10 Nisan 2019 Çarşamba 11:34

GÜNDEM

Cezeri'nin Olağanüstü Dünyasından Miniklere Masallar

15 Şubat’ta kapılarını açan, 13. yüzyıl mekanik biliminin öncüsü Cezeri’nin eserlerinin sergilendiği “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi, masal atölyeleriyle minik ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cezeri'nin Olağanüstü Dünyasından  Miniklere Masallar
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

12. ve 13. yüzyıllarda, Artuklu Sarayı’nın toplamda 26 yıl başmühendisliğini yapmış, mekanik biliminin öncü isimlerinden Cezeri’nin eserleri Uniq Expo’da, “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” adıyla sergileniyor. 15 Şubat’ta kapılarını açan sergi, “bir bilim tarihi arkeolojisi” sayılabilecek yapısıyla, 7'den 77'ye her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Açıldığı günden bu güne yaklaşık 30 bin kişiyi ağırlayan “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi bu kez çocukları Cezeri’nin ve bilimin büyülü dünyasına götürmeye hazırlanıyor. Sergide düzenlenecek Masal Atölyesinde çocuklar, İstanbul Masal Okulu Kurucusu Necibe Gümüşkaya Bozkurt’un anlatımıyla, mekanik bilimini masal tadında öğrenecek, Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri'nin görkemli dünyasına eğlenceli bir yolculuk yapacaklar. UNIQ Expo’da her pazar 12.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek masal atölyelerine minik ziyaretçiler ücretsiz olarak katılabilecek.

Sergilenen makinelerin çalışma disiplinleriyle çocukların düşünme biçimine ve hayal güçlerine pozitif bir etki yaratan sergi, bugüne dek 120’den fazla okulu ağırladı.

“Tarihine bak, geleceği yaz!” sloganıyla misafirlerine geçmiş, şimdi ve gelecek arasında uzun bir yolculuk sunan, her detayı incelikle düşünülmüş “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi 15 Haziran'a kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi Hakkında;

Zamanı aşan fikirleri, bakış açısı ve felsefesiyle modern mekaniğin babası kabul edilen; Artuklu Sarayı'nın 26 yıl başmühendisliğini yapan, Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri'nin olağanüstü makineleri, 15 yıllık titiz bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlandı. Merkezine Cezeri’yi yerleştirerek mekanik tarihinin görkemli hikayesini ilham verici bir şekilde sunacak “Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat Cuma günü UNIQ Expo'da kapılarını açtı. Cezeri’nin 13. yüzyılda yazdığı kitabı Kitab-ül Hiyel'deki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinalarını karşımıza çıkaran sergi, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri sergisi, 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veriyor. Eserlerin çalışma prensiplerini anlaşılır bir biçimde ortaya koyan sergide, Cezeri'nin şifreli, dört sürgülü kapı kilidi, şifreli kasası, dünyaca ünlü filli su saati, anıt su saati, tarihin ilk insansı robotu olan içecek sunan çocuk otomatı gibi birçok çalışmasının birebir örneklerini görmek mümkün.

Sergide kısa bir filmle karşılanan ziyaretçiler sırasıyla; Cezeri öncesi mekanik tarihi (Yaşam-Kalım), Cezeri dönemi sanatı ve siyasi kaosunun anlatıldığı bölüm (Kaos ve Düzen), Cezeri’nin kitabına ait görsellerin olduğu Harikalar Kitabı bölümü, Cezeri’nin makinelerinin birebir çalışır örneklerinin ve etkileşimli eğitim düzeneklerinin olduğu sanat bölümü, Cezeri’nin üretim araçlarının olduğu Cezeri’nin Atölyesi bölümü, Cezeri sonrası mekanik tarihinden örneklerin bulunduğu Saldırı bölümü ve gelecek tasvirinin olduğu gelecek bölümüyle tanışıyorlar.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisindeki çalışır durumdaki birebir versiyonlarda dönemin koşullarındaki gibi enerji kaynağı olarak su kullanıldı. Sergide, bilimden sanata, tarihten mekaniğe ait birçok etkileşimli öğe ziyaretçileri bilgilendiren sıra dışı bir sergi deneyimi sunuyor.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”nde Cezeri’nin birbirinden ilginç makineleri ve Türk-İslam sanatının estetik ve tarihi unsurları dışında; Antik Çin, Mısır, Yunan ve çağdaş Batı medeniyetlerinin bilim adamları da mekanik tarihinden çeşitli örneklerle karşımıza çıkıyor.

Tam 34.00 TL Öğrenci 16.00 TL Aile Bileti 68.00 TL

Sergi ziyaret saatleri;

Pazartesi:12.00-18.00 Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma: 10.00-18.00 Hafta Sonları: 10.00-19.00

Detaylı Bilgi ve Görsel İçin:

EFFECT BCW

Çiğdem Yakar/Medya İlişkileri Direktörü

İlginizi Çekebilir

E Ticaret Eski Sağlığına Kavuşuyor. Mobil Alışveriş Uygulamaları Covıd Durgunluğundan Kurtuluyor

Istanbul, 29 Mayıs, 2020 - COVID-19 salgını yeni bir evreye girerken ve gündelik hayattaki kısıtlamaların gevşemesiyle tüketici alışkanlıkları eski haline dönerken, bu trendi en iyi e-ticaret ve internet alışverişi yansıtıyor. Global app pazarlaması platformu Adjust'ın verileri, tüketiciler COVID öncesi tüketim alışkanlıklarına geri dönerken pazarlamacıların kullanıcı edinimi için dondurdukları reklam harcamasına yeniden başladıklarını gösteriyor.


"Sektör Bu Fırsatı İyi Değerlendirmeli Ama.."

GABORAS CEO'su Altun;


Huawei Freebuds 3İ, Kapalı Tasarımı Ve Yenilenen Aktif Gürültü Engelleme Özelliği İle Tüketicilere Sunulacak

Ergonomik tasarımlı gövdesiyle Huawei FreeBuds 3i yüksek kaliteli ses ve etkileyici aktif gürültü engelleme deneyimini bir arada sunuyor.


Tüm Dünyanın Gözü Bu Dünyadan Kaçan İki İnsanın Üzerinde!

TÜM DÜNYANIN GÖZÜ BU DÜNYADAN UZAKLAŞAN İKİ İNSANIN ÜZERİNDE!


Tüyap 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Ve Teması Belirlendi

Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde hazırlanan 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 31 Ekim - 8 Kasım 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecektir.


Etiketler: Cezeri, Olağanüstü, Makineleri, mekanik, sergi

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.