29 Mayıs 2019 Çarşamba 09:15

GÜNDEM

Bebeğinizin Zeka Gelişimi İçin İyotu Sofranızdan Eksik Etmeyin

Anne adaylarının 9 aylık heyecanlı bekleyişi sırasında sık yaşadıkları yorgunluk, göz kapaklarında şişme, saç dökülmesi, unutkanlık gibi sorunlar tiroid bezinin az çalışmasından kaynaklanabiliyor. Genellikle iyot eksikliğinden kaynaklanan tiroid bezinin az çalışması yani hipotiroidi annedeki etkilerinin yanı sıra çocukta gelişim ve zeka geriliği gibi çok daha ciddi sorunlara yol açabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Ferit Kerim Küçükler, “1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası” öncesinde hamilelikte iyot eksikliği ve hipotiroidi hakkında bilgi verdi.

Bebeğinizin Zeka Gelişimi İçin İyotu Sofranızdan Eksik Etmeyin
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İyot bebeğin beyin gelişimini destekliyor

Türkiye’de iyot eksikliğine bağlı guatr ve tiroid bezinin az çalışması yani hipotiroidi yaygın olarak görülmektedir. Tiroid hormon yapımında kullanılan iyot eksikliği hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı tiroid hastalıkları bebeğin kaybına kadar varabilen ciddi sorunlara neden olabileceği için hamilelik öncesi tiroid fonksiyon testleri değerlendirilmelidir. Gebelikte vücutta yaşanan değişimlerden bir tanesi de tiroid bezinin büyümesidir. Büyüyen tiroid bezi hem bebeğin hem annenin ihtiyacı olan tiroid hormonlarını sentezler. Bebekte başta beyin gelişimi olmak üzere büyüme hormonu etkisi de gösterdiği için çok önemli olan tiroid hormonlarının yeterli salgılanabilmesi için annenin bu dönemde normalden daha fazla iyot alması gereklidir.

İyot ihtiyacını doğru beslenmeyle giderebilirsiniz

Belirtileri göz ardı etmeyin

Tiroid bezinin çalışmasını TSH, T3 ve T4 hormonları ölçülerek değerlendirilmektedir. Annenin gebelik boyunca değişen hormonlarından tiroid hormonları da etkilenir ve bu hormonlar gebeye özgü değerlere göre yorumlanır. Tiroid hastalıklarının çoğu laboratuvar tetkikleri ile erken dönemde tespit edilebildiklerinden dolayı genellikle herhangi bir bulguyla yol açmamaktadır. Ancak farklı rahatsızlıklarla karıştırılabilen bazı belirtilere dikkat etmek erken teşhis için önemlidir.

Bebeğinizi kucağınıza alınca ilaçları bırakmayın

Hipotiroidi tedavisi genellikle ömür boyu sürmektedir. Fakat ilk defa gebelik döneminde ilaç kullanmaya başlayan hastalar tedavinin devamı konusunda doktorlarından görüş almalı, doğum sonrası ilaçlarını bırakmamalıdır. Hamilelik öncesi hipotiroidi nedeniyle ilaç kullanan anne adayları, gebe kalmaları durumunda tedaviye kesinlikle ara vermemelidir. Bu hastaların gebelik süresince ilaç dozlarında artış olacağından düzenli olarak her ay kontrollerini yaptırmaları önemlidir. Doğum sonrası ihtiyaç azalacağı için doz, gebelik öncesi gibi ayarlanır ve bebeğin 40’ı çıkınca yani doğum sonrası altıncı haftada tekrar kontrol yapılır.

Hipotiroidi tedavisinde ilaç kullanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gereklidir. İlaç sabah kahvaltıdan en az 30-45 dk. önce alınmalıdır. İlaç ile birlikte emilimi bozan mide ilaçları, demir, kalsiyum ve vitamin gibi ilaçlar kullanılacaksa, bu ilaçlar en az 4 saat sonra alınmadır. İlaç oda ısısında saklanmalı, buzdolabına veya mutfak gibi nemli bir ortama konulmamalıdır. İlaç her gün düzenli alınmalı, doz unutulduğunda o gün içerisinde mutlaka alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Budget Araç Filosu Kış Mevsimine Hazır

Türkiye’nin dinamik araç kiralama markası Budget, müşterilerinin kış mevsimi şartlarında güvenli seyahat edebilmeleri amacıyla filosundaki tüm araçları zincirinden, buz kazıyıcı ve antifrizli cam suyuna kadar tüm donanımları ile kışa hazırladı. Budget ayrıca isteyen müşterilerine kış lastikli araç kiralama opsiyonu da sunuyor.


Sindirim Sisteminizle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat!

Mide ağrısı ya da ishal gibi durumlarda toplumda yaygın olarak nane-limon, karbonatlı su içmek gibi geleneksel yöntemlerden yararlanılıyor. Halk arasında sindirim sistemi sorunları sıklıkla görüldüğü için tedavisi çok fazla önemsenmiyor. Oysa şikayetlerin uzun sürmesi durumunda doğal yöntemleri denemeye devam etmek yerine mutlaka uzman yardımı alınması gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Koray Tuncer, sindirim sistemiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.


Hamburgercilerdeki Eldivenlerin De Yıkanması Gerekiyor!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, son dönemde özellikle hamburgercilerde sık kullanılan siyah eldivenler hakkında açıklamalarda bulundu.


Trend Micro, Hibrit Bulut Güvenlik Sektörü’Nde Pazar Payı Lideri

Trend Micro Hakkında:


Basin Bulteni Bilira, İlk Lokal Ve Global Borsalardaki Yerini Aldı

Ethereum ağı üzerinde Türk Lirası ile desteklenen ilk stabil kripto para birimi olan BiLira, TRYB/TRY çiftiyle kripto para borsası Coiny Pro’da, TRYB/USD çiftiyle FTX Global’de listelenmeye başladı.


Etiketler: tiroid, bebeğin, için, gebelik, ilaç

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.