21 Ekim 2015 Çarşamba 17:39

KADIN

'Çivi ve telin aşkı' kadınlara gelir kaynağı

Sakarya filografi kursuna katılan kadınlar, hem "çivi ve telin aşkı" olarak nitelendirilen, Osmanlı döneminin geleneksel el sanatını yaşatıyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Sakarya filografi kursuna katılan kadınlar, hem "çivi ve telin aşkı" olarak nitelendirilen, Osmanlı döneminin geleneksel el sanatını yaşatıyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (SAMEK) bünyesinde tellerin çivilerin arasından geçirilmesiyle yapılan filografi sanatına yönelik kurslara katılan 90 kadının, 9 aylık eğitimler sonunda hazırladığı ürünler beğeni topluyor.

Genellikle mesleki eğitim kurslarının ardından kursiyerlerin ürünlerini pazarlamakta yaşadığı sıkıntıyı göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediyesi, SAMEK mağazası aracılığıyla el sanatı ürünlerinini satışını yaparak kadınlara desteğini sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ahşap boyamadan, takı tasarımına ve filografiye kadar 71 branşta kursiyerlere eğitim verdiklerini söyledi.

Aktürk, kursiyerlerin öğrendikleri el sanatlarıyla aile ekonomilerine de katkı sağladığına işaret ederek, "Bünyemizdeki mağazamızda, kursiyerimizin ürünlerini hiçbir ücret talep etmeden, belirledikleri fiyattan onlar adına satıyoruz. Onlarda karınca kararınca bu işten aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar" dedi.

Filografi eğitmeni Leyla Akıncı, "çivi ve telin dansı" olarak tanımlanan geleneksel el sanatının kadınlar tarafından çok fazla ilgi gördüğünü dile getirdi.

Kursa katılanlardan Şenay İşler de ev hanımı olduğunu, bu kurs sayesinde sosyalleşmesinin yanında kadınların aile ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’Nin En Büyük Fuarı Evteks 25 Yaşında!

25. EVTEKS Fuarı’nın Kapıları Çocuklarla Birlikte Açıldı…


Kırılgan Tırnak Sendromuna Yakalananlara İyi Haber

Artık tırnaklarınız kırılmayacak


Nvıdıa, Yeni Duyurulan Gtx 16 Serisi Oyun Laptopları Ve Gtx 1650 Gpu’Lar İçin “Mortal Kombat 11” Game Ready Sürücüsünü Yayınladı.

Ticaret Sicil No: 521008


Basın Bu¨lteni Yandex 23 Nisan’I Unutmadı

YANDEX 23 NİSAN’I UNUTMADI


Türkiye’De Aşı Kararsızlığı 6 Yılda 128 Kat Arttı!

24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası


Etiketler: Filografi, SAMEK,

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.