9 Mayıs 2019 Perşembe 09:55

GÜNDEM

Burun Estetiğinden Sonra Yapılmaması Gereken 12 Şey

Burun estetiğinden (rinoplasti) sonra bakımınıza dikkat etmek, ameliyata hazırlanmak kadar önemlidir. Yeni burnun ve burun kemiklerinin tamamen iyileşmesi altı haftayı bulacaktır. Bu süre içinde hiçbir şeyin ters gitmemesi için fazladan dikkat edip son derece özenli bir bakım uygulamanız gerekmektedir.

Burun Estetiğinden Sonra Yapılmaması Gereken 12 Şey
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiğinden sonra yapılmaması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

ZORLAYICI FAALİYETLERDE BULUNMAYIN

Yapılan işlemden sonra en az iki hafta boyunca spor salonuna gitmemeli ve egzersiz yapmamalısınız. Ağırlık kaldırmak, aerobik egzersizleri, jogging, koşu ve tempolu yürüyüş de uzak durulması gereken faaliyetler arasındadır. Eğilme, çekme, itme ve diğer faaliyetler de aşırı çaba ve baskı yaratıyorsa uzak durulması gereken aktiviteler arasında sayılabilir. Üçüncü haftadan sonra düzenli egzersiz çalışmalarına dönmek sizin için en iyisi olacaktır. Bu faaliyetleri yaparken zorlanmamaya dikkat edin ve bu üç haftalık dönemin ardından egzersiz performansınızı yavaş yavaş artırın.

İlk altı hafta boyunca yüzme de yapılmaması gereken sporlar arasındadır. Öncelikle burun içine yerleştirilen desteklerin yerinden çıkartılana kadar kuru kalması önemlidir. Basketbol, voleybol gibi temas gerektiren sporlar da atılan topun yeni burnunuza çarpmasını istemeyeceğiniz gibi son derece açık nedenlerle 4 – 6 ay arasında uzak durulması gerekenler arasındadır.

Bu garip gelebilir, ancak cinsel faaliyetler de ilk üç hafta boyunca sınırlandırılmalıdır. Kan pıhtılaşmasını önlemek amacıyla hafif yürüyüşler yapılması istenmektedir.

BURUNDAN NEFES VERMEYİN

Şiddetli bir şekilde burundan nefes alıp vermekten kaçınmalısınız. Burun dokuları ameliyattan sonraki üç hafta boyunca son derece hassastır ve aşırı faaliyet daha da tahriş olmasına yol açar. İyileşme sürecinde olabildiğince ağızdan nefes alıp vermeye çalışın.

Hapşırmak istediğinizde ne yapacaksınız? Hapşırırken ağzınızı olabildiğince açın. Bu, burnunuzdaki basıncın, ağız kapalıyken olan basınçtan daha az olmasını sağlayacaktır.

DUŞ ALMAYIN

Aslında banyo yapabilirsiniz. Sadece burnunuzdaki bandajların kuru kalmasına dikkat edin. Duş almak onların nemlenmesine neden olabilir. Dert etmeyin, çünkü bunlar ameliyattan beş gün sonra çıkartılacaklar. Fakat bir hafta yüzünüzü yıkamamanız gerekecek. Yine de yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Sadece burnunuzun kuru kalmasına dikkat etmelisiniz.

KULAK TEMİZLEME ÇUBUĞU İLE BURUN İÇİNİ TEMİZLEMEYİN

Doğal olarak burnunuz ameliyattan sonraki iki gün içinde kanayacaktır. Ayrıca ilk iki hafta burun akıntısı da görülecektir. Bunlar olurken burnunuz tıkanabilir. Burnunuzu temizlemek için kulak temizleme çubuğu ya da kağıt mendili burun içine sokmamanız en iyisidir. Cerrahınız size ameliyat sonrası bakım talimatlarını verirken burun temizliği de dahil olmak üzere neler yapılacağını anlatacaktır.

ALKOL ALMAYI BIRAKIN

Burnunuz tamamen iyileşene kadar rinoplasti öncesinde tavsiye edildiği gibi, sonrasında da yapmaya devam etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlardan biri de alkol almayı bırakmaktır. Bundan uzak durmanız şiddetle önerilir, çünkü doktorun verdiği bazı ilaçlarla etkileşerek olumsuz sonuçlara yol açabilir. Alkol kanı inceltir ve bu da aşırı kanama riskini doğurur. En iyisi ilk iki hafta boyunca alkol almaktan uzak durmak olacaktır.

SİGARA KULLANMAYIN

Aynı şey sigara için de geçerlidir. İlk iki üç hafta boyunca sigaradan uzak durmak en iyisidir. Burun ameliyatı olmak sigarayı bırakmak için de büyük bir motivasyon sağlar.

ÇOK FAZLA ÇİĞNEMEYİN

Bu garip görünebilir fakat kesinlikle iyileşmeye yardımcı olacaktır. Çiğnemek için çok çaba gerektirmeyen yiyecekler seçmek sizin için en iyisidir. Yani, bir dilim biftek yemek yerine balık yiyebilirsiniz. Bu daha evvel denemediğiniz farklı yiyecekleri denemek için de iyi bir fırsat olabilir.

Sağlıklı yiyecekler yemeyi unutmayın. Daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca öğün atlamamaya dikkat edin, çünkü ilaçların çoğu yemeklerle birlikte alındığında en iyi etkiyi gösterecektir.

