20 Kasım 2019 Çarşamba 09:20

GÜNDEM

Bel Ağrınızın Geçmesini Günlerce Beklemeyin

Alışveriş poşetlerini kaldırırken, koltuğu iterken veya yüz yıkama sırasında bile bel ağrıları yaşanabiliyor. Tek sebebi fıtık olmayan ve hayatı olumsuz yönde etkileyen bel ağrılarından ameliyat olmadan girişimsel tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkün olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Taşkaynatan, bel ağrılarında uygulanan tedaviler hakkında bilgi verdi.

Bel Ağrınızın Geçmesini Günlerce Beklemeyin
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bel ağrılarının yüzde 1,5-2’si ameliyat gerektiriyor

İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatının belirli bir döneminde bel ağrısı şikayeti yaşamaktadır ancak halk arasında bilinenin aksine bel ağrılarının tek sebebi fıtık olmayabilir. zorlanması, romatizmal rahatsızlıklar, iltihabi durumlar veya vücudun farklı bölgesindeki sıkıntılar belde ağrı olarak ortaya çıkabilir. Bel fıtığına bağlı olarak sinir kökünün etkilendiği durumlarda ağrının belde değil bacaklarda hissedilmekle beraber, bel fıtığının da içinde bulunduğu bel ağrılarının yaklaşık %1,5-2’sinde cerrahi tedavi gerekmektedir.

Ağrı ve güç kaybı görülebilir Bel ağrıları ihmal edilmemeli ve zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Şiddetli başlayan kişiyi hareketsiz bırakan, nefes alındığında dahi zorlanmaya neden olan, günlük hayatı sürdürmekte zorluğa neden olan ağrılarda bir uzmana başvurulması önemlidir. Bunun yanında çok şiddetli hissedilmeyen kişinin hayatını çok etkilemeyen ancak 2-3 gün süreyle geçmeyen bel ağrıları, daha önce yaşanan bel ağrısından farklı bir ağrının yaşanması durumunda, güç kaybı ya da bacaklarda his sorunu olduğunda hastaların zaman kaybetmemesi gerekmektedir.

Tedavi ağrının sebebine göre uygulanıyor

Bel ağrılarında ağrının nedeni çok farklı olabileceği için tedavi şekli de buna göre değişebilmektedir. Tedavide doğru bir yol izleyebilmek için doktor muayenesi ile radyolojik görüntülemelerin örtüşmesi gerekmektedir. Bel ağrılarında; fizik tedavi, nöroloji, cerrahi hatta psikiyatri gibi farklı branşlar tedavi uygulayabilir. Önemli olan sorunun kaynağının belirlenmesidir. Girişimsel tedavi yöntemleri; bel fıtığı hastaları, ameliyata uygun olmayan hastalar, fıtık harici gelişen ağrılar veya ileri yaş grubu hastalar gibi geniş bir yelpaze gurubunda kullanılabilir. Özellikle dinlenirken geçen ancak yüklenildiği zaman artan bel ağrılarında girişimsel yöntemlerle yapılan tedaviler daha olumlu sonuçlar verir. Ameliyathane ortamında ve hastalar uyanıkken uygulanan girişimsel tedavilerde yaşanan soruna göre uygulanan yöntem farklılık gösterebilir.

Tek seansta ağrılardan kurtulabilirsiniz

Bel ağrılarında hastanın durumuna göre epidural steroid enjeksiyonları, faset eklem enjeksiyonları, sakroiliak eklem enjeksiyon, radyofrekans uygulamaları, disk enjeksiyonları gibi girişimsel tedavi yöntemleri uygulanırken; bu yöntemlerde komplikasyon oranları düşüktür. Hastalar işlemden sonraki gün sosyal hayatlarına dönebilirken bazen tek bir enjeksiyon sonrası bile hastalar tamamen düzelmektedir.

Bel ağrıları için uygulanan girişimsel işlemler

Epidural steroid enjeksiyonları: Fıtığın sıkıştırdığı sinir kökünü rahatlatmak amacı ile fıtığın olduğu yere gerekli ilaçlar enjekte edilir. İşlem röntgen ışınlarının rehberliğinde gerçekleştirildiği için ilaç tam da problemin olduğu yere uygulanabilir. Uygulama sonrası hastalar yaklaşık 1 saat gibi gözetim altında kaldıktan sonra evlerine gönderilirler. Enjeksiyon sonrası bacaklarda bir miktar duyu değişiklikleri olabileceğinden aynı gün hastaların otomobil kullanılması önerilmez. Bunu dışında hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler.

