13 Ekim 2014 Pazartesi 14:58

TASARIM

Bir Yapının Anatomisi: "Sancaklar Camii"

Mimarlık ve tasarım alanında faaliyet gösteren yaratıcı medya prodüksiyon ekibi SGMStudio, EAA – Emre Arolat Architects tasarımı Sancaklar Camii için bir kısa belgesel filme imza attı. Yapının iskeletten kabuğa şekillenişini her adımında takip eden ve kullanıma açılışı sonrası ziyaretçiyle etkileşimini görselleştiren “Sancaklar Camii” filminin prömiyeri Prag Mimarlık Haftası’nda yapıldı.

Bir Yapının Anatomisi:
Bir Yapının Anatomisi:
Bir Yapının Anatomisi:
Bir Yapının Anatomisi:
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
SGMStudio (Sarraf | Galeyan | Mekanik ), EAA - Emre Arolat Architects tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin İslam ibadet yapıları stoğu içinde sayılı ve belki de en çarpıcı çağdaş mimarlık örneklerinden biri olan Sancaklar Camii için bir kısa belgesel filme imza attı. SGMStudio’nun ilk kez Prag Mimarlık Haftası’nda prömiyeri yapılan “Sancaklar Camii” filmi, 12 Ekim tarihine kadar EAA sergisinin parçası olarak Prag’da gösterimde kalırken, eş zamanlı olarak internetten de izlenmeye ve paylaşıma açıldı.

1. İstanbul Tasarım Bienali “Musibet” sergisi açılış filmi, Sokak Bizim Derneği “Kaldırım Nerede?” kampanyası videoları ve Beyoğlu Sineması için hazırladığı tanıtım filmiyle adını duyuran medya prodüksiyon ekibi SGMStudio, Sancaklar Camii’nin, temel atımından ziyaretçiyle buluşmasına kadarki tüm biçimlenişini her adımında takip ederek, çelik, beton ve taşın bir ibadet yapısına dönüşme sürecini “Sancaklar Camii” filmiyle görselleştirdi.

Sancaklar Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin tarihselci yapı tipolojileri hükümranlığındaki güncel İslam ibadet yapıları arasından modern bir üretim olarak sıyrılan Sancaklar Camii, SGMStudio tarafından iki yılı aşkın bir süreçte kameraya alındı.

Doğal ile Yapay Arasındaki Uyumlu Gerilim…

Sancaklar Camii’nin “doğal olan ile insan üretimi arasındaki gerilimden” beslenen mimari yaklaşımını, mimarlığın alışılmış temsil araçlarından farklı bir medya aracılığıyla, ‘film’ ile yeniden üretmeye girişen SGMStudio ekibi, inşa sürecinde yapının tanık olduğu mevsim döngülerini, anlatısının omurgasına yerleştiriyor.

“Sancaklar Camii” filmi, yapının iskeletten kabuğa ve bir ibadet mekanına dönüşümünü, proje arazisinin etkileyici peyzajının Sancaklar Camii’ni kucaklayan akışkan yapay peyzajla iç içe geçişini ve yapıyı tanımlayan zarif ve mağrur geometrinin insanla ve ibadetle buluşmasını, akar görüntü üzerinden ve belgelesel niteliklerle izleyiciye aktarıyor. Film, mevsim geçişleriyle birlikte değişen insan hareketliliğini ve caminin konumlandığı peyzajın organik dönüşümünü Sancaklar Camii’ne bir fon olarak değil, onun şekillenişinin bileşeni olarak görselleştiriyor. SGMStudio, Sancaklar Camii’nin alışılmışın dışında ve çarpıcı mekansal hissiyatını, aynı yapının kendisi kadar duyarlıklı bir görsel dille seyirciyle buluşturmayı hedefliyor.

24 Aya Yayılan 35 Günlük Çekimin Teknik Detayları…

SGMStudio “Sancaklar Camii” filmi için, 24 aya yayılan toplamda 35 günlük bir çekim programıyla çalıştı. Doğal koşullar yüzünden kış aylarında ulaşamadığı inşaat alanının karlar altındaki görselleri, SGMStudio tarafından bilgisayar ortamında ve fotoğraf manipülasyonu, matte painting, 3 boyutlu efektler ve compositing teknikleriyle canlandırıldı.

