14 Kasım 2016 Pazartesi 23:22

TATİL GEZİ

Bozcaada Kıyılarını İmara Açıyorlar

ÇANAKKALE'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcada'da, işletmeye açılmak üzere ihale kararı alınan ancak, kamuoyunun tepkisi üzerine iptal edilen Beylik Koyu'ndan sonra, Bakanlık bu kez de Sulubahçe Koyu'nu işletmeye vermek üzere ihaleye çıkacak.

Bozcaada Kıyılarını İmara Açıyorlar
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Bozcaada'nın en büyük ve bakir koylarından Sulubahçe'nin 3 yıl süreyle işletmeye verilmesi için 22 Kasım'da Ankara'da yapılması planlanan ihale tepki çekti. Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, koyların işletmeye açılmasına izin vermeyeceklerini, ihaleden yeni haberdar olduklarını söyledi. Başkan Yılmaz, şöyle dedi:

"Bozcaada'da bu ihale ile ilgili olarak hiçbir bilgilendirme ya da ilan yayınlanmadı. Biz adanın bu bakir koylarının şu anda olduğu gibi bakir kalmasını tercih ediyoruz. 2014 yılının son aylarında bu şekilde Beylik Koyu'nun ihalesi gerçekleşmişti. Ancak, gerek yerel yönetim, gerek kaymakamlık ve ada halkının tepkisi ile bu ihale o dönem iptal edilmişti. Ben Bozcaada Belediye Başkanı olarak sadece yerel yönetimin değil tüm Bozcaada halkının sesini iletiyorum. Bozcaada halkı ve Bozcaada'da yaşayan herkes ve adaya gelen misafirler bu koyların bakir kalması yönünde görüş bildiriyor. Bu ihale Bozcaada için ileride telafisi olmayan birçok tehlikeyi içeriyor. Biz 2014'de Beylik Koyu'nun ihalesinin iptal edilmesinin ardından Aralık 2014'te ve Aralık 2015'te aldığımız meclis kararları ile Bozcaada'nın koylarının kullanım yetkisinin halkın temsilcisi Bozcaada Belediyesi'ne iletilmesini istedik. Ancak bu talebimize bir yanıt gelmedi. Biz bu iki meclis kararını tekrar bakanlığa göndereceğiz. Bu kıyıların tekrar belediyenin kontrolünde olmasını isteyeceğiz. Bütün hukuki ve kanuni haklarımızı da savunarak bu ihalenin mutlaka durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Bozcaada halkı olarak biz koyların özel şahısların eline geçmesini istemiyoruz ve bunu kabul etmeyeceğiz."

Bozcaada CHP İlçe Başkanlığı da kumsalların ihaleye çıkartılmasına karşı olduklarını, diğer parti temsilcilerini de ortak hareket etmeye davet ettiklerini duyurdu.

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) Başkan Yardımcısı Fahri Bilçeye gelenlerin koylar ve adanın bakir olmasını tercih ettiği için geldiğini, yerel yönetimin da kaymakamlığın haberi olmadan koyların ihaleye çıkartıldığını öne sürdü. Bulut, şöyle dedi:

"Belediyemiz yıllarca bu koylara duş, tuvalet gibi hizmetler koymak istemesine rağmen izin verilmemişti. Şimdi bunlar yapılmak istenirken ada halkının veya yönetimin hiçbir şekilde ihaleden haberi yok. Hiç hoş bir durum değil. İhalenin yapılmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız."

BOZCAADA KENT KONSEYİ ACİL TOPLANDI

Sulubahçe Koyu'nun 22 Kasım'da ihaleye çıkarılması haberinin ardından Bozcaada Kent Konseyi, Kent Konseyi Başkanı Öznur Evergen önderliğinde acil olarak toplantı yaptı. Yaklaşık 30 Kent Konseyi üyesinin katıldığı toplantıda, Bozcaada'nın Master Planı ile geleceğinin belirlenmesi, koyların turizm için yeterli olup olmadığı konularının ada halkı ve yerel yönetime bırakılmasına karar verildi. Aynı zamanda Kent Konseyi ihalenin iptal edilmesi için yasal yollarla atılması gereken adımlar görüşülerek, protesto yada toplu olarak ihaleye katılma kararı alındı.

BEYLİK KOYU İHALESİ TEPKİLER ÜZERİNE İPTAL EDİLMİŞTİ

Bozcaada'da ilk olarak 2014 yılı Aralık ayında Beylik Koyu yine Adadaki yerel yönetimin ve halkın bilgisi dışında Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nde çalışan Zahit Ulaş adında bir çalışana ihale edildiği belirtilmişti. Medyada yer alan haberlerin doğruluğu anlaşılınca Ada halkı ve Bozcaada Belediye Başkanı tarafından ihaleye tepkiler gelmişti. Yoğun tepkiler üzere bakanlık ihaleyi kazanan kişinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü'nde çalıştığı için önce ihaleyi iptal etmiş, sonrasında ihale ile ilgili soruşturma başlattığını duyurmuştu.

İHALE ŞARTLARI

Bozcaada Belediyesi'ne ve Bozcaada Kaymakamlığı'na herhangi bir bilgilendirici yazı, ya da duyurusu yapılmadığı öğrenilen Sulubahçe Koyu ihalesi için yıllık muhammen bedel 227.200,80 TL olarak belirlendi. 100 TL ile başvuru yapılabilecek ihalenin geçici teminatı ise 6 bin 820 TL. İhale şartlarının detaylarının öğrenilebileceği adres yine ihalenin yapılacağı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü olarak gösteriliyor. Toplamda 7 bin 545 metrekarelik alanın ihale edileceği belirtilen koyda 6 metrekareli büfe, birer erkek ve kadın duşu ile tuvaletleri, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye hizmeti verilmesi ihale şartnamesinde belirtiliyor.
Serkan İLİK/BOZCAADA(Çanakkale), (DHA)

İlginizi Çekebilir

Ege Endüstri Yine Ebso’Nun Sanayi Devleri Arasında

Ege Endüstri, bu yıl da Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)


Elexus’Da Müzik Dolu Bir Bayram

KIBRIS’TA MÜZİK DOLU GECELER


Ünlü Müzik Grubu Imagıne Dragons Pepsi'nin Sunduğu Uefa Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreninde Futbol Severlerle Buluşuyor!

PEPSİ'NİN SUNDUĞU UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ AÇILIŞ TÖRENİNDE IMAGINE DRAGONS


Dıego Muñoz & James Lowe Yalnızca Bir Gece İçin The Bodrum Edıtıon’Da Bir Araya Geliyor!

1 HAZİRAN 2019


Türk Mobilyaları Dünyanın Üç Kıtasında

Özenle seçilmiş dairelerinde konaklama hizmeti veren Blueground, dünya çapında tüm dairelerini Türkiye’den temin ettiği mobilya, tekstil ürünleri ve aksesuarlarla eşyalandırıyor. Yeni açılacağı pazarlarla birlikte 2019 yılında mobilya ihracatını 40 milyon TL’ye çıkarmayı hedefleyen şirket, misafirlerine hem estetik hem de akıllı yaşam alanları yaratıyor.


Etiketler: Bozcaada, için, ihale, olarak, bakir

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.