TİŞÖRT GİYMEYİN

Elbette geçici bir süre için. İlk iki hafta boyunca tişört yerine önden açılabilen giysiler tercih edin. Kafanızdan aşağı geçireceğiniz kıyafetler hala hassas olan burnunuza zarar verebilir. Kazayla burnun şeklini bozmamak için önden iliklenen giysiler seçin.

DOĞRUDAN GÜNEŞ IŞIĞINA MARUZ KALMAKTAN KAÇININ

Rinoplastiden sonra en iyisi bandajlar çıkartıldıktan sonra yeni burnu korumak için geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmak olacaktır. Yeni burnunuz hassastır ve doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa kalıcı bir renk değişikliği ortaya çıkabilir.

SONUÇLARI BAŞKALARININKİYLE KARŞILAŞTIRMAYIN

Herkesin doğuştan farklı burunlara sahip olduğunu bilin. Yani burun ameliyatından sonra yeni burnunuz yanınızdaki kişinin burnuyla aynı olmayacaktır. Kusursuz bir cerrah bir burun ameliyatında kusursuz bir biçim ya da sevilen bir ünlünün burnunu kopyalamanın doğru olmadığını bilir. Yapılan işlem sizin burnunuzu düzeltmek ve yüzün kalan kısmı ile dengeli hale getirmek olmalıdır. Yani ortaya çıkan sonucu başka insanlarla karşılaştırmayın.

Konsültasyon sırasında cerrahınızla gerçekçi beklentilerinizin neler olduğunu tartışmak ve doktorun yorumlarına açık olmak önemlidir. Yetkin bir doktor yeni burnunuzla nasıl görüneceğinizi size dijital görüntüleme ile gösterecektir.

YARGI GEREKTİREN HERHANGİ BİR FAALİYETİN İÇİNDE YER ALMAYIN

Bu sadece ameliyattan sonraki iki gün için geçerlidir. Anestezi ilaçlarının etkisi ve ameliyat sırasında burunda oluşan travma karar verme yetinizi etkileyebilir. En iyisi bu zaman diliminde önemli kararlar almamaktır. Bu özellikle bir şirkette karar alma konumunda bulunan kişiler için önemlidir. İki gün için karar verilecek konuları bir kenara bırakın ve iki gün sonra kaldığınız yerden devam edin.

BİR ŞEYLERİN YOLUNDA GİTMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ...

Rinoplasti yaptırmak vücudunuzu çok etkileyebilir. Küçük morluklar, şişlikler, kanama ya da bulantı olabilir. Tüm bu etkiler ilaçlarla ve doktorun ameliyat sonrası bakım talimatlarıyla düzeltilebilir. Fakat iyileşme sürecinde bir şeylerin ters gittiğini hissediyorsanız, bunları görmezden gelmeyin.

Doktora gitmeme ve yaşadıklarınızı anlatmakta tereddüt etmeyin. Yetkin bir cerrah tarafından yapılan ameliyatta ciddi komplikasyonlar son derece nadir görülmekteyse de bu ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Yani içgüdüleriniz bir şeylerin ters gittiğini söylüyorsa doktorunuza gidin.

Op. Dr. Alper Mete Uğurlu

Abdi İpekçi Caddesi No:29 Atid Apt. K:2 D:3 Nişantaşı - Şişli /İstanbul

İlginizi Çekebilir

Saran S Sport Plus Haftalık Yayın Akış 21 27 Ocak Haftası

S SPORT PLUS HAFTALIK YAYIN AKIŞI


Godaddy, Girişimcilere Verdiği Desteğin Bir Yansıması Olan “Go” İsimli Yeni Logosunu Açıkladı

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, dünyanın dört bir yanındaki, girişimci olarak kendi yolunu çizen kişi ve kuruluşlara sağladığı desteği temsil eden yeni logosunu yayınladı.


Yandex Navigasyon, Kış Dönemi İçin En Keyifli Tatil Rotalarını Oluşturdu

Yandex Navigasyon’dan farklı deneyimler sunan kış tatili rotaları


Yeni Yılda, Tepe Home Gençlere Çok Yakışacak

Yeni yıla başlamanın coşkusu tüm hızıyla devam ederken evinin her köşesinde yenilikleri ile farklılık yaratmak isteyenler Tepe Home’da buluşuyor. Geleceğe hayalleri ve başarılarıyla renk katan gençlere özel şık tasarımları ile Tepe Home, 2020’de hayallerini gerçekleştirmek için yenilik arayanları bekliyor. Sade ve ergonomik tasarımları ile dikkat çeken Tepe Home Genç Odaları, şık dizaynın yanı sıra sınırsız bir konfor sağlıyor. Tüm gençlerin hayallerine kavuşacağı odaları en ince ayrıntısına kadar düşünen Tepe Home, unutulmaz bir karne hediyesi olarak tercihlerin başında yer alıyor.


Çocuklarınız Yarıyıl Tatilinde De Yeterli Ve Dengeli Beslenmeye Devam Etsin

Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceği için çalışan Sabri Ülker Vakfı, yarıyıl tatilinde çocukların beslenme düzeninin tatile girmemesi gerektiğine dikkat çekerek ebeveynler için önemli ipuçları paylaşıyor.


Etiketler: için, hafta, sonra, burun, boyunca

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.