11 Aralık 2018 Salı 10:05

GÜNDEM

Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor

Crossing The Line Kuzey İrlanda’daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor

Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor
Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor
Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İrlanda’nın Brexit Çıkmazı” 15 Aralık Cumartesi, Saat 19:30’da TRT World Ekranlarında

Kuzey İrlanda’da yaklaşık 30 yıldır süren çatışmalar yüzlerce insanın yaralanmasına, dört binden fazla insanın da hayatını kaybetmesine neden oldu. 1998’de imzalanan ‘’Hayırlı Cuma Antlaşması’’ ile çözüme kavuşan Kuzey İrlanda sorununun Brexit tartışmalarıyla yeniden alevlenmesi konuşuluyor.

Birleşik İrlanda için savaşan ve çoğunlukla katoliklerden oluşan Cumhuriyetçilerle, Birleşik Krallık yanlısı ve Protestanlardan oluşan Sadıklar grubunun, Brexit’in ardından serbest dolaşım ve ticaretin ortadan kalkması halinde tekrar karşı karşıya gelmesi ve 20 yıllık barışın ardından adadaki çatışma ortamına dönülmesinden endişe ediliyor.

Konuyla ilgili olarak ilk sinyalleri bağımsız Birleşik İrlanda’dan yana olan Sinn Féin Partisi ve İngiltere Parlamentosu Üyesi, Micky Brady verdi. Brady: "Görmek istediğimiz tek Brexit, Britanya’nın İrlanda’dan çekilmesidir. Nihai politik hedefimiz, ülkemizin yeniden bir araya gelmesidir. Bize sürekli olarak şimdi doğru zaman değil deniyor. 1916 yılından bu yana 102 yıl geçti. Ne zaman doğru zaman olacak?" şeklinde bir beyanat verdi.

Imran Garda Kuzey İrlanda’yı dolaşarak, Brexit konusunda farklı fikirlere sahip vatandaşların görüşlerini dinledi; Brexit’e nasıl hazırlandıklarını, nihai anlaşma yapıldığında (ya da yapılmadığında) ne umduklarını ve korkularını konuştu. Görüşmelerin çoğu eski anlaşmazlıkların halen devam ettiğine ve bir çok topluluğun etnik kökenlerine göre ayrıldıklarına işaret etti.

Garda bu husumet ortamıyla ilgili “Kuzey İrlanda’da 20 yıldır süregelen bir barış olabilir, fakat Belfast ve Derry’de duvarlar, sokak resimleri ve karşılıklı şüpheci davranışların ortasında, kendimi sanki birkaç saat önce ateşkes imzalanmış bir ortamda hissettiğim günler oldu” yorumunu yaptı.

Kuzey İrlanda’nın başkentı Belfast’te bir taksi sürücüsü olan Charlie McLarnon, ülkedeki sınırları ve ayrımcılığı doğrulayanlardan biri. McLarnon: "Bu duvar, Belfast'taki yaklaşık 45 barış duvarından yalnızca biri. Bu duvar, aralarındaki en büyüğü, en eskisi ve en uzunu; ama başka duvarlar da var. Ama bir duvar var ki, çıplak gözle fark edilmiyor. O duvar mezarlıklarda, ölümde bile Katolikleri ve Protestanları birbirinden ayırıyor.’’ dedi.

Brexit müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Kuzey İrlanda geri dönemeyeceği bir yola doğru gidiyor gibi görünüyor. Asıl sorun, bu yolun Kuzey İrlanda’yı nereye götüreceği?. Crossing the Line’ın Kuzey İrlanda’da çekilen ilk bölümü TRT World’de 15 Aralık Cumartesi günü saat TSİ 22.30’da, Washington DC’de 14.30’da ve Singapur’da ise 16 Aralık Pazar sabahı 03.30’da ekrana gelecek.

Programın tekrarları ise 16-17-18-19 ve 20 Aralık’ta ekranlara gelecek.

TSİ:

16 Aralık -5:30/15:30/02:30

17 Aralık – 9:30/17:30

18 Aralık – 03:30

19 Aralık – 00:30/13:30

20 Aralık - 07:30

TRT World Hakkında:

Türkiye’nin ilk uluslararası haber platformu olan TRT World, İngilizce yayın akışı, zengin haber ve belgesel içeriği ile dünya haberciliğine yeni bir bakış açısı getirmeyi, objektif ve cesur habercilik ilkeleri ile “küresel izleyicinin kanalı” olmayı hedeflemektedir. Ortaya koyduğu yeni bakış açısı ile dünyada pozitif değişimin habercisi olarak haberin merkezine insanı alan, aynı haberin farklı açılarını gösteren uluslararası bir haber platformudur. Uluslararası prestijli kanallarda çalışmış tecrübeli ekran yüzlerini bünyesine katan TRT World, özellikle gelişen teknolojiyi yakından takip ederek izleyicilerine sosyal medya ve internet üzerinden de yayın yapan TV kanalları arasında yer almaktadır.

Adres: Ahmet Adnan Saygun Cad. No:83, 34340 Ortaköy, İstanbul, Türkiye

İlginizi Çekebilir

Alper Taş Ak Parti’Liler Beyoğlu’Nda Halktan Kopmuş Durumda

Yerel seçimlere 9 gün kala CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın seçim çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Basın mensuplarıyla düzenlenen toplantıda konuşan Alper Taş, kampanyanın ilk gününden bu yana Beyoğlu’nun 45 mahallesinde de çalışma yürüttüklerini ifade ederek, “Beyoğlu’nun tüm mahallelerinde halkımızla hemhal olduk. Çünkü halkı biz soymadık, hırsızlık yapmadık. İnsanlar bizi benimsedi, bağrına bastı. Mahallelerde biz değil, onlar marjinal halde. Kazandığımızda halkçı belediyeciliğin nasıl yapılacağını göstereceğiz” dedi.


Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde “Çin’İ Doğru Anlamak” Tartışıldı Basın Bulteni

Sun Group sponsorluğunda gerçekleşen “Çin’i Doğru Anlamak” oturumunda Çin ile Türkiye arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı.


Microsoft Ve Vedubox İş Birliğiyle Dijital Eğitimde Sınırlar Kalkıyor

Türkiye’nin %100 bulut teknolojine sahip tek entegre video konferans, e-eğitim/uzaktan eğitim, dijital eğitim ve ders yönetim sistemi Vedubox, Microsoft’un akıllı bulut platformu Azure ile geleneksel eğitimdeki maliyetli ve katı yapıyı ortadan kaldırıyor. Kullanıcıların yer ve zaman fark etmeksizin, dijital platformlarda eğitim almasına imkân tanıyan ve 16 dilde ara yüz sunan sistem, kurumsal firmalar başta olmak üzere, eğitim ve danışmanlık şirketlerine, özel okullara, üniversitelere ve birçok devlet kurumuna hizmet veriyor.


Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde 2023 Vizyonu Tartışıldı

Dow sponsorluğunda gerçekleşen “Vizyon 2023” oturumunda dijital, finansal ve altyapı alanlarında Türkiye’nin gelecekteki hedefleri değerlendirildi.


Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde 2023 Milli Teknoloji Hamlesi Konuşuldu Basin Bulteni

Zirvede bir konuşma yapan TC Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin teknolojide yakaladığı ivmeyi örneklerle anlattı.


Etiketler: İrlanda, Aralık, Kuzey, Brexit, World
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Gündem   -  - Genel 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi Sona Erdi
8. Uludağ Ekonomi Zirvesi Sona Erdi

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.