17 Temmuz 2019 Çarşamba 11:10

GÜNDEM

Boehrınger Ingelheım Ve Dundee Üniversitesi’Nden Kanser Tedavisine Yönelik Önemli Gelişme

Ingelheim, Almanya, Temmuz 2019 – Boehringer Ingelheim ve Dundee Üniversitesi, kansere neden olan temel proteinleri hedefleyerek yok eden yeni ilaçlar geliştirmek amacıyla başlattığı iş birliğinin kapsamını genişletti. Bu ortak çalışma; Boehringer Ingelheim'in farmasötik uzmanlığını kullanarak kanser hastalarına yenilikçi ilaçlar sunma konusundaki taahhüdünü ve “Proteoliz Hedefleyici Kimeralar” (PROTAC'lar) isimli molekülleri tasarlama alanındaki öncülerden biri olan Dundee Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Profesör Dr. Alessio Ciulli’nin uzmanlığını bir araya getiriyor.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

PROTAC'lar, geleneksel tıbbi kimya yaklaşımlarının başarısız olduğu inatçı kanser hedeflerini yok etme potansiyeli olan yeni bir ilaç adayı sınıfını temsil ediyor ve hücrenin doğal imha sistemini (ubikitin-proteazom) kullanarak çalışıyor. Hastalığa neden olan aday proteinler, önce “ömrü dolmuş” proteinler olarak etiketleniyor ve ardından proteazom tarafından parçalanıyor.

Boehringer Ingelheim Avusturya Araştırma Merkezi Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Darryl B. McConnell, iş birliğiyle ilgili; “PROTAC'lar, eskiden ‘ilaç uygulanamaz’ olarak kabul edilen kanser hedeflerine ulaşarak onları yok edebilen bir tedavi yöntemidir. İş birliğimiz, bu yeni ilaç sınıfını hastalara sunmak için devam edecek. Hızlı ilerleme kaydeden ortak ekibimiz, ulaştığı ilk kilometre taşıyla hedeflerimizi başarma açısından sağlam bir temel attı” dedi.

2016 yılında iş birliğinin başlamasından ve 2018'de yaşanan önemli bilimsel gelişmelerden bu yana PROTAC'ların uygulanması çarpıcı bir şekilde arttı. Ekipler; doğası gereği zorlayıcı olan ve büyük ölçüde deneysel olması nedeniyle yavaş ilerleyebilen araştırmaları hızlandırabilmek için sağlam bir temel olarak yapı tabanlı bir tasarım yaklaşımı geliştirdi.

Boehringer Ingelheim aynı zamanda, dünyadaki PROTAC araştırmalarını artırmak amacıyla Dundee Üniversitesi'nce geliştirilen “MZ-1” isimli protein bozucu bileşiği 2018 yılında opnMe portalı üzerinden ücretsiz olarak sundu. Bu girişimin başarısı doğrultusunda daha fazla PROTAC molekülünün opnMe portalı üzerinden sunulması hedefleniyor.

Her yıl 20 binden fazla hastada tümörlerin artmasına neden olan proteini parçalayan ilk PROTAC üretildi

Son olarak Nature Chemical Biology dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; üzerinde çalışılan bu yeni yaklaşım sayesinde, her yıl 20 binden fazla yeni hastada tümörlerin artmasına neden olan ve ilaçların şu ana dek başarısız olduğu SMARCA2 isimli proteini parçalayan ilk PROTAC'ı üretildi.

Dundee Üniversitesi Kimyasal ve Yapısal Biyoloji Bölümü Başkanı ve tıbbi kimya alanında “2016 RSC Capps Green Zomaya Ödülü” sahibi Profesör Dr. Alessio Ciulli, “Çalışmalarımızın kapsamının genişlemesi, iş birliğimizin gelişiminde önemli bir kilometre taşı oldu. Elde ettiğimiz bilimsel gelişmeler, daha önce başka yaklaşımlarla ilaç uygulanamayan yüksek değerli kanser hedeflerinin yok edilmesinde bir sonraki aşamaya geçebilmesini sağlıyor” dedi.

Boehringer Ingelheim, devam ettiği tüm araştırma ve iş birlikleriyle hastalar için olağanüstü değer sağlayan yenilikçi tedavi yaklaşımları geliştirmeye odaklanıyor. Şirket, bunu başarmak için dış inovasyon taahhüdünü arttırıyor ve dünya çapında en iyi akademik ve sektörel ortaklarla çalışıyor. Büyüyen akademik iş birlikleri ağı, şirketin gelecekte devrim yaratacak ilaçlar için yeni yollar açabilecek bilimsel gelişmelere odaklandığını gösteriyor.

