4 Kasım 2016 Cuma 17:18

YURTTAN

Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı

Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı
Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı
Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı
Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı
Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı
Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı
Denizli'de, Hocalı Katliamı Anıtı Açıldı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Ramazan ÇETİN


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karahasanlı Mahallesi'nde 125 bin metrekare alanda yaptırılan Azerbaycan Karabağ Parkı ile Yukarı Karabağ'daki katliamını anlatan Hocalı Anıtı, törenle açıldı. Uluslararası Yarenler Şiir Şöleni kapsamında Azerbaycan'dan Denizli'ye gelen şairler ve sanatçılar, törende duygusal anlar yaşadı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ Bölgesi'nin Ermenistan güçleri tarafından işgal edilmesi ve Hocalı'da yaşanan katliamın unutulmaması için Karahasanlı Mahallesi'ndeki yaptırdığı parka Azerbaycan Karabağ Parkı ismini verdi. Ayrıca parkın içine Hocalı'da yaşanan katliamı simgeleyen Hocalı Anıtı'na yaptırdı. Parkın ve anıtın açılışı için bugün düzenlenen törene; Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Azerbaycan Konsolosu Yadullah Paşayev, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, Uluslararası Yarenler Şiir Şöleni kapsamında Denizli'ye gelen Azerbaycanlı şairler ve sanatçılar ile vatandaşlar katıldı.

Konuşma yapan Başkan Osman Zolan, kardeş ülke Azerbaycan'la olan dostluğun ve Hocalı'da yaşanan katliamın unutulması için parka bu ismin verildiğini ve anıt yapıldığını belirtti. Başkan Zolan, "Yukarı Karabağ'ı işgal ettiklerinde en yüksek yerde Hocalı'da yolların bağlantısını kesiyorlar. Sadece helikopterle yardım yapılabiliyor. Nasıl Bosna'da dünyanın gözü önünde katliam yapıldıysa, Hocalı'da da yine dünyanın gözü önünde katliam yapıldı. Çocuk, genç yaşlı demeden hunharca katliam yaptılar. Bizde Azerbaycan'la olan dostluğumuz hatırlansın, yaşanan katliam unutulmasın diye, Karabağ'ın Azerbaycan toprağının olduğu bilinsin düşüncesiyle bu 125 bin metrekarelik parka, Azerbaycan Karabağ parkı adını verdik. Anıtta yaparak orada sessiz çığlıkların şekli olmaya çalıştık. Bir ana katliamdan yavrusunu kucağında kurtarmaya çalışırken anıtı yapıldı" dedi.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ise, Karabağ'da yapılan katliamın hiçbir zaman unutulmayacağını belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanına park ve anıt için teşekkür ediyorum. Azerbaycan'da işgal edilen sadece Karabağ değil, 7 ayrı bölge işgal altındadır. O bölgede 1 milyon insan evine dönemiyor. Ermenistan öyle bir soykırım yaptı ki, gece kadın, çocuk, yaşlı demeden insanları öldürdüler. Çok az kişi oradan yaralarla ve acılarla kurtuldu. Onların adına teşekkür ediyorum. Orada şehit olanların ruhu burada, azda olsa bu kardeşliğin birliğinden mutlu olurlardı. 'Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir' diyen Atatürk'ün ruhu şat olmuştur" dedi.

Törenin sonunda Azerbaycan Karabağ parkının açılışı ile Hocalı Anıtı'nın açılışları yapıldı. Törende Uluslararası Yarenler Şiir Şöleni kapsamında Denizli'ye Azerbaycan'dan gelen şairler ve sanatçılar duygusal anlar yaşadı.

İlginizi Çekebilir

Gyoder Başkanı Feyzullah Yetgin'den Erken Seçim Değerlendirmesi

Doç. Dr. Feyzullah Yetgin


Türkiye Jokey Kulübü, Veliefendi Hipodromu’Nda 23 Nisan Çocuk Şenliği’Ne Ev Sahipliği Yaptı.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak üzere 19 Nisan Perşembe günü Veliefendi Hipodromu’nda çocuklara özel bir etkinlik organize etti.


Tümsiad İç Anadolu Bölgesi Şu Başkanları Toplantısı Düzenlendi

TÜM Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD ) İç Anadolu Bölgesindeki şube başkanları toplantısı TÜMSİAD Kayseri Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda,bölgesel ekonomik göstergeler değerlendirildi.


1.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali, 7 11 Mayıs Tarihlerinde Sinemaseverler İle Buluşacak!

“Siirt Kısa Film Festivali” 7 Mayıs’ta başlıyor


"Anne Adayları Dikkat...Gebelikte Tuz Tüketilebilir!"

Anne karnındaki bebeklerin tek besin kaynağı annelerinin sunduğu kendi besin depolarıdır. Bebek, gereksinim duyduğu gıdaları, göbeğinde yer alan kordonu aracılığıyla anneden temin eder. Bu nedenle annenin gebelik sürecinde tükettiği besin öğeleri bebek sağlığı için büyük önem taşır. Özellikle hamilelik dönemindeki tuz tüketimi annelerin zihnini kurcalayan soruların başında gelir. Peki, gebelikte vücudun ihtiyaç duyduğu kadar tuz tüketmenin normal olduğunu biliyor muydunuz? Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak, anne adaylarına tuz tüketimi hakkında bazı ipuçları veriyor.


Etiketler: Azerbaycan, Karabağ, Hocalı Katliamı,

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.