Faset eklem enjeksiyonları: Omurganın arka bölümünde bulunan iki taraflı eklemlerin içine gerekli ilaçlar enjekte edilir. Toplam işlem 20 - 30 dakika kadar sürmekte ve enjeksiyon sonrası hastalar günlük hayatlarına dönebilir. Daha uzun süreli fayda elde etmek için bu eklemlerin sinirine radyofrekans uygulaması da gündeme gelebilir.

Sakroiliak eklem enjeksiyon:Pelvis yani leğen kemiğinde bulunan iki taraflı eklemin içine gerekli ilaçlar enjekte edilir. Klinik muayenede ağrının bu eklemden kaynaklanabileceği düşünüldüğünde tanı ve tedavi amaçlı enjeksiyon yapılır. Toplam işlem 20 - 30 dakika kadar sürmekte ve enjeksiyon sonrası hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir.

Radyofrekans uygulamaları: Elektrik akımları ile dar bir alanda ısı yoluyla geçici olarak siniri devre dışı bırakır. Omurgada faset eklem ağrılarında ya da kök basısı olan durumlarda kullanılabilir. Radyofrekans uygulamalarından sonra yaşanan düzelme genellikle diğer uygulamalardan daha uzun sürelidir hatta kalıcı faydalar elde edilebilir. Ağrıya neden olan sinirler genellikle küçük sinirlerdir ve devre dışı bırakılmaları sorunlara sebep olmamaktadır.

Disk enjeksiyonları: Omurgaların arasındaki diskler içine yapılan enjeksiyondur.

İlginizi Çekebilir

İbb Kamuda Bir İlke İmza Atıyor

11/12/2019


Microsoft Yeni Nesil Perakendeciliğe Işık Tutuyor

Bugün 25 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan ve 2020’de yüzde 10 büyümesi beklenen perakende sektörünün geleceği Microsoft Türkiye etkinliğinde ele alındı. Perakendede gelecek yıla damgasını vuracak olan IoT, yapay zekâ ve dijital dönüşüm senaryoları katılımcılarla paylaşılırken alanında uzman konuşmacılar başarı hikâyeleriyle sahnede yer aldı.


Küresel Gıda Sisteminin Çevre Ve Toplum Sağlığına Maliyeti 12 Trilyon Dolara Ulaştı

Küresel gıda ve tarım sistemlerinin piyasa değeri 10 trilyon doları bulurken, ekosistemlerde geri dönüşü olmayan zararlar ve kamu sağlığı harcamaları hızla artıyor. BCFN Vakfı'nın 10'uncu kez düzenlediği Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu'nda uzmanlar, çevresel zarardan toplum sağlığına kadar gizli maliyetin 12 trilyon dolara ulaştığına dikkat çekti. Mevcut sistemlerde yapılacak devrimle 5,7 trilyon dolarlık ekonomik getiri sağlanabileceğini belirten uzmanlar, paylaştığı yeni araştırmalarla 2030'a kadar her yıl 4,5 trilyon dolara varan yeni iş fırsatları yaratılabileceğini belirtti.


Raisa & Vanessa " 2020'De Yeni Kapsül Koleksiyon İle New York Moda Hafası'nda Olacağız"

DÜNYA ONLARIN TASARIMLARINI KONUŞUYOR


Teb, Makine Ve Kimya Endüstrisi Kurumu Çalışanlarına “Finansal Okuryazarlık” Eğitimi Verdi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), TEB Aile Akademisi ile toplumun finansal okuryazarlık seviyesini yükseltmek ve tasarruf bilincini geliştirmek için 2012 yılından bu yana Türkiye’nin en kapsamlı sosyal sorumluluk projesini yürütüyor. Bu kapsamda çeşitli kurum ve kuruluşlarla da işbirliğine giden TEB, son olarak Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) genel müdürlük yerleşkesinde Finansal Okuryazarlık eğitimi gerçekleştirdi.


Etiketler: hastalar, tedavi, ağrının, olan, ağrılarında

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.