19 Şubat 2019 Salı 11:06

GÜNDEM

Denetim Komitelerinin Gündemindeki 8 Başlık

KPMG Türkiye, 2019’da denetim komitelerinin karşılaşabileceği olası konuları ve komitelerin gündeminde dikkate alınması gereken 8 başlığı listeledi

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık firması KPMG Türkiye, denetim komitelerinin 2019 içerisinde karşılaşabileceği önemli zorluk ve baskı alanlarını sıraladı. KPMG Türkiye’ye göre denetim komitelerini bu yıl bekleyen en önemli konular uzun vadeli ekonomik belirsizlikler, politik değişimler, teknolojik gelişim, siber risk, yasal incelemeler ve yatırımcılardan gelen şeffaflık talepleri olarak sıralanıyor.

Geçtiğimiz 12 ay içerisinde denetim komiteleri ve iş liderleriyle gerçekleştirdiği çalışmaları değerlendiren KPMG Türkiye, denetim komitelerinin bu yıl gündemlerini belirlerken dikkate almaları gereken 8 başlığın listesini çıkarttı:

Komite üyelerinin temel sorumluluklarının yanı sıra en önemli görevi risk yönetimi. Üyelerin bu riskleri denetleyecek zamana ve uzmanlığa sahip olup olmadıklarından emin olmalısınız.

Etik ve uyumla alakalı başarısızlıkların şirketin itibarını zedelemesinin maliyeti son derece yüksek olur. Etkili bir uyum programının temeli, en tepede doğru bir üslup ve tüm organizasyonda doğru etik ortamı ve kültürü oluşturmaktır.

Finans departmanları, önümüzdeki 2 sene içerisinde, 2000’lerden bu yana gerçekleşen en büyük teknolojik dönüşümü yaşayacak. Bu dönüşüm, finans fonksiyonuna kendisini yeniden keşfi ve iş dünyasına daha fazla değer katmak adına önemli fırsatlar sunacak. Denetim komiteleri, bu noktada finans biriminin ilerlemesini gözetecek ve rehberlik edecek birim.

Bu yıl uygulamaya konulan yeni standartlara dikkat ederken, temel konulara bakış açısını kaybetmeyin. Yönetimin dikkati haklı olarak, rapor ve hesaplarındaki önemli konuları tespit ederken, kullandıkları kilit yargı ve tahminlerle ilgili niteliksel açıklamalar yapılmasını sağlamaya odaklanacaktır. Bununla birlikte yönetimin ayrıca temel raporlama zorunlulukları ile uyumu sağlayacak etkili prosedürlere de ihtiyacı var. Son olarak finansal raporların, yatırımcıların beklediği gibi gerçekten ‘doğru ve makul’ olup olmadığını değerlendirin.

İhale süreçlerini ve denetçi bağımsızlığını içerecek şekilde denetçi seçim sürecinin yönetilmesi, denetim komitesinin önemli bir görevi. Düzenli denetim ihaleleri ve rotasyon zaten olması gerekendir.

Yönetimin raporladığı alternatif performans ölçümlerini geliştirmek ve seçmek için kullandığı süreç ve kontroller hakkında, yönetim ile güçlü bir diyalog geliştirin. Ayrıca bu ölçümlerin gerçek iş ve sonuçlara korelasyonu hakkında, alternatif performans ölçüm metotlarının şeffaflığı iyileştirip iyileştirmediğini, yıllık rapor dengesini bozup bozmadığını değerlendirin.

Kilit riskleri yönetmedeki başarısızlık, potansiyel olarak kurumun itibarına zarar verebilir ve finansal performansı etkileyebilir. Denetim komitesi, iç denetimin ana riskler ve ilgili kontroller üzerine yoğunlaşmasına yardımcı olmak için İç Denetim Bölüm Başkanı ile birlikte çalışmalı.

Denetim komitesi raporlarını, komitenin gözetim sorumluluklarını nasıl yerine getirdiği ile ilgili daha fazla bilgi verecek şekilde genişletmeyi değerlendirin.

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, üye firmalar ağı sistemiyle 156 ülkede, 200 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.500 çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

KPMG Denetim Komitesi Enstitüsü Hakkında

KPMG Denetim Komitesi Enstitüsü, 32 ülkede faaliyet gösteren ve denetim komitesi ve yönetim kurulu üyelerine ihtiyaç duydukları konularda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla kaynak sağlamak üzere kurulmuş bir bilgi ağıdır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Mükemmel Görünümlü Bir Vücut İçin Öneriler

Beslenmemize dikkat etsek de, diyet yapsak da, spor yapsak da, vücudumuzun bazı bölgelerindeki fazlalıklardan ve kötü görünümdeki çatlak izlerinden, portakal kabuğu görünümden bir türlü kurtulamayız. Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp, çatlak izlerinden ve selülitlerden kurtulmak, fit görünmek ve bölgesel yağlanmada etkili mezoterapi yöntemi hakkında bilgi verdi.


Godiva Café Zorlu Center’Da Sonbaharı Yenilenen Konseptiyle Karşılıyor.

GODIVA CAFÉ ZORLU CENTER’DA SONBAHARI YENİLENEN KONSEPTİYLE KARŞILIYOR


Bıtdefender Browser Isolatıon En Sofistike Siber Tehditleri Engelliyor

BITDEFENDER BROWSER ISOLATION


Türkiye’Nin Başarılı Gençleri Dünya Finallerinde

Dünyanın en büyük ve en eski sivil toplum örgütlerinden birisi olan JCI (Junior Chamber International) tarafından 1981 yılından bu yana düzenlenen, “Ten Outstanding Young Persons of the World’ün 2019 yılı finalistleri açıklandı. 2018 TOYP Türkiye birincilerinden 3 gencimiz, ilk 20’de yer alarak finalist oldular:• İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik; Sn. Duygu Yılmaz• Tıbbi Yenilik ve Buluşlar; Sn. Dr. Gözde Durmuş• İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet; Sn. Selçuk Yusuf Arslan


Bireysel Ve Kurumsal Kadın Yelken Takımlarının Katılacağı 4.“Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası” 6 7 8 Eylül’De Düzenlenecek

Bugüne kadar 20’yi aşkın kurumdan 300’den fazla sporcunun yarıştığı


Etiketler: denetim, KPMG, Denetim, önemli, Türkiye

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.