5 Kasım 2017 Pazar 18:13

GÜNDEM

Bilgi Toplumu ve Bilgi Güvenliği

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ülkemizi Bilgi Çağı’nda nasıl bir gelecek bekliyor?Bilişim ve iletişim teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor. Teknoloji kullanımı Türkiye’de oldukça yaygın. Halkımız teknolojiyi kullanmayı seviyoruz. Dileriz ki gelecekte bu teknolojilerin önemli bir kısmı da halkımızca, ülkemiz tarafından üretilir. Atı evcilleştirerek dünyayı mobilize eden atalarımız gibi belki de yeni bir mobilizasyon dalgasını yine biz oluştururuz. Bilgi toplumu yolunda ilerleyen Türkiye’de siber saldırılar da hızla artıyor. Bilgi güvenliği, siber güvenlik zararlıları sorunlarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor! Teknoloji kolaylıkların yanında sorunlarıyla da gündemimizde olacak. OECD Bilgi Sistemleri Güvenliği Rehberi ile tanıştığımız sistematik bilgi güvenliği yaklaşımının üzerinden çok zaman geçti. Siber saldırılara karşı ne yapacağız? Ülkemizi Bilgi Çağı’nda nasıl bir gelecek bekliyor? Bilgi Çağı’nda ülkemizin bilgi varlıklarını nasıl koruyacağız? Bilgi güvenliği konusunda çalışacak siber güvenlik uzmanı, siber güvenlik danışmanı, bilgi güvenliği uzmanı, bilişim güvenliği uzmanı, bilişim güvenliği danışmanı, bilgi güvenliği danışmanı var mı? Kısaca bu alanda çalışacak insan kaynağımız hem sayısal olarak hem de yetenek ve beceri olarak yeterli midir?Bilgi Güvenliği Nedir? Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Neler İçerir?Bilgi güvenliğinin temel ilkelerini sayarak bilgi güvenliğini tam olarak ifade edebiliriz: Bilgi güveliği, bilginin bütünlüğü, gizliliği, sürekliliği, erişilebilirliğini sağlamaktır. Başka bir deyişle bilgi güvenliği bilginin yetkisiz erişime, ifşaya, bilginin değiştirilmesine, manüple edilmesine karşı alınacak önlemlerle bilgi güvenliği zafiyetlerini ortadan kaldırmak için kurulan sistem olarak da tanımlanabilir. Günümüzde bilgi varlıklarını korumak en önemli görevimizdir. Bilgi güvenliğinin en önemli unsurları, gizlilik, bütünlük, kullanılabilirlik, doğruluktur. Türkiye çok önemli bir karar vererek kritik altyapı sektörleri olarak göreceğimiz: Enerji sektörü, Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, Ulaştırma ve trafik, sağlık, kamu hizmetleri altyapıları, finans sektörü gibi alanlarda bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulmasını tavsiye etmiştir. Hatta bu sektörlerden bazılarında ISO 27001 standardı alınması zorunlu getirilmiştir.

Bilgi toplumu olma yolundaki Türkiye’de bilgi yönetimi, bilgi güvenliği, siber güvenlik konularında çalışacak daha çok bilgi güvenliği uzmanı, bilgi güvenliği danışmanı, siber güvenlik uzmanı, siber güvenlik danışmanı, bilişim güvenliği uzmanı, bilişim güvenliği danışmanına ihtiyacımız var. Hatta bilgi güvenliği, siber güvenlik alanında uzmanlaşmış siber güvenlik şirketi, bilgi güvenliği danışmanlığı firmalarına ihtiyacımız var.


Kaynak: vmi Danışmanlık

İlginizi Çekebilir

Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, 17 18 Ekim 2018 Tarihinde, Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu Merkez Binası’Nda Gerçekleşecek Olan Iscturkey 2018 Etkinliğine İlgi Duyan Herkesi Davet Ediyor.

ISC TURKEY 2018 konferansının da Blok Zincir Teknolojisi çerçevesinde bu alanda oluşan yeni gelişmeler, değişimler ve Yapay Zekâ ve Nesnelerin İnterneti alanında gerçekleşebilecek siber saldırılar ve bu saldırılara karşı alınabilecek önlemler uzmanlar tarafından değerlendirilecektir.


Volvo Rijit Kamyonlarını Tanıttı

Müşteri deneyimi


Katkısız, Bol Sebzeli Oyun Hamurları Makarna, Lütfen!’De

Tuğba Bayburtluoğlu


Artemis’İn Desteklediği Tuğrul Burak Koçulu Spor Kulübü’Nün Otizmli Sporcusu Rıdvan Yalçın 100 Metrede Türkiye Birincisi Oldu

OTİZMLİ SPORCULAR MADALYAYA KOŞUYOR


Katmerciler Silobas Ve Adr’Li Tankeriyle Beton İzmir 2018 Fuarında Basın Bülteni

Türkiye araç üstü ekipman sektörünün lideri ve Ege Bölgesi’nin en büyük şirketlerinden Katmerciler, Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından düzenlenen Beton İzmir 2018 Fuarına katılarak, beton ve inşaat sektörüne yönelik araçlarını tanıtacak.


Etiketler: güvenliği, Bilgi, bilgi, siber, güvenlik

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.