4 Mayıs 2019 Cumartesi 09:01

GÜNDEM

Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın

UCB Pharma Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle, ankilozan spondilit (AS) hastalığına dikkat çekmek amacıyla oluşturan Dünya AS Günü “Hareket Özgürlüktür” projesi kapsamında hazırlanan farkındalık filmi sosyal medyada yayındı. “Hayatınız Tesadüflere Kalmasın” mesajı taşıyan film, önemsenmeyen bel ağrısı ve genellikle bel fıtığıyla karıştırılan AS hastalığının, günlük yaşama olan olumsuz etkilerine dikkat çekiyor.

Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
Bel Ağrınızı Dikkate Alın Hayatınız Tesadüflere Kalmasın
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İç Hastalıkları Uzmanı ve Romatolog Prof. Dr. Süleyman Özbek, ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu hastalığın her 200 kişiden 1’inde görüldüğünü ve erken teşhisin tedavi sürecindeki en önemli etken olduğunu belirtiyor.

Türkiye’de her 200 kişiden 1’inde görülen ve halk arasında omurgayı tutan iltihaplı romatizma olarak bilinen ankilozan spondilit (AS), erken teşhis edilmemesi ve etkili tedavi uygulanmaması durumunda hareket kısıtlılığına, kalıcı sakatlıklara ve deformasyonlara neden olabiliyor. Toplumda çok fazla bilinmeyen ve genelde bel fıtığıyla karıştırılan hastalık hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü, Dünya Ankilozan Spondilit Günü olarak kabul ediliyor. Bu özel gün için, AS hastalığına dikkat çekmek amacıyla UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle bir video hazırlandı. “Hareket Özgürlüktür” projesi kapsamında “Hayatınız Tesadüflere Kalmasın” mesajıyla yayınlanan video, bel ağrısı sanılarak çok önemsenmeyen ağrıların daha ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor. Arka Sokaklar dizisiyle tanınan oyuncu Alp Korkmaz, farkındalık filminde bir AS hastasını canlandırıyor.

Ayrıca, proje kapsamında yayına alınan www.hareketozgurluktur.com sitesi üzerinden; hastalığın sebep ve sonuçlarına, günlük hayata olan etkilerine, tedavi sürecine dair birçok bilgiye detaylı şekilde ulaşılabiliyor.

AS Hastaları Erken Teşhis ve Doğru Tedavi ile Hareket Özgürlüğüne Kavuşabiliyor

Dünya Ankilozan Spondilit Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özbek, hastalığının en temel belirtisinin üç aydan uzun süren bel ağrısı olduğuna dikkat çekerek, AS hastalarının yaşadıkları tüm zorluklara rağmen erken teşhis ve doğru tedaviyle olumlu sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Özbek, “AS, bugün en sık görülen romatizmal hastalıklardan biri. Erken teşhisin hayati önem taşıdığı bu hastalık omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemleri etkiliyor. Geç teşhis edilirse ciddi sakatlıklara ve deformasyonlara neden oluyor. Bu da işgücü kaybı, yaşam kalitesi ve süresinde azalma demek. Bu sebeple, özellikle şiddetli bel ağrılarının önemsenmesi ve mutlaka bir romatoloğa görünmek gerekiyor. Toplumumuzda bu hastalık çok fazla bilinmediğinden genellikle teşhis konulamıyor ve tedavi süreci çok geç başlıyor. Bu da hastanın hayatını zorlaştırıyor. Biz, UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle oluşturduğumuz “Hareket Özgürlüktür” projesi ile erken teşhis ve doğru tedavinin önemine dikkat çekmeyi amaçladık” diye konuştu.

Daha Özgür Hayat Sizin Elinizde

Kampanyanın isminin AS hastaları da dahil olmak üzere tüm romatizma hastalarının hareketleri çok kısıtlandığı için özellikle “Hareket Özgürlüktür” olarak seçildiğini söyleyen Prof. Dr. Süleyman Özbek, projenin asıl amacının romatizmal hastalıkların daha fazla insanın hayatını zorlaştırmasına engel olmak olduğunu belirtti. Bel bölgesindeki ağrıların önemsenmesi ve mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Özbek, proje kapsamında hazırlanan videoda da buna vurgu yaptıklarını ve erken teşhisin, dolayısıyla daha özgür bir hayatın aslında hastanın kendi elinde olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir

İnovasyon Öncüsü 6000 Öğretmen Türkiye’Yi Dijital Geleceğe Taşıyacak

Microsoft Türkiye ve Bahçeşehir Koleji Londra’da gerçekleşen BETT UK 2020 Eğitim Teknolojileri Fuarı’nda yeni bir iş birliği duyurdu. Bu çerçevede Bahçeşehir Koleji'nde eğitim veren 6000 öğretmen dünya çapında geçerli teknoloji okuryazarlığı sertifikası alacak. Program, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde bir eğitim kurumu tarafından yürütülen en büyük sertifika projesi olması açısından ayrı bir önem taşıyor ve gençlerin teknolojiyle dönüşen dünyaya daha etkin hazırlanmasını hedefliyor.


Tommy Hilfiger Fashion Frontier Challenge Yarışmasının 6 Finalistini Açıkladı

Tommy Hilfiger, 2019 Tommy Hilfiger Fashion Frontier Challenge yarışmasının 6 finalistini açıkladı. Jürinin seçeceği iki katılımcı, önerdikleri projelerin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla toplam 150.000 € ile ödüllendirilecek.


Aston Martin Lagonda Finansman Desteği İle 36 Ay Vadeye Yüzde Sıfır Faiz

ASTON MARTIN LAGONDA FİNANSMAN DESTEĞİ İLE


Bülten Dünyanın En Büyük Crème De La Mer Enstalasyonu İstanbul Havalimanı'nda!

Mükemmel La Mer Deneyimi:


Tüsad'dan Corona Virüsü Bilgilendirmesi

Çin’in Wuhan kentinde yaşanan corona viral salgın haberlerine ilişkin açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösteren corona virüsü ile ilgili bilgilendirme yaptı


Etiketler: Özbek, erken, teşhis, Prof, fazla

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.