20 Nisan 2018 Cuma 10:05

GÜNDEM

Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ valilikleri ile Trakya Kalkınma Ajansı, Trakyalılar Vakfı ve Ruan Fuarcılık birlikteliğiyle bu yıl ilki düzenlenen “Trakya Tanıtım Günleri”, Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katıldığı açılış töreninde; eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Edirne Valisi Günay Özdemir ile milletvekilleri, belediye başkanları ve vatandaşlar yer aldı. Dört gün sürecek tanıtım etkinliğinin açılışında; Roman halk dansları misafirlere keyifli dakikalar yaşatırken, Kırklareli Ertuğrul Köyü’nün yaşları 40 ila 80 arasında değişen Cumhuriyet Kadınları Korosu, gösterdiği performansla alkış topladı. Türkiye'nin en eski belediye bandolarından Edirne Belediyesi Bandosu, misafirlerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
Başkentte Trakya Rüzgarı Esiyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Çavuşoğlu, Trakya'dan tanıtım amacıyla Ankara'ya gelenlerin, ülke sathındaki birlik ve beraberliğin daha muhkem hale gelmesine fırsat sağlayacağını belirterek Trakya'nın insanını, kültürünü tanıtacak etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti. Kırklareli Valisi Çiftçi, Trakya illeri olarak ilk kez Ankara'ya geldiklerini, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nin gastronomiden kültüre, tarihten doğaya bütün güzelliklerini Ankaralılarla buluşturduklarını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı Trakya'nın önemli bir coğrafya, tarım ve sanayi bölgesi olduğunun altını çizerek gerçekleştirilen bu girişimin önemine vurgu yaptı.

KAKAVA ŞENLİKLERİ, KIRKPINAR GÜREŞLERİ

Tanıtım etkinliği; Trakya’da Hıdırellez olarak adlandırılan ve kapı gıcırtısını oynama vesilesi sayan on binlerin hayat coşkusunu, sevinç gösterisini yansıtan Kakava Şenliği ve ateş gösterisi ile devam etti. Yerel klarnet üstatları, ezgileriyle dinleyenleri mest ederken, Edirne’nin Kırkpınar pehlivanlarının yağlı güreşleri de alanda canlandırıldı.

600 YILLIK SANAT ESERLERİ

4 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak etkinlikte; 15. yüzyılın ikinci yarısında Edirneli sanatkarların Türk-İslam sanatına kazandırdığı ve zamanla Osmanlı coğrafyasına yayılan yaklaşık 600 yıllık geçmişe sahip Edirnekâri sanatı eserleri, Karacakılavuz dokumaları, Tekirdağ cicim dokuması, Trakya'nın tatil beldeleri, Longoz Ormanları tanıtılıyor. Yörenin el emeği sabunları ile Tekirdağ köftesi, Edirne ciğeri, peynir helvası, badem ezmesi, meşhur Kavala kurabiyesi, yüzde 100 katkısız Trakya peynirleri ile sucukları, satır et, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescilli Meriç yer fıstığı, şifalı pancar pekmezi, çeltik, üzüm şırası, Uzunköprü köftesi, coğrafi işaretli hardaliye, süt ve süt ürünleri gibi bölgenin birçok yöresel lezzeti Ankaralıları bekliyor.

İlginizi Çekebilir

Michelin, Omsan Lojistik Ve Bp Türkiye Çalışanlarına Lastik Eğitimi Verildi

Bütün dünyada lastik ve lastik teknolojileriyle ilgili çözümler geliştirerek müşterilerine 360 derece hizmet sunan Michelin, 40’tan fazla ülkeye uluslararası karayolu taşımacılığı, 81 ile yurtiçi dağıtım hizmeti sağlayarak öncü lojistik hizmet sağlayıcıları arasında yer alan Omsan Lojistik’in filosunda enerji taşımacılığı yapan araçların bakımını üstleniyor. Omsan’ın filosunda yer alan ve bu kapsamda BP Türkiye için enerji taşımacılığı yapan araçlara hizmet veren Michelin Solutions, güvenlik ve lastik yönetimi konusunda verdiği eğitimlerle de farkındalık düzeyinde önemli artış sağlıyor.


Yepyeni Ve Güzel Bir Dünya, Kadın Hikayelerini Geçmişten Geleceğe Doğru Taşımakla Mümkün

Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı’nın ilki İstanbul’da yapılıyor


Fakir Hausgeräte'nin Yeni Mağazası Homecity Avm'de

FAKİR HAUSGERÄTE YENİ MAĞAZASI İLE


2019’Un Heyecanla Beklenen Festivali Sónar Istanbul’Un Biletleri Satışta...

Müzik, teknoloji ve yaratıcılık 8-9 Mart’ta 3. kez Zorlu PSM’de buluşuyor!


Eyüpsultan'ın 2019 Yılı Bütçesi Onaylandı

Eyüpsultan Belediyesi Meclisi, 2019 mali yılı bütçesini görüşmek ve karara bağlamak için toplandı.


Etiketler: Trakya, Edirne, Tekirdağ, Ankara, etkinlikte

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.