21 Ekim 2015 Çarşamba 17:39

KADIN

'Çivi ve telin aşkı' kadınlara gelir kaynağı

Sakarya filografi kursuna katılan kadınlar, hem "çivi ve telin aşkı" olarak nitelendirilen, Osmanlı döneminin geleneksel el sanatını yaşatıyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Sakarya filografi kursuna katılan kadınlar, hem "çivi ve telin aşkı" olarak nitelendirilen, Osmanlı döneminin geleneksel el sanatını yaşatıyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (SAMEK) bünyesinde tellerin çivilerin arasından geçirilmesiyle yapılan filografi sanatına yönelik kurslara katılan 90 kadının, 9 aylık eğitimler sonunda hazırladığı ürünler beğeni topluyor.

Genellikle mesleki eğitim kurslarının ardından kursiyerlerin ürünlerini pazarlamakta yaşadığı sıkıntıyı göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediyesi, SAMEK mağazası aracılığıyla el sanatı ürünlerinini satışını yaparak kadınlara desteğini sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ahşap boyamadan, takı tasarımına ve filografiye kadar 71 branşta kursiyerlere eğitim verdiklerini söyledi.

Aktürk, kursiyerlerin öğrendikleri el sanatlarıyla aile ekonomilerine de katkı sağladığına işaret ederek, "Bünyemizdeki mağazamızda, kursiyerimizin ürünlerini hiçbir ücret talep etmeden, belirledikleri fiyattan onlar adına satıyoruz. Onlarda karınca kararınca bu işten aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar" dedi.

Filografi eğitmeni Leyla Akıncı, "çivi ve telin dansı" olarak tanımlanan geleneksel el sanatının kadınlar tarafından çok fazla ilgi gördüğünü dile getirdi.

Kursa katılanlardan Şenay İşler de ev hanımı olduğunu, bu kurs sayesinde sosyalleşmesinin yanında kadınların aile ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.

İlginizi Çekebilir

Omega Seamaster 300 Malachıte

OMEGA SEAMASTER 300


Axa Sigorta’Dan A Milli Kadın Voleybol Takımı’Na Sürpriz

AXA Sigorta 23 Ağustos’ta başlayacak olan CEV A Kadınlar Voleybol Şampiyonası öncesi Resmi Sigorta Sponsoru olduğu A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın oyuncularına özel bir marş ile moral verdi. Turnuvanın resmi marşı da olan şarkının klibinde ise U16 Kız Voleybol Milli Takım oyuncuları yer aldı.


Dünyanın En Lüks Ve Nadir Otomobilleri The Quaıl'de Buluştu The Penınsula Hotels

The Peninsula Hotels tarafından 17. kez gerçekleştirilen Quail etkinliğine Carmel Valley California evsahipliği yaptı. Dünya çapında motor sporları ve araba tutkunlarını buluşturan etkinlikte, en nadide parçalar ve unutulmaz klasikler sergilendi.


Nn Hayat Ve Emeklilik Hayatta Büyüyecek, Bes’Te Tutunduracak

NN Group halka arzının 5. yıl dönümünü kutladı


Teknolojiyle Mesafe Koyan Perakendeci Gerileyecek

KPMG Türkiye’nin sektör bazında Türkiye ekonomisinin ilk altı ayını değerlendirdiği Sektörel Bakış – İlk Yarı serisinin ‘Perakende’ raporu yayımlandı. Dünyada perakende sektörü küresel belirsizliklere rağmen sert inişler yaşamıyor. Türkiye’de ise tüketim kararlarının ötelendiği gözleniyor. 2019’un ikinci yarısındaki büyüme beklentisini fırsata çevirmenin tek yolu teknolojiyi iş modeline entegre etmek…


Etiketler: Filografi, SAMEK,

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.