüneli'nin tamamlanmasıyla iki kıta arasında 3. Köprüyle birlikte toplam 4 karayolu geçişi olacağını belirten Erdoğan, "İnşallah İstanbul'daki trafik nefes olacak. Köprü geçiş eziyeti bu inşaatlarla tarih olacak" diye konuştu. Projenin tamamlanmasıyla Kazlıçeşme Göztepe arasında 100 dakikada alınan mesafenin15 dakikaya ineceğini ifade eden Erdoğan, "Projenin toplam maliyeti 1 milyar 245 milyon dolar. Hem kendisini amorti edecek, hem yakıttan sağladığı tasarrufla ülkemize fayda sağlayacak. Çevreye en ufak bir zarar vermeyeceği gibi egzoz salınımını da sınırlayacağı için çevreye faydalı olacak. Tünelden ışığın görünmesini sabırsızlıkla bekleyeceğiz. İnşallah projenin tamamlanmasını göreceğiz. Yine birlikte açılışını da gerçekleştireceğiz" dedi. 

Göztepe-Kazlıçeşme 15 dakikaya inecek

Deniz tabanının altındaki çalışmalar; boyu 120 metre, ağırlığı ise 3 bin 400 ton olan ve proje için özel olarak tasarlanan ve Yıldırım Bayezid adı verilen Tünel Açma Makinesi ile gerçekleştirilecek. Avrasya Tüneli, Göztepe-Kazlıçeşme arasındaki yolculuk süresini 15 dakikaya indirecek.

İstanbul Boğazı'nın i·ki· yakasi i·lk kez karayolu tüneli·yle bağlanacak

İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi, Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Proje, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsayacak. Projenin 5,4 kilometrelik bölümünü deniz tabanı altına inşa edilecek olan iki katlı tünel oluştururken, Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak. İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken güvenli ve konforlu yolculuk imkânı sağlanacak. Proje yatırımı için Kamu hiçbir harcamada bulunmayacak, sadece inşaatı ve işletmeyi denetleyecek. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Tüneli kamuya devredilecek.Proje Yap-İşlet-Devret modeliyle, yaklaşık 1.3 milyar dolarlık finansmanla gerçekleştirilecek. Yatırım için 960 milyon dolarlık uluslararası kredi sağlandı. 285 milyon dolarlık öz kaynak Yapı Merkezi ve SK E&C tarafından temin edildi. 

Tünel açma maki·nasına özel i·si·m veri·ldi·

Yıldırım Bayezid adı verilen tünel açma makinesi, Almanya'da özel olarak üretildi. Deniz tabanı altında yapılan kazı çalışmaları, bu projeye özel olarak tasarlanan Tünel Açma Makinesi (Tunnel Boring Machine-TBM) ile gerçekleştiriliyor. Herrenknect tarafından Almanya'da üretilen TBM'nin montaj işlemleri Türkiye'de gerçekleştirildi. Anadolu yakasında çalışmaya başlayan Tünel Açma Makinesi, deniz tabanının yaklaşık 25 metre altından toprağı kazarak ve iç çeperleri oluşturarak ilerliyor. Günlük ilerleme hızı ise ortalama 8-10 metre olacak. TBM, bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri arasında 11 bar arın basıncı ile dünyada 2. sırada, 13,7 metre kazı çapı ile dünyada 6. sırada yer alıyor.

Makinenin zemini kazan, dengeleyen ve ön dökümlü segman parçalarını birleştirip tünel gövdesini oluşturan ana kalkan kısmı 13,5 metre boyunda olup arkasına bağlı tüm güç ve diğer birimlerini içeren 4 adet destek ünitesi ile birlikte toplam boyu 120 metreyi buluyor. Makinenin toplam ağırlığı ise 3 bin 400 ton civarında olup tek seferde bağlanan en ağır parçası 450 ton ile kesici kafasıdır.

Proje i·çi·n türk kore ortaklığıyla yeni· şi·rket kuruldu

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ), 2009 yılında İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesini gerçekleştirmek üzere kuruldu. Türkiye'den lider Yapı Merkezi ve Güney Kore'den SK E&C şirketleri, ATAŞ'ın ortaklığını oluşturuyor. Bu arada projenin ortağının Güney Kore'li bir şirket olmasından dolayı. Başbakan Erdoğan konuşmasında Güney Kore'de yaşanan gemi kazasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Kore halkına başsağlığı diledi.

İlginizi Çekebilir

Sevgililer Günü'nde Çiçekler Penti'den!

Penti, yeni koleksiyonunda yer alan çiçekli tasarımlarla Sevgililer Günü heyecanına ortak oluyor.


Krups Tam Otomatik Espresso Makinesi

Lezzetli bir kahveye ne dersiniz?


Yasin 25 Yıl Sonra İlk Kez Ayağı Kalktı!

27 yaşındaki Yasin Büyüksanık, doğuştan Serebral Palsi hastası. Yaşlı anne-babasının desteği ile hayatını devam ettiren Yasin, hareket kısıtlılığı çekiyor ve yürüyemiyor. Fonksiyon kazanmak için kol ve bacaklarından 4 farklı ameliyat geçiren genç adamı, hastalığının getirdiği zorluklar asla yıldırmadı. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Çabukoğlu’nun gerçekleştirdiği 3 ameliyatı sonrasında destek alarak olsa da ayakta durabilir hale gelen ve el ve bacaklarını daha rahat kullanabilen Yasin, 3. Kitabını çıkarak insanlar arasında bir bağ kurmak istiyor!


Avrupa’Nın En Büyük Espor Merkezinde, Büyük Kulüplerin De Katılımıyla League Of Legends Kış Mevsimi Başladı!

Riot Games’in efsanevi oyunu League of Legends’da, Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi heyecanı yeni evinde, yeni takımlarla başladı. 2019’da dopdolu bir sezon geçireceğimizin sinyalleri, yepyeni takımlar, göz alıcı transferler, 1.000 kişinin her hafta maçları canlı olarak izleyebileceği Riot Games Espor Sahnesi’nin duyurulmasıyla haftalar öncesinden verilmişti… İki gün süren ilk hafta maçlarının ardından Bahçeşehir SuperMassive, Beşiktaş ve Galatasaray Espor liderlik koltuğunu paylaştı.


Ytong Ytong’Dan Karayolları Ve Demiryolları İçin Gürültü Bariyeri

Yapı malzemesi sektörünün lider kuruluşu Türk Ytong, karayolu ve demiryolu kaynaklı trafik gürültüsünün çevrede yaşayanlara etkisinin azaltılması için, ekonomik ve çevreyle uyumlu bir çözüm olan Ytong Gürültü Bariyeri’ni geliştirdi.


Etiketler: avrasya tüneli, ataş, istanbul boğazı, yıldırım bayezıd, özkaynak yapı, istanbul

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.