13 Haziran 2019 Perşembe 10:28

GÜNDEM

Can Çakmur’A ‘Aydın Gün’ Teşvik Ödülü

Güher ve Süher Pekinel’in vizyonu ve öncülüğünde, Tüpraş’ın desteğiyle devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” piyanisti Can Çakmur, klasik müzik alanında gelecek vadeden genç müzisyenlere verilen 2018 Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu. Can Çakmur’a ödülü, 11 Haziran’da, 47. İstanbul Müzik Festivali açılış töreninde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından takdim edildi.

Can Çakmur’A ‘Aydın Gün’ Teşvik Ödülü
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Borusan Klasik tarafından ayın yorumcusu seçilen, BIS Records’tan çıkan ilk albümü ile övgüler toplayan Can Çakmur, albümde yorumladığı eserlerle de müzik eleştirmenlerinden tam not alıyor.

Pizzicatto Gazetesi’nden Remy Franck, Can Çakmur ile ilgili değerlendirmesinde şöyle ifade ediyor: “Genç Türk piyanist Can Çakmur bu albümünde ses ayrımı duyusu, olağanüstü müzik tekniği, dinleyiciler ile enerjisi ve görkemli hitabı ile fevkalade bir çıkış yapıyor.”

Albümdeki Schubert, Beethoven ve Haydn yorumları ile de takdir toplayan Can Çakmur, ikinci albüm kaydına hazırlanıyor. Gelecek sezon için aralarında BBC Symphony Orchestra, Tokyo’da Kioi Hall, Hamamatsu ACT City Concert Hall ve Münih Gasteig’ın da bulunduğu dünyanın en prestijli konser salonları ve orkestralarından teklifler almaya devam ediyor.

Can Çakmur’un 24 Haziran’da İskoçya’da St. Mangus festivalinde sahne alacağı resitali, BBC 3‘ten canlı yayımlanacak. Ağustos ayında gerçekleştireceği Japonya turunda ise Tokyo Sumida Triphony Hall konseri uluslararası Japon televizyonu NHK tarafından kayda alınacak. Türkiye’deki müzikseverlerle de çeşitli etkinlikler ile buluşmaya devam edecek olan Can Çakmur 24-25 Ekim tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile sahne alacak.

Aydın Gün Teşvik Ödülü, klasik müzik alanında önemli başarılara imza atmış ve gelecek vadeden genç müzisyenlere İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak adına 2012 yılından bu yana veriliyor.

Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi hakkında:

Tüpraş’ın kurumsal sorumluluk anlayışı çerçevesinde desteklediği “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” dünyaca tanınmış piyanistlerimiz Güher-Süher Pekinel’in 50 yıllık deneyim ve vizyoner birikimlerini gençlere aktarma hedefiyle hayata geçiriliyor. Pekinellerin Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki konservatuvarlardan seçtiği 12-23 yaş aralığındaki üstün yetenekli gençler, burs kapsamında sağlanan en kaliteli enstrümanlarla, dünyanın en prestijli müzik okullarında, kendi alanında uzman eğitmenler eşliğinde gelişim ve eğitimlerini sürdürüyor. 2010 yılında başlayan, 2013 yılından itibaren Tüpraş sponsorluğunda devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’’ de bugüne dek 20 üstün yetenekli öğrenciye eğitim imkânı verilirken, halen 10 öğrencinin eğitimi devam ediyor. Bu doğrultuda uluslararası en önemli yarışmalarda ülkemizi gururlandıran 16 birinciliğe imza atıldı.

İlginizi Çekebilir

Isıtmanın Uzmanı Buderus’Tan Kombi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

Bosch Termoteknik Hakkında


Vodafone'la “Yarını Kodlayanlar” Dünya Şampiyonu Oldu

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi katılımcıları, uluslararası yarışmalarda boy göstermeye devam ediyor. Proje kapsamında Adana’da düzenlenen kodlama eğitimine ve hackathon’una katılan Adana Vakıfbank Ortaokulu “XSun Team” takımı, Çin’de düzenlenen ve geçen yıl üçüncü oldukları MakeX Robotik Yarışması’nda bu yıl dünya şampiyonu olarak büyük bir başarıya daha imza attı.


Eset Her Güvenlik İhlali 100 Bin Dolar Zarara Neden Oluyor

Aralık 2019


İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği Hareketi Büyüyor

PWN I·stanbul’un is¸ yaşamında cinsiyet dengesini sağlamak amacıyla başlattığı ‘Es¸itlik Elc¸isi CEO’lar Hareketi’ne Sodexo Türkiye CEO’su Ahmet Zeytinoğlu da katıldı. Zeytinoğlu, iş yaşamında cinsiyet eşitliği için “elçi” oldu.


Raymond Weil’Den Efsanevi Gitarist Jimi Hendrix Anısına Özel Koleksiyon

Raymond Weil, gitar üstadı Jimi Hendrix’in anısına sınırlı sayıda ürettiği Freelancer saat koleksiyonu ile müzik tutkunlarının dikkatini çekiyor. Sanatçının özgür ruhunu tasarımlarına yansıtan Raymond Weil, bu özel koleksiyonuyla büyük sanatçıların ayak izlerini takip ettiği özel saat tasarımlarına bir yenisini daha ekliyor.


Etiketler: Çakmur, müzik, Genç, devam, tarafından

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.