21 Ekim 2015 Çarşamba 17:39

KADIN

'Çivi ve telin aşkı' kadınlara gelir kaynağı

Sakarya filografi kursuna katılan kadınlar, hem "çivi ve telin aşkı" olarak nitelendirilen, Osmanlı döneminin geleneksel el sanatını yaşatıyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Sakarya filografi kursuna katılan kadınlar, hem "çivi ve telin aşkı" olarak nitelendirilen, Osmanlı döneminin geleneksel el sanatını yaşatıyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (SAMEK) bünyesinde tellerin çivilerin arasından geçirilmesiyle yapılan filografi sanatına yönelik kurslara katılan 90 kadının, 9 aylık eğitimler sonunda hazırladığı ürünler beğeni topluyor.

Genellikle mesleki eğitim kurslarının ardından kursiyerlerin ürünlerini pazarlamakta yaşadığı sıkıntıyı göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediyesi, SAMEK mağazası aracılığıyla el sanatı ürünlerinini satışını yaparak kadınlara desteğini sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ahşap boyamadan, takı tasarımına ve filografiye kadar 71 branşta kursiyerlere eğitim verdiklerini söyledi.

Aktürk, kursiyerlerin öğrendikleri el sanatlarıyla aile ekonomilerine de katkı sağladığına işaret ederek, "Bünyemizdeki mağazamızda, kursiyerimizin ürünlerini hiçbir ücret talep etmeden, belirledikleri fiyattan onlar adına satıyoruz. Onlarda karınca kararınca bu işten aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar" dedi.

Filografi eğitmeni Leyla Akıncı, "çivi ve telin dansı" olarak tanımlanan geleneksel el sanatının kadınlar tarafından çok fazla ilgi gördüğünü dile getirdi.

Kursa katılanlardan Şenay İşler de ev hanımı olduğunu, bu kurs sayesinde sosyalleşmesinin yanında kadınların aile ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.

İlginizi Çekebilir

Mandarin Oriental, Bodrum Condé Nast Traveler’S 2019 Readers’ Choice Awards’Ta Avrupa’Nın En İyileri Arasına Girdi

Mandarin Oriental, Bodrum Condé Nast Traveler’s 2019 Readers’ Choice Awards’ta (Okuyucu Ödülleri) Avrupa’nın en iyileri arasında


Vodafone’Lular Ev İnterneti Keyfini En Yüksek Hızda Yaşayacak

VODAFONE’DAN İLK 6 AY 500 MBPS’YE VARAN HIZLARDA EV İNTERNETİ


Reis Bey Zeytinburnu Kültür Ve Sanat Merkezi’Nde Sahne Alıyor

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, 2019-2020 Kültür Sanat Sezonu’nda Devlet Tiyatroları’nın birbirinden nitelikli çalışmalarını İstanbullularla buluşturmaya devam ediyor.


Nihat Odabaşı'nın Objektifinden Gızıa Kadınları

Ünlü moda fotoğrafçısı Nihat Odabaşı, şehir kadınlarına atfedilen GIZIA Sonbahar Kış 2019/20 koleksiyonu için, farklı yaş ve mesleklerde koleksiyona ilham kaynağı olan şehirli kadınların gerçek hikayelerini fotoğraf karelerine taşıdı.


Bülten Inflow Awards Enis Arıkan Ve Ezgi Avcı Sunumuyla Sahiplerini Bulacak

INFLOW Awards Enis Arıkan ve Ezgi Avcı Sunumuyla Sahiplerini Bulacak


Etiketler: Filografi, SAMEK,

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.