24 Eylül 2015 Perşembe 14:36

GÜNDEM

Bodrum'da Bayramın İlk Günü Sel Felaketinin İzleri Silinmeye Çalışılıyor (2)

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bodrum'da Kurban Bayramı'nın ilk günü, dünkü sağanak yağmur sonrası oluşan sel kabusunun izleri silinmeye çalışılıyor. Hummalı bir temizliğin yapıldığı kentte hasarın büyük olduğu kaydedildi. Kentte zarar gören yerlerde inceleme yapan TMOBB Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Hamdi Erdoğan, felaketi kader olmaktan çıkarmak için acil olarak dereler için ıslah projelerinin hazırlanması gerektiğini söyledi.


Geçen salı günü salı akşamı Bodrum'da etkili olan sağarak yağmur, bayram tatili nedeniyle nüfus yoğunluğu artan kentte üç saat sürdü. Gökçeler dağından gelen sel suları, kent kurulduğunda dere olan cadde ve sokakları doldurdu. En kalabalık günlerini yaşayan Bodrum'da sel suları önüne gelen motosiklet, otomobil ne bulduysa denize doğru sürükledi. Araçlar üst üste bindi, kaldımlar, asfalt yollar mahvoldu. Evlere ve işyerlerine su doldu. Sel sonrası kentte hummalı bir temizlik çalışması başladı. Yaklaşık 450 otomobil, 380 motosikletin sürüklenerek hasar gördüğü ve 1000'e yakın ev ve işyerini suların bastığı belirtildi. 124 cadde ve sokakta asfalt yol zarar gördü. 8 köprü, kullanılamaz hale geldi. 20 milyon liraya varan zararın oluştuğu kaydedildi.


Felaketten en çok etkilenen yerlerden Dere Sokak'ta emlak ofisi bulunan 42 yaşındaki Zuhal Cenikli, "Her yağmurda ofisimiz akvaryuma dönüyor. Yetti artık, kendi mülkümüz olduğu için ayrılamıyoruz. Dere yataklarının önünü kapatan resmi kurumlar var. Örneğin İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün altındaki dere yatağının mazgalları demirlerle kapatılıyor. Suyun akışını engelledikleri gibi bu sokakta yapılan yolun altındaki su giderlerinin de büyüklüğü yeterli olmadığı için gördüğünüz gibi asfalt ortadan ikiye bölünüp, çukurlar açılıyor. Otomobiller içine düşüyor, tedbir alınması için ille de toplu ölümlerin olmasını mı bekliyorlar?" dedi.


'ÖNLEM ALINMALI' ÇAĞRISI

Dere Sokak'ta inceleme yapan TMOBB Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Hamdi Erdoğan, "Bu konuyu yıllardır söylüyoruz. Dere yataklarına ev ve işyeri yapmayın diye. Ancak bunun aksine dere yataklarına villalar, tatil siteleri hatta oteller kuruyorlar. Bu yetmiyormuş gibi o dereleri ıslahını da yapmıyorlar. Özellikle etrafı boşaltılamayacak durumda olan örneğin şehir içinde felaketin yaşandığı; Dere Sokak, Hamam Sokak, Üç Kuyular Caddesi'nde sokak altından geçen menfez ve su akıntı yollarının çok daha büyük en azından yolun büyüklüğü kadar olması için acil ıslah projeleri hazırlanmalı. Buna tek başına belediyenin maddi gücünün yetmesi mümkün değil. O nedenle turizmden milyarlarca dolar döviz girdisi sağlayan devletinde bir an önce Bodrum derelerinin ıslahı için mega projelere destek vermesi şart. Aksi takdirde cennet turizm ilçesinin adı bu tür felaketlerle anılmaya devam eder. Mimarlar odası olarak her türlü teknik desteği vermeye hazırız" dedi.


HASAR ÇOK BÜYÜK

Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon, "Olayın yaşandığı akşamdan itibaren yaklaşık 500 işçimizle uyumadan çalışıyoruz. Maddi zarar tahmin edilenlerin çok çok üzerinde, alt yapının yüzde 70'i, arıtma tesislerinin tamamı zarar gördü. En büyük tesellimiz can kaybı olmaması. Yıllardır Bodrum'un bir dünya markası olduğunu ve sorunlarının yalnız başına çözecek gücü olmadığını söylüyoruz. Turizm sezonunun ortasında yaşanan bu felaket, olumsuz görüntülere neden oldu. Bayram ve Ekim ayının sonuna kadar sürecek turizm sezonu için Bodrum'u eski haline döndürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz" dedi.


İlginizi Çekebilir

Denetim Komitelerinin Gündemindeki 8 Başlık

KPMG Türkiye, 2019’da denetim komitelerinin karşılaşabileceği olası konuları ve komitelerin gündeminde dikkate alınması gereken 8 başlığı listeledi


Sergi Duyurusu Çıldır Gölü Üzerinde Sergi;Soğuktan Etkilenen Karslı Kadınların Cilt Hikayesi...

Türkiye’de Bir İlk Bioderma’dan Çıldır Gölü Üzerinde Sergi; Soğuktan Etkilenen Karslı Kadınların Cilt Hikayesi!


Baharda Karaca İle Yenilenin

Karaca, baharın gelişini üç farklı tema ile karşılıyor


Samsung Galaxy M20 N11.Com’Da Ön Siparişe Açıldı

E-ticaret platformu n11.com, Samsung’un yeni telefon modeli Galaxy M20’yi ön siparişe açıyor. Hindistan’da stokları 3 dakika içerisinde tükenen Samsung Galaxy M20, 6.3 inç Full HD+ Infinity-V ekranı ve Octa-Core (1.8GHz Quad + 1.6GHz Quad) işlemcisiyle geliyor.


Workup Girişimcilik Programı’Nın 4. Dönemi Başladı

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı’nın 4. dönemi başladı. Ülkemizde girişimcilik ekosistemini büyüterek katma değerli iş modellerinin hayata geçirilmesine yardımcı olmak amacıyla 2017 yılının Mayıs ayında başlatılan program, 4. döneminde 12 yeni girişim ile yoluna devam ediyor.


Etiketler: Bodrumda, Bayramın, İlk, Günü, Sel, Felaketinin, İzleri, Silinmeye, Çalışılıyor

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.