7 Eylül 2019 Cumartesi 17:40

GÜNDEM

Basın Açıklaması 7 Eylül Özgür Karabat Ispartakule Gişelere Avm’Ye Hayır!

Sayın basın mensupları, kıymetli hemşerilerim;

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Avcılar ilçesi, Tahtakale Mahallesi, Ispartakule bulvarı noktasında B tipi otoyol tesisi projesi inşa edilecek. İşte bizler de bugün “ISPARTAKULE GİŞELERDE AVM’YE HAYIR!” demek için bir araya geldik.Ispartakule toplu konut kavşağına temas sağlayan bu projenin, bölgedeki yaşam kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyeceği kanaatindeyiz. Bununla beraber bölgede ciddi bir trafik yükünün oluşması da kaçınılmaz olacak. Bahse konu olan Proje, yaşamla iç içe planlanmış, kentin merkezine adeta bir hançer daha saplanıyor. İstanbul’a ihanet süreci iktidar eliyle sürdürülüyor. Baştan uyarıyoruz: Ispartakule, böyle bir yapılanmayı kaldıramaz!

Uyarıyoruz: Ispartakule bu denli detaylı bir yerleşim ağını karşılayamaz.

Sayın Basın mensupları, Bilindiği üzere TEM otoyolu uzun yıllar önce faaliyete başladı. Ispartakule gişeleri ise, Karayolları Genel Müdürlüğü, İBB ve TOKİ arasındaki protokolle 2009 senesinde hizmete alındı. Eski dönemde şehir dışı olarak kabul edilen bölge, şimdi kent içinde yerleşimin bir parçası haline gelmiş durumda. B tipi otoyol tesisi için düşünülen Ispartakule kuzey ve güney bölgesi eski tır parkı alanları, yoğun trafiğin ortasında kalıyor.2017 yılında, günlük ortalama araç geçiş sayısı 136.337 iken, 2019 yılının son çeyreğinde bu oran 170 bin araç seviyesine ulaşıyor. Görüldüğü üzere araç geçiş sayısında ciddi artış eğilimi söz konusu. Dolayısıyla bu projenin öngörüldüğü alan, şehrin kalbi konumunda.

Sayın Basın Mensupları;6001 sayılı kanun uyarınca, alanda yapılacak inşaat faaliyetleri İmar Kanunu’ndaki ‘’Yapı Ruhsatiyesi’’ ne bağlı değil. Aynı zamanda bunları imar planına işlenme şartı yok. Projenin kuzeyde kalan kısmı ‘’Karayolları Koruma Kuşağı’’ bandında kalırken güneydeki kısmı tamamen “Plansız”.

Tesislerin işletilmesine ilişkin prosedürlerin Karayolları güzergah planına işlenmesi yeterli oluyor. Toplam inşaat yoğunluğu 118.853 metrekarelik devasa bir projeden bahsediyoruz.

Sayın Basın Mensupları;Bu alan için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin PLANLARI VAR!Ispartakule için tarihi bir hata anlamına gelmesi muhtemel bu proje alanı, İBB açısından farklı anlamlar taşıyor. Öncelikle yapımı öngörülen B tipi otoyol tesisi projesi, İstanbul’un bütünsel planına uygun değil. İBB, TEM otoyolunu genişletmek istiyor. Toplu taşımaya, metroya asli öncelik vermek istiyor. Bu yolla beş yıl içinde kentin trafik sorununda bir rahatlama sağlanması hedefleniyor. Henüz hizmete açılamayan bütün raylı sistemlerin bu süre zarfında tamamlanması hedefleniyor. Burada 630 kilometrelik metro hattının devreye alınması ana gaye. Böylelikle, 15 milyon nüfusun 12.5 milyonu, yani %88’i yürüme mesafesinde metroya ulaşabilecek. Bu projeler tamamlandığında TEM üzerindeki megabüs seferleri, metrobüs ve diğer raylı sistemlerle entegrasyon sağlayacak.

İBB’nin planlarıyla bağdaşmayan Ispartakule B tipi otoyol tesisi projesi, kente faydadan zaten içinde çıkılmaz hale gelen sorunları daha da derinleştirecek!Öte yandan Karayolları Genel Müdürlüğü ile özel şirket arasında 27.06.2018 tarihinde imzalanan kira sözleşmesinde yıllık 8 milyon 100 bin lira kira bedeli yer alıyor. “Selway Outlet İstanbul” adı verilen bu proje, 65 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip. Dolayısıyla Karayolları Genel Müdürlüğü için rant, özel sektöre daha fazla kar anlamına gelen bu projenin yükünü yine vatandaş çekecek!

Sayın Basın Mensupları;Söz konusu projenin makro ölçekte İstanbul’a, mikro ölçekte Avcılar ilçesine ve Ispartakule bölgesine olumsuz yansımaları olacağı açık. Hizmet adı altında bölgenin yaşam kalitesini düşüren ve vatandaşa ağır külfetler getiren bu sürecin bir an önce durdurulması çağrımızı yineliyoruz.

Bölgeye kabus gibi çökecek projeye alan açanları, İstanbul’a devam eden ihanet sürecinin ve zihin orucunun son bulmasını talep ediyoruz. Bu yöndeki niyet ve kararlılığımızı bir kez daha sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyoruz.Saygılarımla

Özgür Karabat - CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili

İlginizi Çekebilir

Yeni Renault Captur Euro Ncap’Ten Beş Yıldız Elde Etti

Yeni Renault Captur, Euro NCAP güvenlik testlerinde en yüksek not olan beş yıldız aldı. B-SUV lideri Captur, en üst seviyede aktif ve pasif güvenlik sunuyor.


Zen G “Kıyak” Geçti!

ZEN-G “KIYAK” GEÇTİ!


Video New Holland, "Toplu Bakım Günü"Nde Türkiye'nin 81 İlinde 3 Bin 500 Traktörün Bakımını Gerçekleştirdi

6 Aralık 2019- Türkiye’nin lider traktör markası New Holland, Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda Toplu Bakım Günü gerçekleştirdi.


Süper Star Ajda Pekkan, Tebessüm Kahvesi’Nin Yıldızı Down Sendromlu Gençlerle Buluştu

Gerçekleştirdiği etkinliklerle engelleri ortadan kaldıran Üsküdar Belediyesi tarafından, bir sosyal sorumluluk projesi olarak tüm İstanbulluların hizmetine sunulan Tebessüm Kahvesi, Türkiye’nin süper starını ağırladı. Üsküdar Belediyesi Hizmet Binası’nda 2’ncisi açılan Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret eden Ajda Pekkan, down sendromlu gençlerle sohbet ederek, en sevilen şarkılarını onlarla birlikte seslendirdi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile Tebessüm Kahvesi’nin açılış kurdelesini kesen Ajda Pekkan, coşkulu alkışlarla karşılandı.


Çimentonun 9 Aylık Verileri Açıklandı

2019 YILININ İLK 9 AYINDA ÜRETİLEN ÇİMENTONUN YAKLAŞIK %20’Sİ İHRAÇ EDİLDİ


Etiketler: Ispartakule, İstanbul, için, Karayolları, tipi

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.