Boehringer Ingelheim Hakkında:

Araştırma odaklı ilaç şirketi Boehringer Ingelheim, insan ve hayvan sağlığını ve yaşam kalitesini geliştirme hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Bu hedefe giden yolda özellikle halen yeterli tedavi seçeneğinin bulunmadığı hastalıklara odaklanan şirket, hastaların yaşam süresini uzatacak yenilikçi tedaviler geliştirmeye yoğunlaşıyor. Boehringer Ingelheim, hayvan sağlığı alanında ise gelişmiş koruyucu tedavilerle öne çıkıyor.

Kurulduğu 1885 yılından günümüze aile şirketi kimliğini sürdüren Boehringer Ingelheim, insan ve hayvan sağlığı alanlarında ilaç sektöründeki ilk 20 şirket arasında yer alıyor. Boehringer Ingelheim, 50.000’i aşkın çalışanıyla insan sağlığı ilaçları, hayvan sağlığı ve biyofarmasötikler olmak üzere üç iş alanında inovasyonlara imza atarak değer yaratmaya devam ediyor. 2018 yılında yaklaşık 17,5 Milyar Euro net ciro elde eden Boehringer Ingelheim, 3,2 Milyar Euro ile net satışlarının yüzde 18,1’ine tekabül eden tutarı Ar-Ge harcamalarına ayırıyor.

Boehringer Ingelheim, bir aile şirketi olarak, planlarını gelecek nesilleri de düşünerek yapıyor ve uzun soluklu başarıya odaklanıyor. Şirket bu doğrultuda kendi kaynaklarıyla organik büyümeyi hedeflerken bir yandan da araştırma alanında iş birliklerine ve stratejik ortaklıklara açık bir yaklaşımı benimsiyor. Boehringer Ingelheim yaptığı her işte insanlığa ve çevreye karşı sorumluluk ilkesiyle hareket ediyor.

Boehringer Ingelheim hakkında daha detaylı bilgiye internet sitesinden (www.boehringer-ingelheim.com.tr) veya faaliyet raporundan (http://annualreport.boehringer-ingelheim.com) ulaşabilirsiniz.

Dundee Üniversitesi hakkında:

Dundee Üniversitesi, 2014 Araştırmada Mükemmeliyet Çerçevesine (Research Excellence Framework) göre biyolojik bilimler alanında Birleşik Krallıktaki en iyi üniversite konumunda bulunuyor. Eğitim ve araştırma kalitesiyle uluslararası arenada tanınan Dundee, toplum genelinde yaşamları değiştirmeyi temel misyonu olarak benimsiyor. Üniversite, 17 binden fazla kayıtlı öğrencisiyle Dundee’nin İskoçya’daki en öğrenci dostu şehir olmasını sağlıyor. Biyoteknoloji sektörü için önemli bir merkez haline gelen Dundee Üniversitesi, günümüzde yerel ekonominin yüzde 16’sını oluşturan İskoçya’nın doğusunda bulunuyor. Daha detaylı bilgi için www.dundee.ac.uk internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kral Selman Ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’Dan Erdoğan’A Elazığ Mesajı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Elazığ’daki deprem sonrasında meydana gelen ölüm ve yaralanmalardan dolayı taziye mesajı gönderdi.


Avukatların Ödeme İçin Yaşadıkları Zaman Kaybı, Barokart Sms Uygulaması İle Son Buldu

Her gün binlerce dava ile uğraşan avukatlar artık BaroKart veya Param Kart sayesinde hiç sıra beklemeden, nakit veya kart taşıma gereği duymadan adliyelerdeki tüm veznelerde ve icra müdürlüklerinde, cep telefonlarından SMS yoluyla ödeme yapabiliyor.


Dünyanın Önde Gelen Otel Markaları Ve Yatırımcıları Turizm Yatırımları Forumu İçin Türkiye’De

Dünyanın Önde Gelen Otel Markaları ve Yatırımcıları


Yeni Renault Clio Türkiye’De

Renault Grubu’nun en çok satan global modeli, Avrupa ve Türkiye’de B-HB segmentinin lideri Clio yenileniyor. Yeni Clio, dinamik sürüş becerisi, yol tutuşu, yüksek teknolojileri ve tasarımdan üretime kadar kalitesi ile bugüne kadarki “en iyi Clio “olarak öne çıkıyor.


İbb, Elazığ’Da Arama Kurtarma Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor

İBB, Elazığ ve Malatya’yı etkileyen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gönderdiği arama kurtarma ve yardım ekibi çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 158 personel ve 23 araçtan oluşan ekipler, enkaz altından 19 vatandaşı kurtardı.


Etiketler: Boehringer, Ingelheim, PROTAC, olarak, için

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.