11 Aralık 2018 Salı 10:05

GÜNDEM

Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor

Crossing The Line Kuzey İrlanda’daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor

Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor
Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor
Crossing The Line Kuzey İrlanda’Daki Brexit Tartışmalarına Mercek Tutuyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İrlanda’nın Brexit Çıkmazı” 15 Aralık Cumartesi, Saat 19:30’da TRT World Ekranlarında

Kuzey İrlanda’da yaklaşık 30 yıldır süren çatışmalar yüzlerce insanın yaralanmasına, dört binden fazla insanın da hayatını kaybetmesine neden oldu. 1998’de imzalanan ‘’Hayırlı Cuma Antlaşması’’ ile çözüme kavuşan Kuzey İrlanda sorununun Brexit tartışmalarıyla yeniden alevlenmesi konuşuluyor.

Birleşik İrlanda için savaşan ve çoğunlukla katoliklerden oluşan Cumhuriyetçilerle, Birleşik Krallık yanlısı ve Protestanlardan oluşan Sadıklar grubunun, Brexit’in ardından serbest dolaşım ve ticaretin ortadan kalkması halinde tekrar karşı karşıya gelmesi ve 20 yıllık barışın ardından adadaki çatışma ortamına dönülmesinden endişe ediliyor.

Konuyla ilgili olarak ilk sinyalleri bağımsız Birleşik İrlanda’dan yana olan Sinn Féin Partisi ve İngiltere Parlamentosu Üyesi, Micky Brady verdi. Brady: "Görmek istediğimiz tek Brexit, Britanya’nın İrlanda’dan çekilmesidir. Nihai politik hedefimiz, ülkemizin yeniden bir araya gelmesidir. Bize sürekli olarak şimdi doğru zaman değil deniyor. 1916 yılından bu yana 102 yıl geçti. Ne zaman doğru zaman olacak?" şeklinde bir beyanat verdi.

Imran Garda Kuzey İrlanda’yı dolaşarak, Brexit konusunda farklı fikirlere sahip vatandaşların görüşlerini dinledi; Brexit’e nasıl hazırlandıklarını, nihai anlaşma yapıldığında (ya da yapılmadığında) ne umduklarını ve korkularını konuştu. Görüşmelerin çoğu eski anlaşmazlıkların halen devam ettiğine ve bir çok topluluğun etnik kökenlerine göre ayrıldıklarına işaret etti.

Garda bu husumet ortamıyla ilgili “Kuzey İrlanda’da 20 yıldır süregelen bir barış olabilir, fakat Belfast ve Derry’de duvarlar, sokak resimleri ve karşılıklı şüpheci davranışların ortasında, kendimi sanki birkaç saat önce ateşkes imzalanmış bir ortamda hissettiğim günler oldu” yorumunu yaptı.

Kuzey İrlanda’nın başkentı Belfast’te bir taksi sürücüsü olan Charlie McLarnon, ülkedeki sınırları ve ayrımcılığı doğrulayanlardan biri. McLarnon: "Bu duvar, Belfast'taki yaklaşık 45 barış duvarından yalnızca biri. Bu duvar, aralarındaki en büyüğü, en eskisi ve en uzunu; ama başka duvarlar da var. Ama bir duvar var ki, çıplak gözle fark edilmiyor. O duvar mezarlıklarda, ölümde bile Katolikleri ve Protestanları birbirinden ayırıyor.’’ dedi.

Brexit müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Kuzey İrlanda geri dönemeyeceği bir yola doğru gidiyor gibi görünüyor. Asıl sorun, bu yolun Kuzey İrlanda’yı nereye götüreceği?. Crossing the Line’ın Kuzey İrlanda’da çekilen ilk bölümü TRT World’de 15 Aralık Cumartesi günü saat TSİ 22.30’da, Washington DC’de 14.30’da ve Singapur’da ise 16 Aralık Pazar sabahı 03.30’da ekrana gelecek.

Programın tekrarları ise 16-17-18-19 ve 20 Aralık’ta ekranlara gelecek.

TSİ:

16 Aralık -5:30/15:30/02:30

17 Aralık – 9:30/17:30

18 Aralık – 03:30

19 Aralık – 00:30/13:30

20 Aralık - 07:30

TRT World Hakkında:

Türkiye’nin ilk uluslararası haber platformu olan TRT World, İngilizce yayın akışı, zengin haber ve belgesel içeriği ile dünya haberciliğine yeni bir bakış açısı getirmeyi, objektif ve cesur habercilik ilkeleri ile “küresel izleyicinin kanalı” olmayı hedeflemektedir. Ortaya koyduğu yeni bakış açısı ile dünyada pozitif değişimin habercisi olarak haberin merkezine insanı alan, aynı haberin farklı açılarını gösteren uluslararası bir haber platformudur. Uluslararası prestijli kanallarda çalışmış tecrübeli ekran yüzlerini bünyesine katan TRT World, özellikle gelişen teknolojiyi yakından takip ederek izleyicilerine sosyal medya ve internet üzerinden de yayın yapan TV kanalları arasında yer almaktadır.

Adres: Ahmet Adnan Saygun Cad. No:83, 34340 Ortaköy, İstanbul, Türkiye

İlginizi Çekebilir

Golf Tutkunları, Lumberjack Golf Cup Turnuvası İle Bodrum’Da Buluşacak!

Golf tutkunlarının bir araya geleceği ve bu yıl ilkinin gerçekleştirileceği “Lumberjack Golf Cup”, 6-7 Temmuz tarihleri arasında Bodrum Golf Club’da düzenlenecek.


İnsan Kaynağı Sıralamasında 53. Basamaktayız

BASIN BİLDİRİSİ


Lg, Dünyanın İlk 8K Oled Tv’Sinin Satışına Başladığını Duyurdu

LG Electronics Hakkında:


Gebkim Mtal Öğrencilerin De Sanayicilerin De Gözdesi Olacak

Kimya sektöründen mesleki eğitime


31. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’Nda Geri Sayım!

İstanbul dünyanın iki kıtayı birleştiren tek yüzme organizasyonuna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 20 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Show Swim etkinliğinin ardından 31. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 21 Temmuz Pazar günü düzenlenecek. Yarışmaya 52 ülkeden 2400 kişi katılacak.


Etiketler: İrlanda, Aralık, Kuzey, Brexit, World

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.