6 Ağustos 2019 Salı 11:10

GÜNDEM

Bunlara Dikkat! Bebeğiniz Düzgün Terliyor Mu

Yaz mevsimi ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları yetişkinler de olduğu kadar bebeklerde de terlemenin zaman zaman artmasına neden oluyor. Ancak sağlıklı bir şekilde terleyemeyen bebeklerde isilik (miliaria) hastalığı ortaya çıkabiliyor. Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul H. Aydemir ebeveynleri bu hastalık konusunda uyarırken önemli tavsiyelerde de bulunuyor.

 Bunlara Dikkat! Bebeğiniz Düzgün Terliyor Mu
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yaz mevsiminde hava sıcaklıkları çok yüksek seviyelere çıktığında buna paralel olarak vücut ısısı da oldukça artabiliyor. Özellikle bebeklerde ter bezlerinin çalışmasının yetersiz olduğu ilk 15-20 günden sonra terleme sık sık yaşanabiliyor. Vücudun ısı kontrolünü sağlamak için meydana gelen fizyolojik bir olay olan terleme, aynı zamanda önemli bir savunma mekanizması işlevi görüyor. Yüzeye çıkan ter buharlaşarak deride ve vücutta ısı azalmasını sağlayarak bir ısı düzenlemesi yapıyor.

Ancak aniden yükselen sıcaklar, artan nem, ortaya çıkan ateşli bir hastalık, aşırı giyinme veya aşırı hareket gibi faktörler ani ve yoğun terlemeye neden olarak bebeklerin ter bezlerinde tıkanmaya, buna bağlı olarak da isilik (miliaria) denilen hastalığa neden olabiliyor.

Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul H. Aydemir bu hastalık konusunda ebeveynleri uyarırken çok önemli tavsiyelerde de bulunuyor.

Yoğun terlemenin neden olduğu tıkanmanın derinliğine göre bu hastalığın üç tipi bulunuyor:

İsilik hastalığı görülen bebekleri serinde tutup ince ve pamuklu giysilerle giydirmek, soğuk pansumanlar yapmak çoğu kez yeterli oluyor. Bunlara ek olarak bebek bezlerinin de iyi emici olduğu kadar hava almaya uygun yapıda olması ve bebeği sıkmayan esnekliğe sahip olması gerekiyor. Hava kanalları bezin içinde hava sirkülasyonu yaratarak cildin nemli kalmamasını sağlıyor. özen gösterilmemesi ısı ve nem artışına neden olacağından bez bölgesinde ayrıca bebeklerde pişiğe sebep olabiliyor. Tüm bunlarına yanı sıra genel bebek bakım önlemlerinin de sürdürülmesi ve her gün kısa, ılık bir banyo yaptırılması, sonrasında ise cildinin uygun içerikli ürünlerle nemlendirilmesi gerekiyor.

Prima, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için Uzman Kurulu üyelerinin paylaşımlarıyla anneleri yalnız bırakmıyor. Prima’nın yeni mobil uygulaması Prima Kulübü ile ebeveynler, dünyanın önde gelen uzmanlarının zengin içeriklerine ve bebek bakımıyla ilgili doğru ve güvenilir bilgilere kolaylıkla erişebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Vodafone Freezone, Tesfed’İn Düzenlediği İlk Resmi Espor Turnuvasına İsim Sponsoru Oldu

TESFED VODAFONE FREEZONE TÜRKİYE KUPASI’NA BAŞVURULAR BAŞLADI


Cacharel'den Heyecan Verici Yılbaşı Hediyeleri

HEYECAN VERİCİ YILBAŞI HEDİYELERİ


İbb Şehir Tiyatroları, İsmet Küntay Ödülleri’Nde 3 Ödüle Layık Görüldü

İBB ŞEHİR TİYATROLARI, İSMET KÜNTAY ÖDÜLLERİ’NDE 3 ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ


Fossil İle Sonbaharın Esintisine Kapılın

Birbirinden şık tasarımlarıyla farklı tarzlara hitap eden Fossil’in yeni modelleri,kahverengi ile siyahın eşsiz uyumunu bileğinde taşımak isteyenleri bekliyor.


Aşırı El Terlemesinin Tedavisi Mümkün

AŞIRI EL TERLEMESİNİN TEDAVİSİ MÜMKÜN


Etiketler: olarak, neden, Prima, hava, olduğu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.