14 Mayıs 2017 Pazar 13:19

MUTFAK

Beslenme tercihleri restoranları da değiştiriyor

Özgün tariflere ve yeni beslenme tarzlarına karşı merakın artmasıyla, giderek daha çok kişi hafif lezzetleri tercih etmeye başladı. Üstelik bu tercihler salata, kepekli tost, zeytinyağlı gibi klasiklerle de sınırlı kalmıyor; detoks çorba, avokadolu sandviç, buharda somon gibi tatlar da çok seviliyor. Dönerciden pideciye neredeyse her kategoriden restoran hafif tariflere menülerinde yer veriyor. Bugün Yemeksepeti’nde light, diyet, hafif olarak isimlendirilmiş ürünlerin sayısı 15 bini geçiyor.

Beslenme tercihleri restoranları da değiştiriyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Yaz döneminin yaklaşmasıyla form tutmak isteyenler tercihlerini daha hafif lezzetlerden yana kullanmaya başladı. Yemeksepeti’ndeki bu tarz ürünlerin sipariş oranı Nisan ayı itibarıyla kış ortalamasına göre yüzde 20 arttı.

15 bin tarifle yeni bir kategori doğuyor

Ancak bu dönemsel değişim bir yana, yeni ve özgün tariflerle büyük bir çeşitlilik sunmaya başlayan ‘hafif’ lezzetler, giderek daha çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bugün Yemeksepeti’nde light, diyet, hafif olarak isimlendirilmiş 15 binin üzerinde ürün bulunuyor.

Artık pideciler ve dönercilerde bile var
Yemeksepeti’nde satılan hafif ürünlerin yüzde 29’u salata ve yüzde 18’i tost kategorisinde yer alıyor. Fakat artık bu tarz tarifler neredeyse her çeşit mutfakta karşımıza çıkıyor. Örneğin yaratıcı çeşitleriyle pide ürünleri yüzde 12’lik payı ile bu listede üçüncü. En çok ilgi gören bir diğer kategori ise hafif lezzetlerin yüzde 5’inin sipariş edildiği döner.

Detoks çorba, avokadolu sandviç, buharda somon…

Akdeniz salatası, piliç ızgara, zeytinyağlı tabağı gibi klasikler, en çok tercih edilenler listesinde ilk sıralarda olsa da, artık onları ıspanaklı pide, kepekli döner dürüm, kepekli makarna gibi seçenekler takip ediyor. Ev yemekleri restoranlarında detoks çorba, kebapçılarda yağsız fırın mücver, büfe kategorisindeki restoranlarda ise avokadolu sandviç gibi son yıllarda şöhret kazanmış hafif tatları bulmak mümkün olabiliyor. Deniz ürünleri kategorisi de bu alanda bol seçenek sunuyor; en çok tercih edilenlerin başında ise somon balığının farklı tarifleri geliyor.

Hafif lezzetleri erkekler de seviyor
Yemeksepeti’ndeki hafif ürünlerin yüzde 52’sini kadınlar, yüzde 48’ini erkekler sipariş ediyor. Yaş ayrımına bakıldığında ise, 29 – 33 yaş arasındakilerin yüzde 30 oranıyla bu ürünleri en çok söyleyenler olduğu görülüyor.

Yüzde 13 daha fazla ödüyorlar
İster formuna dikkat etmek için olsun, ister lezzetini tercih etsin, isterse de yeni tarifleri deneme merakı olsun, bu ürünleri tercih edenler daha çok harcamaktan çekinmiyor. Hafif ürünlerin yer aldığı sepetlerin ortalama tutarları Yemeksepeti ortalamasının yüzde 18 üstünde seyrediyor.

Yemeksepeti hakkında
Türkiye’nin ilk ve en büyük online yemek siparişi sitesi olan Yemeksepeti, 2001 yılında kuruldu ve 2015 Mayıs itibariyle dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero bünyesine katıldı. Bugün itibariyle 66 ilde, 13.000’in üzerinde üye restoran ve günde aldığı ortalama 180 bin siparişle, milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.

İlginizi Çekebilir

İlhan Erdal “Emlak Bankası Kurulmalı”

İlhan Erdal“Emlak Bankası Kurulmalı”


Eyüpsultan Belediyesi Tarafından “Her Yerde Spor, Herkese Spor” Sloganıyla Düzenlenen Okullar Arası Basketbol Turnuvası Sona Erdi.

Turnuvada, ilçede bulunan 44 okuldan 528 öğrenci, genç erkek, genç kız, yıldız erkek, yıldız kız, küçük erkek, küçük kız ve minik erkek olmak üzere 7 ayrı kategoride mücadele etti.


Acer’A 13 Red Dot Design 2018 Ödülü!

Red Dot jürisi Acer’ın geniş ürün portföyündeki dizüstü bilgisayarları, projeksiyon cihazları ve kulaklıklarının başarılı tasarımlarını ödüllendirdi


Dimes Masalsı Festivale Desteğini Genişletti

20 Nisan 2018


Sırtüstü Yatmak Bel Ağrısı Sebebi

İstatistiklere göre toplumda çok yaygın görülen ve hemen hemen herkesin hayatının herhangi bir döneminde yaşadığı sağlık sorunlarının başında bel ve sırt ağrıları geliyor. Özellikle son yıllarda bel ve sırt bölgelerinde görülen ağrılardaki artışın en önemli nedeninin hareketsiz yaşam tarzı ve kilo artışı olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, “Bunun sonucu olarak bel ve sırt kasları zayıflayarak bel bölgesine binen yük artıyor. Bel ve sırt ağrısından korunmak, tedaviden çok daha kolay” dedi.


Etiketler: yüzde, Yemeksepeti, hafif, tercih, daha

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.