2 Kasım 2019 Cumartesi 10:19

GÜNDEM

“Citi Mena Fintech Challenge”Da Octet Türkiye İpi Göğüsledi

Dünyanın önde gelen finansal kuruluşlarından Citi tarafından düzenlenen MENA FinTech Challenge’ın kazananları açıklandı. Yarışmada Türkiye’den kazanan FinTech şirketi Octet Türkiye oldu.

“Citi Mena Fintech Challenge”Da Octet Türkiye İpi Göğüsledi
“Citi Mena Fintech Challenge”Da Octet Türkiye İpi Göğüsledi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Finansal teknolojilere en büyük yatırım yapan ülkelerden biri olan Türkiye, uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi. Dünyanın önde gelen finansal kuruluşlarından Citi tarafından Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde, çok sayıda FinTech şirketinin katılımıyla gerçekleştiren MENA FinTech Challenge’ın Türkiye’den kazananı Octet Türkiye oldu.

Citi’nin, MENA bölgesindeki FinTech girişimlerine yönelik 4 farklı alanda çözümlerini tanıtması ve fikirlerini uygulamaya geçirmesi için düzenlediği yarışmada, KOBİ’ler ve büyük şirketler için uygulamaya sunduğu ticaret portalı ve garantili ödeme çözümleri ile ipi göğüsleyen Octet Türkiye’nin yanı sıra, Mısır’dan Fawry ve PaySky, Birleşik Krallık’tan ise Wipro/Tradestream kazananlar arasında yer aldı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Citi Global İşlem Bankacılığı Ortadoğu, Kuzey Afrika, Pakistan ve Türkiye (MENAPT) Bölge Başkanı Emre Karter, “Bu yarışma, Citi için önemli bir kilometre taşı. Başvuruların kalitesinden ve problemlere karşı önerilen çözümlerden çok etkilendik. MENA ülkelerindeki inovasyonu, FinTech alanındaki hızlı gelişimi ve ekosistemlerinin onları daha da desteklemek için geçirdiği dönüşümü görmek beni çok memnun ediyor” dedi. Karter sözlerine: “FinTech camiasına fikirlerini sergileme fırsatı sunarak, bölgedeki FinTech şirketlerinin gelişimlerine ve büyümelerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz’’ diye devam etti.

“MENA ülkelerinde genişlemeye hazırız”

Octet Türkiye Genel Müdürü Dr. Selim Seval ise “Dijitalleşme, bankaların işletmelere daha etkili ve verimli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı oluyor ve yeni araçlarla gelişmekte olan ülkelerde finansal kapsayıcılığı artırmada da önemli rol oynuyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki genç nüfusun akıllı telefon ve internet kullanım oranının yüksek olması, dijital bankacılık ürünlerinin müşteriler ve işletmelerde daha hızlı yaygınlaşmasını sağlıyor” diye konuştu.

Ticari alanda dijital bankacılık uygulamalarındaki boşluğu gözlemleyen deneyimli bir grup bankacının Octet Portal’ı geliştirdiğini ifade eden Seval, sözlerine şöyle devam etti: “Octet, sekiz yıldır Asya-Pasifik Bölgesi'nde 2017’den bu yana da İstanbul’da başarılı operasyonlar yürütüyor. Şimdi de MENA ülkelerinde genişlemeye hazır. Türkiye’de 2017 yılından bu yana 1.500’den fazla şirkete hizmet sunuyoruz. Octet Türkiye olarak biz, KOBİ’ler ve büyük şirketlerin hayatını kolaylaştırırken, satıcı için nakit akışını kısaltıyor alıcı için de uzatıyoruz. Citi ile hayata geçireceğimiz yeni ortaklıktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu iş birliği sayesinde bankanın geniş ağı ve deneyimlerinden faydalanarak bölgedeki hedeflerimizi, yenilikçi çalışmalarla ve yeni geliştirdiğimiz alternatif ödeme ürünlerimizle daha da yukarılara taşıyacağız.”

Fintech Şirketleri 4 soruna çözüm aradı

Citi, MENA FinTech Challenge kapsamında bölgedeki 1.000’den fazla FinTech’i, belirlenen dört sorun alanından biri ya da birkaçına yönelik çözümler geliştirmek üzere davet etti. Yarışmaya katılan FinTech’ler “nakit tahsilatların dijitalleşmesi”, “garantili ödeme çözümleri”, “B2B2C çözümleri” ve “ticaret süreçlerinin dijitalleşmesi” olmak üzere dört kategoride projelerini hazırladı. İlk elemeleri geçen 56 başvuru sahibi, Dubai, Karaçi, Kahire, Amman ve İstanbul olmak üzere beş şehirde gerçekleştirilen çalıştaylarda, Citi panelistlerine çözüm önerilerini sundu. Finale kalan sekiz FinTech şirketinden her biri, kendilerine atanan Citi’li mentorlarıyla birlikte çalışarak Eylül 2019’da gerçekleştirilen MENA FinTech Day için hazırlandılar. Final günü yapılan sunumlar sonrasında Citi üst düzey yöneticileri tarafından oluşan jüri heyeti, önceden belirlenen dört kategoride kazananları belirledi. Kazanan şirketler, Mart 2020’ye kadar pazarlanabilir bir çözüm geliştirmek için Citi ile iş birliği içerisinde çalışacaklar.

İlgili Kişi:

Karolin Ergin

Esra Can Sınav

Citi Hakkında

Lider bir global banka olan Citi'nin yaklaşık 200 milyon müşterisiyle 160’dan fazla ülkede ve yetki alanında varlık göstermektedir. Citi tüketicilere, kuruluşlara, hükümetlere ve kurumlara, bireysel bankacılık ve krediler, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı, menkul değer işlemleri, işlem hizmetleri ve varlık yönetimini de içeren geniş bir dizi finansal ürün ve hizmet sağlamaktadır.

Citi Hakkında Detaylı Bilgi: www.citigroup.com I Twitter: @Citi I YouTube:www.youtube.com/citi I Blog: http://blog.citigroup.com I Facebook: www.facebook.com/citi I LinkedIn: www.linkedin.com/company/citi

Citi Global İşlem Bankacılığı Hakkında

Citi Global İşlem Bankacılığı (Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Çözümleri) Birimi, dünyanın her yanındaki çokuluslu şirketlere, finans kurumlarına ve kamu kuruluşlarına entegre, yenilikçi ve kişiselleştirilmiş nakit yönetimi ve ticari finansman hizmetleri paketi sağlayarak, müşterilerinin başarıya ulaşmasını sağlamaktadır. 98’den fazla ülkede bankacılık lisansları ve küresel olarak entegre teknoloji platformlarıyla, endüstrinin en geniş kendi ağına sahip Global İşlem Bankacılığı, endüstrinin en kapsamlı dijital olarak etkin hazine, ticaret ve likidite yönetimi çözümleri yelpazesini sunma yolunda öncü olmaya devam ediyor.

Octet Türkiye Hakkında

Octet Türkiye, Avustralyalı Ticari Finansman Şirketi Octet’in MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) iştirakidir. Şirket, Eylül 2017’de Türkiye’de BDDK’dan aldığı lisansla operasyonlarına başlamasının ardından, şu anda 1.500’den fazla şirkete hizmet sunmaktadır. Octet’in sağladığı hizmetler, çoklu banka platformu yoluyla güvenceli alacak yönetimi ve tedarik zinciri finansmanını içermektedir.

Etiketler: Citi, Türkiye, FinTech, Octet, MENA

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.