Hem sert hatlı timelapse çekimler hem de NTSC standardı 30 kareden, sinematik 24 kareye yavaşlatılmış hafif akar görüntülerle görsel bir anlatım izleğine oturtulan inşaat süreci, caminin mühendislik ve teknik odaklı uygulamasıyla huşu ve huzur odaklı sanatsallığı arasındaki gerilimi, kurgu temposu üzerinden aktarmayı amaçladı.

Filmin özgün müziği, yapının modern çehresiyle İslami referanslarını ortak bir çatı altında topladı. Klasik Batı müziği ve oryantal neyi bir araya getiren çalışmada, inşaatın yoğun temposu ile ibadetin dingin ferahlığı bir arada tutuldu. Su ve rüzgar seslerinin de yardımıyla filmdeki karelerin tempolarını ve hislerini yönlendiren müzikte, ney de dahil olmak üzere tüm enstürmanlar tamamen dijital ortamda bir araya getirildi.

Sarraf | Galeyan | Mekanik Hakkında:


SGMStudio (Sarraf | Galeyan | Mekanik ) Ağustos 2012′de Emine Seda Kayım, Erhun Erdoğan ve Memduh Can Tanyeli ortaklığında kuruldu. Her bir ortağın uzmanlık alanlarıyla ilgi alanlarının kesişiminden doğan disiplinler arası bir çalışma sahası yaratan SGMStudio, mimarlık ve tasarım disiplinleri için yayın ve içerik, ses ve müzik ile fotoğraf ve filmin verimli, doyurucu işbirliği alanından beslenen multimedya işleri tasarlamak ve üretmek üzere yola koyuldu.

2011 yılında Ağa Han ödüllü İpekyol Tekstil Fabrikası’nın bir gününü konu alan filme imza atan ekip, 1. İstanbul Tasarım Bienali “Musibet” sergisi açılış filmiyle adını duyurdu. Kent, mimarlık ve tasarım sorunlarına odaklanan çeşitli sivil toplum kuruluşlarına kampanya desteği verdi ve yurtiçinde çok sayıda üniversitede mimarlık ve medya arakesitinde atölyeleri yürüttü.

SGMStudio’nun süregelen işleri arasında, yine EAA imzalı Antakya Müze & Otel projesinin uzun metraj belgeseli bulunuyor. Ekibin “Bir gün herkes 1,5 dakikalığına kahraman olacak” başlıklı interaktif yerleştirmesi ise 1 Kasım 2014 tarihinde açılacak olan 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde görücüye çıkacak.

İlginizi Çekebilir

Hero Baby’Den Sağlıklı Besleyen Organik Kavanoz Mamalar

Türkiye’nin lider bebek mama markası Hero Baby, organik kavanoz serisi ile gelecek nesillere küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmayı hedefliyor. Türkiye’de organik tarım ile yetiştirilen meyve sebzelerle üretilen organik kavanoz mamaları, bebekleri için ek gıda dönemine geçiş yapan ailelere sağlıklı ve besleyici alternatifler sunuyor.


Pepsi'nin Sunduğu Uefa Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreninde Imagıne Dragons Futbol Severlerle Buluşuyor!

PEPSİ'NİN SUNDUĞU UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ AÇILIŞ TÖRENİNDE IMAGINE DRAGONS


Türk Mobilyaları Dünyanın Üç Kıtasında

Özenle seçilmiş dairelerinde konaklama hizmeti veren Blueground, dünya çapında tüm dairelerini Türkiye’den temin ettiği mobilya, tekstil ürünleri ve aksesuarlarla eşyalandırıyor. Yeni açılacağı pazarlarla birlikte 2019 yılında mobilya ihracatını 40 milyon TL’ye çıkarmayı hedefleyen şirket, misafirlerine hem estetik hem de akıllı yaşam alanları yaratıyor.


Genç Tasarımcılar Deri, Tekstil Ve Konfeksiyon Sektörleri İle Buluşuyor

Özgün tasarlanmış koleksiyonlar hazırlayarak, daha katma değerli ürünler ihraç etmek isteyen deri, tekstil ve konfeksiyon ihracatçıları “DESIGNDAYIZMIR’19” etkinliğinde güçlerini birleştirdi.


Ptt'den Aps Kurye Ve Posta Kargosuna Yüzde 30 İndirim Fırsatı

PTT AŞ’DEN RAMAZAN BAYRAMI VE BABALAR GÜNÜNE ÖZEL İNDİRİMİ SÜPRİZİ


Etiketler: SGMStudio, Emre Arolat Architects, Sancaklar Camii

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.